Naar de inhoud
worldfires
US · Verenigde Staten ·

Gilespie Spring Fire, juli 2024 Malheur

Uit · laatste detectie 25 jul 2024, 10:18 UTC

De brand begon op 25 juli 2024 in Malheur, Verenigde Staten, en satellieten zagen hem 1 dag lang branden. Amerikaanse instanties (MTBS / NIFC) brachten een officiële verbrande omtrek van 1.061 hectare in kaart, verdeeld over één county.

Het is de 222e grootste brand in Oregon sinds 2016 (van 325 met een eigen pagina). Nummer 213 in Verenigde Staten in 2024, van 371.

Het door de satelliet gemeten vermogen is laag (5,4 MW in het sterkste hittepunt). Dat past eerder bij het afbranden van gras of stoppels, of bij een langzaam oprukkend grondvuur, dan bij een grote kroonbrand.

Verbrande oppervlakte
1.061ha
officiële omtrek (MTBS / NIFC)
Duur
≈ 1dag
25 jul 2024 – 25 jul 2024
Getroffen county’s
1
county's
Begonnen op
25 jul
2024
Hittedetecties
13
in één hittepunt: 5 MW
Gevaar bij de start
60
Extreem · FWI-index
Gemiddeld vermogen per dag
45MW
gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld

Waar het brandde

HITTEPUNTEN PER DAG 25 jul25 jul

Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag

25 jul 2024 · 45 MW · 13

Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.

Het weer tijdens de brand

34°maximum
47km/h · zwaarste windstoot
21%laagste luchtvochtigheid

Het had 37 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon.

Dit gebied had al eerder gebrand

51% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 542 ha in 2017.

Hoe groot is het?

5 km
Er brandde het equivalent van 4,4% van de oppervlakte van Amsterdam af (11 km² tegenover 243 km²).

Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).

Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.

Wat er met elke county gebeurde

  1. Malheur waar de brand begon
    1.063 ha bereikt op 25 jul
    0,0 %

Verbrande oppervlakte binnen elke county, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.

Mensen en gebouwen binnen de omtrek

GHSL 2025
Bebouwd oppervlak< 0,1 ha
Inwoners< 20

Binnen de omtrek was geen noemenswaardig bebouwd oppervlak en woonde bijna niemand (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).

Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.

Bron: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S en GHS-POP R2023A), Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (JRC) van de Europese Commissie, © Europese Unie, CC BY 4.0. Som binnen de omtrek berekend door WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Het weer dag voor dag

ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dag Maximum Min. luchtvochtigheid Zwaarste windstoot Regen Gevaar (FWI)
25 jul 34,2 °C 21 % 47 km/h 0,1 mm Extreem 60
26 jul erna 33,5 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extreem 58
27 jul erna 32,2 °C 17 % 31 km/h 0,1 mm Extreem 55
28 jul erna 33,1 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extreem 51
29 jul erna 32,9 °C 14 % 41 km/h 0,0 mm Extreem 60
30 jul erna 30,9 °C 23 % 36 km/h 0,4 mm Zeer hoog 48
31 jul erna 35,8 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Extreem 51
1 aug erna 39,4 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extreem 56
2 aug erna 41,5 °C 7 % 27 km/h 0,0 mm Extreem 62
3 aug erna 37,4 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Extreem 57
4 aug erna 36,5 °C 18 % 27 km/h 0,7 mm Zeer hoog 45

Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen

Hij begon met een FWI van 60,3, een minimale luchtvochtigheid van 21 % en 37 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 44.

FWI bij de start 60,3
Minimale luchtvochtigheid 21 %
Dagen zonder regen 37
deze brand gekozen tweelingen rest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar

Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen

Drummond Basin Fire, juli 2019
1.001 ha 1 dag FWI 56,5 Min. vochtigheid 19 % op 93 km, in 2019

Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: geen in de tien dagen erna.

Hoe het hen verging

1 dag
mediane duur
1.483 ha
mediane oppervlakte
68 %
kwamen boven 1.000 ha
1,3 mm
regen aan het eind (mediaan; 12 van de 44 kregen die)

Hij verbrandde een oppervlakte vergelijkbaar met zijn tweelingen (1.061 ha tegenover een mediaan van 1.483 ha) en duurde 1 dag, tegenover 1 dag.

Bij 32 van de 44 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 1,3 mm.

Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen

Hoe hij eindigde

—eerste regen
—geen regen in tien dagen
47km/h · max. windstoot

Hij werd op 25 jul als beëindigd beschouwd en in de tien dagen erna viel zelfs geen 1 mm: hij doofde zonder regen. Tweelingen met regen aan het eind: 12 van de 44, met een mediaan van 1,3 mm.

Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Hoe een tweeling wordt gekozen

  • Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
  • Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
  • Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
  • Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
  • Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.

Hoe we het berekenen

Voor en na, vanuit de ruimte

Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.

Voor · 18 jul 2024
Na · 1 aug 2024

Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.

De rook

CAMS · Copernicus

Op 23 juli 2024 bereikte de lucht naast de brand 63 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 36: 2,4 keer de daggrens van de WHO (15).

Piek PM2,563 µg/m³
Dagen boven de grens5 dagen
PM1091 µg/m³
Optische dikte1,50
23 jul25 jul27 jul
Goed Redelijk Matig Slecht Zeer slecht Extreem slecht

Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabel met detecties · 13Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
⬇ CSV downloaden Tijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Datum en tijdSatellietFRP (MW)LatLon

Andere branden in de omgeving

Alle branden in Verenigde Staten

Veelgestelde vragen

Hoe lang duurde de Gilespie Spring Fire?
De officiële omtrek geeft alleen de begindatum (25 juli 2024). Het einde komt uit de hittepunten binnen de omtrek: het brandde tot 25 juli 2024 (1 dag vanaf 25 juli 2024), de laatste dag met hittepunten vóór meer dan 10 dagen op rij zonder één, dus het is bij benadering.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De officiële omtrek die Amerikaanse instanties (MTBS / NIFC) publiceren, beslaat 1.061 hectare (10,6 km²). Andere tellingen, zoals de dagelijkse incidentrapporten, kunnen iets andere cijfers geven.
Welke county’s zijn getroffen?
Het vuur drong alleen door in Malheur (1.063 ha, 0,0 %).
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 34,2 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 21 % en waren er windstoten tot 47 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 60, klasse Extreem.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de officiële verbrande omtrek van Amerikaanse instanties (MTBS / NIFC, publiek domein), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Verenigde Staten. Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 44. Hun mediane duur was 1 dag en hun mediane oppervlakte 1.483 ha; 68 % kwam boven 1.000 ha. Bij 32 van de 44 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 1,3 mm.

Waar u dit kunt controleren

Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.

Alarmnummer: 911 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen

Controle per satelliet

Geschiedenis van deze pagina Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.

Klopt er iets niet op deze pagina?

Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.

Fout melden
Wat is volgens u niet juist?

We gebruiken uw e-mail alleen om op deze melding te reageren. Privacy. Dit is geen hulpdienst: brandt het nu, bel dan 911.

Hoe we dit weten
  • Omtrek: MTBS (Amerikaanse geologische dienst en bosdienst), officieel.
  • De officiële omtrek heeft geen einddatum: het einde is de laatste dag met VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek vóór een gat van meer dan 10 dagen (hoogstens 150 dagen), dus bij benadering. 13 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
  • We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
  • Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
  • Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.

Hoe we de brandpagina’s maken: methodologie

Waar deze gegevens vandaan komen

De omtrek is officieel en behoort tot het publieke domein. Voor afgesloten jaren komt hij van MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), een programma van de U.S. Geological Survey en de USDA Forest Service, die hem op Landsat- en Sentinel-2-beelden in kaart brengen. Voor het lopende en het vorige jaar komt hij van WFIGS van het National Interagency Fire Center (NIFC): incidentomtrekken die blusploegen, vliegtuigen en beelden in kaart brengen. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De countygrenzen komen van geoBoundaries ADM2 (Public Domain). De oppervlakte per county berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van de officiële cijfers.