Natuurbrand bij Nieni, 11 april 2024
Nieni, Kunike, Sambaya
Uit · laatste detectie 28 apr 2024, 13:33 UTC
De brand begon op 11 april 2024 in Nieni, Sierra Leone, en satellieten zagen hem 18 dagen lang branden. Het wereldwijde GWIS-systeem van Copernicus reconstrueerde uit de hittedetecties een verbrande omtrek van 3.892 hectare, verdeeld over 3 gemeenten.
Het is de 38e grootste brand in Northern sinds 2016 (van 937 met een eigen pagina). Nummer 2 in Sierra Leone in 2024, van 140.
klopt met de officiële gegevensmet kanttekeningenalleen satellietmodel
Bij kopiëren is de zin
Vink de cijfers aan die je wilt: daarmee worden de intro en de CSV samengesteld.
Verbrande oppervlakte
alleen satelliet
3.892ha
Vereniging van 2 perimeters van GWIS (Copernicus): overlap telt één keer.
Bron
GWIS (Copernicus)
Datum
11 apr 2024 – 28 apr 2024
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld om mee te vergelijken.
Duur volgens satellieten
alleen satelliet
18dagen
Van 11 apr 2024 tot 28 apr 2024: eerste en laatste dag met vuur op de pagina.
Bron
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
laatste detectie: 28 apr 2024, 13:33 UTC
+− controle
Satellieten komen maar een paar keer per dag over en wolken of rook kunnen het vuur verbergen: het uitblijven van detecties is geen officiële melding dat de brand geblust is. Het is de hulpdienst van elk land die een brand onder controle of geblust verklaart.
Begin
alleen satelliet
11 apr 2024
Eerste dag met vuur die de satellieten of de perimeter laten zien.
Bron
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
11 apr 2024
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld: het tijdstip van de melding en de oorzaak zijn hier niet bekend.
Hittedetecties
alleen satelliet
158
VIIRS-detecties op 375 m. De felste detectie: 247 MW.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
11 apr 2024 – 28 apr 2024
+− controle
Er is geen officieel register om mee te vergelijken. Elke detectie is een pixel uit één satellietpassage, geen aparte brand.
De ergste dag
alleen satelliet
1.890MW
Opgeteld stralingsvermogen op 23 april 2024; detecties die dag: 36.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
23 apr 2024
+− controle
Het stralingsvermogen (FRP) meet de energie die het vuur uitstraalt als de satelliet overkomt. Per dag opgeteld vergelijkt het de intensiteit, niet de oppervlakte.
Gevaar bij de start
model
13,1FWI · matig
Meteorologische brandgevaarindex FWI (Canadees systeem), door WorldFires berekend voor de dag waarop de brand begon. Opeenvolgende dagen zonder regen daarvoor: 0.
Dit is een index berekend met gegevens van een weermodel, geen meting van de brand en geen officiële waarschuwing. Waarschuwingen voor brandgevaar komen van de bevoegde instantie in elk land. Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Weer tijdens de brand
model
38,1°C · 26 % RV
Maximum van 38,1 °C en minimale luchtvochtigheid van 26 % op 15 april 2024; windstoten van 40 km/u op 21 april 2024.
Dit zijn modelwaarden voor een cel van ongeveer 25 km, niet van een weerstation: ze kunnen afwijken van metingen ter plaatse.
Woonden erbinnen
model
≈ 800mensen
Geschatte bewoners binnen de perimeter en 1,9 ha bebouwing (raster van 100 m, tijdvak 2025).
Bron
GHSL R2023A · JRC
Datum
berekend op 24 oktober 2026
+− controle
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand.
ⓘHet wijzigingslogboek van deze pagina wordt bijgehouden sinds 24 oktober 2026: elke nacht wordt vergeleken wat ze publiceert en wordt het verschil genoteerd. Wat ervoor ligt, wordt gereconstrueerd met de datum van elke bron en als gereconstrueerd gemarkeerd.
Tonen
· gereconstrueerdweer
Weer en FWI berekend met de ERA5-heranalyse
logboek
Laatste dag met vuur: 23 april 2024 → 28 april 2024.
Een versie bewaart oppervlakte, data, naam en officieel register; de oppervlakte zoals die werd genoteerd (wijzigingen onder 2 % worden niet genoteerd). Kaart, detecties en weer tonen altijd de stand van vandaag.
Bronvermelding
Intro van ongeveer 60 woorden alleen cijfers, geen bijvoeglijke naamwoorden
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
38°maximum
40km/h · zwaarste windstoot
26%laagste luchtvochtigheid
Het had 0 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 1,6 mm op 5 mei.
Dit gebied had al eerder gebrand
68% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 1.200 ha in 2016, 1.339 ha in 2017, 370 ha in 2018, 818 ha in 2019, 822 ha in 2020, 92 ha in 2021, 1.651 ha in 2023. Een deel brandde meer dan eens, daarom tellen de cijfers per jaar op tot meer dan de 2.657 ha die al eerder was verbrand.
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de GWIS-omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2025
Bebouwd oppervlak1,9ha
Inwoners≈ 800
Binnen de omtrek lag ongeveer 1,9 hectare bebouwd oppervlak en woonden ongeveer 800 mensen (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dag
Maximum
Min. luchtvochtigheid
Zwaarste windstoot
Regen
Gevaar (FWI)
11 apr
36,5 °C
35 %
27 km/h
3,2 mm
Matig 13
12 apr
37,3 °C
39 %
33 km/h
0,1 mm
Hoog 26
13 apr
37,9 °C
38 %
29 km/h
0,0 mm
Hoog 27
14 apr
37,4 °C
32 %
30 km/h
0,0 mm
Hoog 30
15 apr
38,1 °C
26 %
31 km/h
0,0 mm
Hoog 35
16 apr
38,0 °C
33 %
25 km/h
3,7 mm
Matig 15
17 apr
36,3 °C
38 %
34 km/h
1,8 mm
Matig 16
18 apr
36,6 °C
34 %
27 km/h
0,0 mm
Hoog 25
19 apr
36,1 °C
39 %
38 km/h
0,0 mm
Hoog 29
20 apr
33,7 °C
55 %
33 km/h
3,2 mm
Laag 6
21 apr
31,3 °C
67 %
40 km/h
4,9 mm
Zeer laag 3
22 apr
33,3 °C
53 %
23 km/h
0,7 mm
Laag 7
23 apr
35,2 °C
43 %
21 km/h
0,0 mm
Matig 15
24 apr
36,7 °C
35 %
34 km/h
0,0 mm
Hoog 24
25 apr
35,9 °C
35 %
32 km/h
0,0 mm
Hoog 25
26 apr
36,1 °C
36 %
32 km/h
0,0 mm
Hoog 26
27 apr
37,8 °C
41 %
35 km/h
0,3 mm
Hoog 25
28 apr
35,6 °C
41 %
24 km/h
2,7 mm
Laag 10
29 apr erna
36,4 °C
39 %
26 km/h
0,2 mm
Matig 20
30 apr erna
35,1 °C
38 %
37 km/h
0,2 mm
Hoog 24
1 mei erna
36,6 °C
41 %
34 km/h
0,3 mm
Hoog 25
2 mei erna
35,8 °C
40 %
41 km/h
0,6 mm
Hoog 26
3 mei erna
37,0 °C
34 %
31 km/h
0,1 mm
Hoog 27
4 mei erna
34,6 °C
42 %
25 km/h
0,0 mm
Hoog 25
5 mei erna
36,0 °C
43 %
31 km/h
1,6 mm
Matig 17
Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen
Hij begon met een FWI van 13,1, een minimale luchtvochtigheid van 35 % en regen de dag ervoor. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 20.
FWI bij de start13,1
Minimale luchtvochtigheid35 %
Dagen zonder regen0
deze brandgekozen tweelingenrest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar
Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen
Deze brand · Natuurbrand bij Nieni, 11 april 2024
3.892 ha18 dagenFWI 13,1Min. vochtigheid 35 %
Natuurbrand bij Nieni, april 2017
1.388 ha8 dagenFWI 14,8Min. vochtigheid 35 %op 42 km, in 2017
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 4,1 mm op 10 apr.
regen aan het eind (mediaan; 20 van de 20 kregen die)
Hij was 3,2 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 18 dagen, tegenover 7 dagen.
Maar 1 van zijn 20 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Ze kregen allemaal regen in de tien dagen na het einde: de eerste regendag bracht een mediaan van 4,0 mm.
Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen
Hoe hij eindigde
1,6 mmeerste regen
5 mei7 dagen na het einde
40km/h · max. windstoot
Hij werd op 28 apr als beëindigd beschouwd en op 5 mei viel 1,6 mm. We weten niet of de regen of de bestrijding hem doofde. Tweelingen met regen aan het eind: 20 van de 20, met een mediaan van 4,0 mm.
Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Hoe een tweeling wordt gekozen
Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
↔
Voor · 4 apr 2024
Na · 5 mei 2024
Sentinel-2 kwam die dag niet over. Probeer een andere datum, of gebruik valse kleuren, die dagelijks beschikbaar zijn.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · Copernicus
Op 22 april 2024 bereikte de lucht naast de brand 139 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 72: 4,8 keer de daggrens van de WHO (15).
Piek PM2,5139µg/m³
Dagen boven de grens17dagen
PM10199µg/m³
Optische dikte1,88
WHO 15
10 apr14 apr18 apr22 apr26 apr
GoedRedelijkMatigSlechtZeer slechtExtreem slecht
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties· 158Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.›
⬇ CSV downloadenTijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Volgens de hittepunten die satellieten binnen de omtrek zagen, brandde het van 11 april 2024 tot 28 april 2024 (18 dagen). De omtrek dateert het van 12 april 2024 tot 23 april 2024.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die GWIS (Copernicus) uit de hittedetecties heeft gereconstrueerd, beslaat 3.892 hectare (38,9 km²). Het is een schatting: de officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke gemeenten zijn getroffen?
Het vuur drong door in 3 gemeenten: Nieni (1.962 ha, 0,9 %); Kunike (1.771 ha, 2,2 %); Sambaya (212 ha, 0,3 %).
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 38,1 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 26 % en waren er windstoten tot 40 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 35, klasse Hoog.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van GWIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Sierra Leone (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 20. Hun mediane duur was 7 dagen en hun mediane oppervlakte 1.216 ha; 100 % kwam boven 1.000 ha. Maar 1 van zijn 20 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Ze kregen allemaal regen in de tien dagen na het einde: de eerste regendag bracht een mediaan van 4,0 mm.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Geschiedenis van deze pagina· 2Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.›
Laatste dag met vuur: 23 april 2024 → 28 april 2024.
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
⚑Fout meldenHoe we dit weten›
Omtrek: GWIS (Copernicus), gereconstrueerd uit hittedetecties en niet op beelden gemeten; 2 polygonen samengevoegd op deze pagina.
Data bijgesteld met de VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek, die 12 april 2024 tot 23 april 2024 aangaf. 158 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
De omtrek komt van het Global Wildfire Information System (GWIS) van Copernicus, dat hem reconstrueert uit hittedetecties van MODIS en VIIRS en publiceert onder CC BY 4.0. Hij wordt niet zoals in Europa op beelden gemeten en is dus een schatting. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan afwijken van het officiële cijfer van elk land.