De brand begon op 20 maart 2024 in Chilchota, Mexico, en satellieten zagen hem 13 dagen lang branden. Het wereldwijde GWIS-systeem van Copernicus reconstrueerde uit de hittedetecties een verbrande omtrek van 2.159 hectare, verdeeld over één gemeente. Volgens CONAFOR werd de grootste van de 2 geregistreerde branden ontdekt op 21 maart 2024 en op 25 maart 2024 geblust verklaard.
Het is de 53e grootste brand in Michoacan de Ocampo sinds 2016 (van 106 met een eigen pagina). Nummer 167 in Mexico in 2024, van 289.
klopt met de officiële gegevensmet kanttekeningenalleen satellietmodel
Bij kopiëren is de zin
Vink de cijfers aan die je wilt: daarmee worden de intro en de CSV samengesteld.
Verbrande oppervlakte
klopt met de officiële gegevens
2.159ha
Perimeter gepubliceerd door GWIS (Copernicus).
Pagina2.159CONAFOR2.146
Bron
GWIS (Copernicus)
Datum
20 mrt 2024 – 1 apr 2024
+− controle
CONAFOR: 2.146 ha (gekoppelde registraties: 2). Verschil van de pagina met het officiële register: +0,6 %. Koppeling van 8 november 2026.
Duur volgens satellieten
met kanttekeningen
13dagen
Van 20 mrt 2024 tot 1 apr 2024: eerste en laatste dag met vuur op de pagina.
Bron
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
laatste detectie: 1 apr 2024, 07:36 UTC
+− controle
CONAFOR verklaart de brand op 25 maart 2024 geblust. Satellieten kunnen daarna nog smeulende plekken zien.
Begin en oorzaak
klopt met de officiële gegevens
21 mrt 2024
Melding volgens CONAFOR: 21 maart 2024. Officiële oorzaak: onbekend.
Bron
CONAFOR · 24-16-0181, 24-16-0370
Datum
gekoppeld aan de pagina op 8 november 2026
+− controle
Eerste dag met vuur op de pagina (satelliet of perimeter): 20 maart 2024.
Hittedetecties
alleen satelliet
132
VIIRS-detecties op 375 m. De felste detectie: 89 MW.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
20 mrt 2024 – 1 apr 2024
+− controle
Er is geen officieel register om mee te vergelijken. Elke detectie is een pixel uit één satellietpassage, geen aparte brand.
De ergste dag
alleen satelliet
873MW
Opgeteld stralingsvermogen op 24 maart 2024; detecties die dag: 74.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
24 mrt 2024
+− controle
Het stralingsvermogen (FRP) meet de energie die het vuur uitstraalt als de satelliet overkomt. Per dag opgeteld vergelijkt het de intensiteit, niet de oppervlakte.
Gevaar bij de start
model
38,1FWI · zeer hoog
Meteorologische brandgevaarindex FWI (Canadees systeem), door WorldFires berekend voor de dag waarop de brand begon. Opeenvolgende dagen zonder regen daarvoor: 31.
Dit is een index berekend met gegevens van een weermodel, geen meting van de brand en geen officiële waarschuwing. Waarschuwingen voor brandgevaar komen van de bevoegde instantie in elk land. Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Weer tijdens de brand
model
29,1°C · 8 % RV
Maximum van 29,1 °C en minimale luchtvochtigheid van 8 % op 27 maart 2024; windstoten van 57 km/u op 24 maart 2024.
Dit zijn modelwaarden voor een cel van ongeveer 25 km, niet van een weerstation: ze kunnen afwijken van metingen ter plaatse.
Woonden erbinnen
model
≈ 90mensen
Geschatte bewoners binnen de perimeter en 2,9 ha bebouwing (raster van 100 m, tijdvak 2025).
Bron
GHSL R2023A · JRC
Datum
berekend op 24 oktober 2026
+− controle
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand.
ⓘHet wijzigingslogboek van deze pagina wordt bijgehouden sinds 24 oktober 2026: elke nacht wordt vergeleken wat ze publiceert en wordt het verschil genoteerd. Wat ervoor ligt, wordt gereconstrueerd met de datum van elke bron en als gereconstrueerd gemarkeerd.
Tonen
· gereconstrueerdofficieel
Koppeling met het officiële register van CONAFOR
Klopt: 2.146 ha in het officiële register (registraties: 2).
Een versie bewaart oppervlakte, data, naam en officieel register; de oppervlakte zoals die werd genoteerd (wijzigingen onder 2 % worden niet genoteerd). Kaart, detecties en weer tonen altijd de stand van vandaag.
Bronvermelding
Intro van ongeveer 60 woorden alleen cijfers, geen bijvoeglijke naamwoorden
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
29°maximum
57km/h · zwaarste windstoot
7%laagste luchtvochtigheid
Het had 31 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon.
Dit gebied had al eerder gebrand
47% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 322 ha in 2016, 766 ha in 2019, 548 ha in 2021. Een deel brandde meer dan eens, daarom tellen de cijfers per jaar op tot meer dan de 1.010 ha die al eerder was verbrand.
Hoe groot is het?
Er brandde het equivalent van 8,9% van de oppervlakte van Amsterdam af (22 km² tegenover 243 km²).
Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).
Er brandde het equivalent van 21% van de oppervlakte van Parijs af (22 km² tegenover 105 km²).
Grens van Parijs: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Er brandde het equivalent van 1,4% van de oppervlakte van Londen af (22 km² tegenover 1.583 km²).
Grens van Londen: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Er brandde het equivalent van 3,6% van de oppervlakte van Madrid af (22 km² tegenover 604 km²).
Grens van Madrid: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Omtrek van de brandAmsterdam
Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de GWIS-omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2025
Bebouwd oppervlak2,9ha
Inwoners≈ 90
Binnen de omtrek lag ongeveer 2,9 hectare bebouwd oppervlak en woonden ongeveer 90 mensen (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.
Volgens CONAFOR begonnen binnen deze omtrek op deze data 2 branden, samen 2.146 ha (de satelliet mat 2.159 ha).
CONAFOR registreert elke brand die op een ander moment of op een andere plek begon apart; de satelliet ziet één verbrand gebied, daarom groepeert deze pagina ze. De nummers op de kaart geven aan waar elke brand begon.
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dag
Maximum
Min. luchtvochtigheid
Zwaarste windstoot
Regen
Gevaar (FWI)
20 mrt
27,2 °C
24 %
49 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 38
21 mrt
27,0 °C
27 %
53 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 44
22 mrt
28,1 °C
19 %
42 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 42
23 mrt
28,3 °C
14 %
46 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 43
24 mrt
25,4 °C
10 %
57 km/h
0,0 mm
Extreem 59
25 mrt
23,6 °C
15 %
56 km/h
0,0 mm
Extreem 62
26 mrt
25,6 °C
14 %
51 km/h
0,0 mm
Extreem 56
27 mrt
29,1 °C
8 %
32 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 43
28 mrt
28,0 °C
7 %
46 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 45
29 mrt
27,5 °C
16 %
48 km/h
0,0 mm
Extreem 52
30 mrt
27,5 °C
20 %
40 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 47
31 mrt
27,7 °C
21 %
46 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 44
1 apr
26,5 °C
25 %
55 km/h
0,0 mm
Extreem 52
2 apr erna
26,2 °C
35 %
52 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 41
3 apr erna
27,3 °C
17 %
57 km/h
0,0 mm
Extreem 52
4 apr erna
25,0 °C
20 %
51 km/h
0,0 mm
Extreem 51
5 apr erna
26,5 °C
21 %
46 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 44
6 apr erna
26,9 °C
21 %
46 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 46
7 apr erna
28,6 °C
23 %
42 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 40
8 apr erna
26,4 °C
21 %
54 km/h
0,0 mm
Extreem 52
9 apr erna
26,0 °C
25 %
60 km/h
0,0 mm
Extreem 56
10 apr erna
25,5 °C
27 %
49 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 47
11 apr erna
27,7 °C
27 %
48 km/h
0,0 mm
Zeer hoog 40
Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen
Hij begon met een FWI van 38,1, een minimale luchtvochtigheid van 24 % en 31 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 36.
FWI bij de start38,1
Minimale luchtvochtigheid24 %
Dagen zonder regen31
deze brandgekozen tweelingenrest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar
Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen
Deze brand · Natuurbrand bij Chilchota, maart 2024
2.159 ha13 dagenFWI 38,1Min. vochtigheid 24 %
Natuurbrand bij Quitupan, april 2023
3.401 ha14 dagenFWI 38,7Min. vochtigheid 26 %op 71 km, in 2023
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 2,2 mm op 7 mei.
regen aan het eind (mediaan; 21 van de 36 kregen die)
Hij bleef onder zijn tweelingen: 2.159 ha tegenover een mediaan van 3.465 ha. Hij duurde 13 dagen, tegenover 12 dagen.
Bij 15 van de 36 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 1,6 mm.
Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen
Hoe hij eindigde
—eerste regen
—geen regen in tien dagen
57km/h · max. windstoot
Hij werd op 1 apr als beëindigd beschouwd en in de tien dagen erna viel zelfs geen 1 mm: hij doofde zonder regen. Tweelingen met regen aan het eind: 21 van de 36, met een mediaan van 1,6 mm.
Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Hoe een tweeling wordt gekozen
Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
↔
Voor · 13 mrt 2024
Na · 8 apr 2024
Sentinel-2 kwam die dag niet over. Probeer een andere datum, of gebruik valse kleuren, die dagelijks beschikbaar zijn.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · Copernicus
Op 28 maart 2024 bereikte de lucht naast de brand 16 µg/m³ PM2,5, maar geen enkel daggemiddelde kwam boven de grens van de WHO (15).
Piek PM2,516µg/m³
Dagen boven de grens0dagen
PM1023µg/m³
Optische dikte0,29
WHO 15
19 mrt22 mrt25 mrt28 mrt
GoedRedelijkMatigSlechtZeer slechtExtreem slecht
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties· 132Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.›
⬇ CSV downloadenTijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Volgens de hittepunten die satellieten binnen de omtrek zagen, brandde het van 20 maart 2024 tot 1 april 2024 (13 dagen). De omtrek dateert het van 21 maart 2024 tot 26 maart 2024. Volgens CONAFOR werd de grootste van de 2 geregistreerde branden ontdekt op 21 maart 2024 en op 25 maart 2024 geblust verklaard.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die GWIS (Copernicus) uit de hittedetecties heeft gereconstrueerd, beslaat 2.159 hectare (21,6 km²). Het is een schatting: de officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke gemeenten zijn getroffen?
Het vuur drong alleen door in Chilchota (2.171 ha, 7,1 %).
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 29,1 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 7 % en waren er windstoten tot 57 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 62, klasse Extreem.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van GWIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Mexico (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 36. Hun mediane duur was 12 dagen en hun mediane oppervlakte 3.465 ha; 8 % kwam boven 10.000 ha. Bij 15 van de 36 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 1,6 mm.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Geschiedenis van deze paginaWijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.›
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
⚑Fout meldenHoe we dit weten›
Omtrek: GWIS (Copernicus), gereconstrueerd uit hittedetecties en niet op beelden gemeten.
Data bijgesteld met de VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek, die 21 maart 2024 tot 26 maart 2024 aangaf. 132 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
Vergeleken met CONAFOR: 2.146 ha officieel tegenover 2.159 ha volgens de omtrek; minder dan 25% verschil.
Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
De omtrek komt van het Global Wildfire Information System (GWIS) van Copernicus, dat hem reconstrueert uit hittedetecties van MODIS en VIIRS en publiceert onder CC BY 4.0. Hij wordt niet zoals in Europa op beelden gemeten en is dus een schatting. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan afwijken van het officiële cijfer van elk land.