Naar de inhoud
worldfires
ES · Spanje · –

Natuurbrand bij Lamasón, 7 april 2026 Lamasón, Rionansa

Uit · laatste detectie 8 apr 2026, 02:12 UTC

De brand begon op 7 april 2026 in Lamasón, Spanje, en satellieten zagen hem 2 dagen lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 249 hectare, verdeeld over 2 gemeenten.

Het is de 61e grootste brand in Cantabria sinds 2016 (van 179 met een eigen pagina). Nummer 92 in Spanje in 2026, van 196.

Het door de satelliet gemeten vermogen is laag (2,3 MW in het sterkste hittepunt). Dat past eerder bij het afbranden van gras of stoppels, of bij een langzaam oprukkend grondvuur, dan bij een grote kroonbrand.

Verbrande oppervlakte
249ha
omtrek Copernicus
Duur
≈ 2dagen
7 apr 2026 – 8 apr 2026
Getroffen gemeenten
2
gemeenten
Begonnen op
7 apr
2026
Hittedetecties
12
in één hittepunt: 2 MW
Gevaar bij de start
1
Zeer laag · FWI-index
Gemiddeld vermogen per dag
8MW
gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld

Waar het brandde

HITTEPUNTEN PER DAG 7 apr8 apr
8 apr 2026

Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag

7 apr 2026 · 14 MW · 11 8 apr 2026 · 2 MW · 1
7 apr 8 apr

Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.

Het weer tijdens de brand

18°maximum
59km/h · zwaarste windstoot
43%laagste luchtvochtigheid

Het had 4 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 6,3 mm op 11 apr.

Dit gebied had al eerder gebrand

5% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 12 ha in 2022, 1 ha in 2024.

Wat er met elke gemeente gebeurde

  1. Lamasón 237 inwoners · op 4,1 km van het centrum waar de brand begon
    129 ha bereikt op 7 apr
    1,8 %
  2. Rionansa 1.022 inwoners · op 5,9 km van het centrum
    120 ha bereikt op 7 apr
    1,0 %

Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.

Wat er verbrandde

  • Overig natuurlijk terrein97 %
  • Loofbos2,9 %

Getroffen Natura 2000-gebied: 3 %

Natura 2000-gebieden (Europees Milieuagentschap, versie 2024) die door de omtrek worden doorsneden.

Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.

Mensen en gebouwen binnen de omtrek

GHSL 2025
Bebouwd oppervlak< 0,1 ha
Inwoners< 20

Binnen de omtrek was geen noemenswaardig bebouwd oppervlak en woonde bijna niemand (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).

Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.

Bron: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S en GHS-POP R2023A), Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (JRC) van de Europese Commissie, © Europese Unie, CC BY 4.0. Som binnen de omtrek berekend door WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Het weer dag voor dag

ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Begon bij Harde wind: 26 % van de oppervlakte in Spanje

Dag Maximum Min. luchtvochtigheid Zwaarste windstoot Regen Gevaar (FWI)
7 apr 18,5 °C 43 % 59 km/h 2,0 mm Zeer laag 1
8 apr 16,9 °C 58 % 26 km/h 0,4 mm Zeer laag 1
9 apr erna 16,0 °C 66 % 27 km/h 0,3 mm Zeer laag 2
10 apr erna 18,9 °C 46 % 24 km/h 0,2 mm Zeer laag 3
11 apr erna 12,9 °C 76 % 38 km/h 6,3 mm Zeer laag 0

Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen

Hij begon met een FWI van 0,8, een minimale luchtvochtigheid van 43 % en 4 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 25.

FWI bij de start 0,8
Minimale luchtvochtigheid 43 %
Dagen zonder regen 4
deze brand gekozen tweelingen rest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar

Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen

Natuurbrand bij Ribadesella, februari 2021
532 ha 1 dag FWI 0,6 Min. vochtigheid 43 % op 49 km, in 2021

Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 19,5 mm op 21 feb.

Hoe het hen verging

1 dag
mediane duur
142 ha
mediane oppervlakte
0 %
kwamen boven 1.000 ha
5,6 mm
regen aan het eind (mediaan; 25 van de 25 kregen die)

Hij was 1,8 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 2 dagen, tegenover 1 dag.

Maar 6 van zijn 25 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Ze kregen allemaal regen in de tien dagen na het einde: de eerste regendag bracht een mediaan van 5,6 mm.

Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen

Hoe hij eindigde

6,3 mmeerste regen
11 apr3 dagen na het einde
59km/h · max. windstoot

Hij werd op 8 apr als beëindigd beschouwd en op 11 apr viel 6,3 mm. We weten niet of de regen of de bestrijding hem doofde. Tweelingen met regen aan het eind: 25 van de 25, met een mediaan van 5,6 mm.

Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Hoe een tweeling wordt gekozen

  • Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
  • Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
  • Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
  • Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
  • Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.

Hoe we het berekenen

Voor en na, vanuit de ruimte

Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.

Voor · 31 mrt 2026
Na · 15 apr 2026

Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.

De rook

CAMS · Copernicus

Op 9 april 2026 bereikte de lucht naast de brand 42 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 28: 1,9 keer de daggrens van de WHO (15).

Piek PM2,542 µg/m³
Dagen boven de grens3 dagen
PM1064 µg/m³
Optische dikte0,60
5 apr7 apr9 apr
Goed Redelijk Matig Slecht Zeer slecht Extreem slecht

Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabel met detecties · 12Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
⬇ CSV downloaden Tijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Datum en tijdSatellietFRP (MW)LatLon

Andere branden in de omgeving

Alle branden in Spanje

Veelgestelde vragen

Hoe lang duurde de brand bij Lamasón?
De officiële omtrek geeft alleen de begindatum (7 april 2026). Het einde komt uit de hittepunten binnen de omtrek: het brandde tot 8 april 2026 (2 dagen vanaf 7 april 2026), de laatste dag met hittepunten vóór meer dan 10 dagen op rij zonder één, dus het is bij benadering.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die Copernicus op satellietbeelden heeft gemeten, beslaat 249 hectare (2,5 km²). De officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke gemeenten zijn getroffen?
Het vuur drong door in 2 gemeenten: Lamasón (129 ha, 1,8 %); Rionansa (120 ha, 1,0 %).
Heeft het vuur een dorp of stad bereikt?
Het vuur begon in Lamasón en kwam tot 4,1 km van het centrum ervan. Dat is de afstand van de omtrek, of het dichtstbijzijnde hittepunt, tot het punt dat het centrum markeert; het betekent niet dat het de huizen bereikte.
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 18,5 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 43 % en waren er windstoten tot 59 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 1, klasse Zeer laag.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van EFFIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Spanje (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 25. Hun mediane duur was 1 dag en hun mediane oppervlakte 142 ha; 0 % kwam boven 1.000 ha. Maar 6 van zijn 25 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Ze kregen allemaal regen in de tien dagen na het einde: de eerste regendag bracht een mediaan van 5,6 mm.

Waar u dit kunt controleren

Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.

Alarmnummer: 112 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen

Controle per satelliet

Geschiedenis van deze pagina Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.

Klopt er iets niet op deze pagina?

Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.

Fout melden
Wat is volgens u niet juist?

We gebruiken uw e-mail alleen om op deze melding te reageren. Privacy. Dit is geen hulpdienst: brandt het nu, bel dan 112.

Hoe we dit weten
  • Omtrek: EFFIS (Copernicus), gemeten op satellietbeelden; 2 polygonen samengevoegd op deze pagina.
  • De officiële omtrek heeft geen einddatum: het einde is de laatste dag met VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek vóór een gat van meer dan 10 dagen (hoogstens 150 dagen), dus bij benadering. 12 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
  • We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
  • Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
  • Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.

Hoe we de brandpagina’s maken: methodologie

Waar deze gegevens vandaan komen

De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.