Verbrande oppervlakte
alleen satellietPerimeter gepubliceerd door EFFIS (Copernicus).
- Bron
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimeter herzien op 8 augustus 2024
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld om mee te vergelijken.
De brand begon op 6 augustus 2024 in Petrovets, Noord-Macedonië, en satellieten zagen hem 3 dagen lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 486 hectare, verdeeld over één gemeente.
Het is de 9e grootste brand in Skopje sinds 2016 (van 31 met een eigen pagina). Nummer 23 in Noord-Macedonië in 2024, van 69.
Het door de satelliet gemeten vermogen is laag (25,1 MW in het sterkste hittepunt). Dat past eerder bij het afbranden van gras of stoppels, of bij een langzaam oprukkend grondvuur, dan bij een grote kroonbrand.
Perimeter gepubliceerd door EFFIS (Copernicus).
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld om mee te vergelijken.
Van 6 aug 2024 tot 8 aug 2024: eerste en laatste dag met vuur op de pagina.
Satellieten komen maar een paar keer per dag over en wolken of rook kunnen het vuur verbergen: het uitblijven van detecties is geen officiële melding dat de brand geblust is. Het is de hulpdienst van elk land die een brand onder controle of geblust verklaart.
Eerste dag met vuur die de satellieten of de perimeter laten zien.
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld: het tijdstip van de melding en de oorzaak zijn hier niet bekend.
VIIRS-detecties op 375 m. De felste detectie: 25 MW.
Er is geen officieel register om mee te vergelijken. Elke detectie is een pixel uit één satellietpassage, geen aparte brand.
Opgeteld stralingsvermogen op 6 augustus 2024; detecties die dag: 15.
Het stralingsvermogen (FRP) meet de energie die het vuur uitstraalt als de satelliet overkomt. Per dag opgeteld vergelijkt het de intensiteit, niet de oppervlakte.
Meteorologische brandgevaarindex FWI (Canadees systeem), door WorldFires berekend voor de dag waarop de brand begon. Opeenvolgende dagen zonder regen daarvoor: 12.
Dit is een index berekend met gegevens van een weermodel, geen meting van de brand en geen officiële waarschuwing. Waarschuwingen voor brandgevaar komen van de bevoegde instantie in elk land. Alarmnummer en officiële waarschuwingen
Maximum van 38,0 °C en minimale luchtvochtigheid van 15 % op 8 augustus 2024; windstoten van 41 km/u op 6 augustus 2024.
Dit zijn modelwaarden voor een cel van ongeveer 25 km, niet van een weerstation: ze kunnen afwijken van metingen ter plaatse.
Het wijzigingslogboek van deze pagina wordt bijgehouden sinds 24 oktober 2026: elke nacht wordt vergeleken wat ze publiceert en wordt het verschil genoteerd. Wat ervoor ligt, wordt gereconstrueerd met de datum van elke bron en als gereconstrueerd gemarkeerd.
Elke nacht wordt een momentopname opgeslagen van wat de pagina toont. Als er iets verandert, verschijnt dat in de lijst als logboekregel.
Een versie bewaart oppervlakte, data, naam en officieel register; de oppervlakte zoals die werd genoteerd (wijzigingen onder 2 % worden niet genoteerd). Kaart, detecties en weer tonen altijd de stand van vandaag.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-08-06 | 15 | 228 | 33,2 | 16,7 | 29 | 14,9 | 40,7 | 0 | 40,3 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-07 | 13 | 49 | 34,5 | 17,1 | 18 | 9,9 | 29,5 | 0 | 38,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-08 | 1 | 1 | 38 | 15,8 | 15 | 9,6 | 22,3 | 0 | 42,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-09 | 0 | 0 | 35,5 | 20,3 | 25 | 14,4 | 35,6 | 0,1 | 45 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-10 | 0 | 0 | 34,4 | 20,1 | 22 | 15 | 40,3 | 0 | 46 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-11 | 0 | 0 | 37,4 | 18,6 | 19 | 12,8 | 33,1 | 0 | 44 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-12 | 0 | 0 | 39 | 18,9 | 16 | 7,4 | 22 | 0 | 41,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-13 | 0 | 0 | 40,4 | 21 | 15 | 8,3 | 20,9 | 0 | 43,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-14 | 0 | 0 | 40,8 | 23,9 | 14 | 10,2 | 28,8 | 0 | 47,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-15 | 0 | 0 | 40,4 | 23,8 | 16 | 10,1 | 21,2 | 0,1 | 47,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-16 | 0 | 0 | 40,4 | 21,3 | 15 | 13,6 | 25,9 | 0 | 51,8 | extremo | 0 |
| 2024-08-17 | 0 | 0 | 39,6 | 21,9 | 18 | 9,7 | 36,4 | 0 | 47,6 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-18 | 0 | 0 | 35,3 | 21,6 | 33 | 8 | 29,9 | 4,1 | 11 | bajo | 0 |
Het bestand wordt in je browser gemaakt met de gegevens van deze pagina: één bestand per brand, per dag opgeteld en zonder losse detecties.
Werkt zichzelf bij zolang de brand actief is en linkt naar deze pagina. Gratis, met de bronvermelding onderaan.
Bronnen van deze pagina: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Hoe we de brandpagina’s maken: methodologie
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het had 12 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 4,1 mm op 18 aug.
44% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 142 ha in 2017, 196 ha in 2021. Een deel brandde meer dan eens, daarom tellen de cijfers per jaar op tot meer dan de 215 ha die al eerder was verbrand.
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dag | Maximum | Min. luchtvochtigheid | Zwaarste windstoot | Regen | Gevaar (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 aug | 33,2 °C | 29 % | 41 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 40 |
| 7 aug | 34,5 °C | 18 % | 30 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 38 |
| 8 aug | 38,0 °C | 15 % | 22 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 43 |
| 9 aug erna | 35,5 °C | 25 % | 36 km/h | 0,1 mm | Zeer hoog 45 |
| 10 aug erna | 34,4 °C | 22 % | 40 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 46 |
| 11 aug erna | 37,4 °C | 19 % | 33 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 44 |
| 12 aug erna | 39,0 °C | 16 % | 22 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 41 |
| 13 aug erna | 40,4 °C | 15 % | 21 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 44 |
| 14 aug erna | 40,8 °C | 14 % | 29 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 47 |
| 15 aug erna | 40,4 °C | 16 % | 21 km/h | 0,1 mm | Zeer hoog 47 |
| 16 aug erna | 40,4 °C | 15 % | 26 km/h | 0,0 mm | Extreem 52 |
| 17 aug erna | 39,6 °C | 18 % | 36 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 18 aug erna | 35,3 °C | 33 % | 30 km/h | 4,1 mm | Laag 11 |
Hij begon met een FWI van 40,3, een minimale luchtvochtigheid van 29 % en 12 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 39.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 2,4 mm op 19 sep.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 11,1 mm op 29 jul.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 1,1 mm op 24 aug.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 1,2 mm op 29 aug.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 11,4 mm op 9 jul.
Hij was 1,8 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 3 dagen, tegenover 2 dagen.
Maar 12 van zijn 39 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 7 van de 39 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 3,0 mm.
Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen
Hij werd op 8 aug als beëindigd beschouwd en op 18 aug viel 4,1 mm. We weten niet of de regen of de bestrijding hem doofde. Tweelingen met regen aan het eind: 32 van de 39, met een mediaan van 3,0 mm.
Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
Op 6 augustus 2024 bereikte de lucht naast de brand 9 µg/m³ PM2,5, maar geen enkel daggemiddelde kwam boven de grens van de WHO (15).
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum en tijd | Satelliet | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Alarmnummer: 193 · 112 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen
Controle per satelliet
Geen wijzigingen sinds 24 oktober 2026.
RSS Wijzigingen van deze pagina Met controles en citeerbare versie
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.