Naar de inhoud
worldfires
MX · Mexico · –

Natuurbrand bij Champotón, 23 maart 2023 Champotón, Escárcega

Uit · laatste detectie 16 apr 2023, 07:19 UTC

De brand begon op 23 maart 2023 in Champotón, Mexico, en satellieten zagen hem 25 dagen lang branden. Het wereldwijde GWIS-systeem van Copernicus reconstrueerde uit de hittedetecties een verbrande omtrek van 3.115 hectare, verdeeld over 2 gemeenten. Volgens CONAFOR werd de brand ontdekt op 29 maart 2023 en op 19 april 2023 geblust verklaard.

Het is de 30e grootste brand in Campeche sinds 2016 (van 124 met een eigen pagina). Nummer 96 in Mexico in 2023, van 285.

Verbrande oppervlakte
3.115ha
GWIS-omtrek (Copernicus)
Duur
25dagen
23 mrt 2023 – 16 apr 2023
Getroffen gemeenten
2
gemeenten
Begonnen op
23 mrt
2023
Hittedetecties
314
in één hittepunt: 44 MW
Gevaar bij de start
29
Hoog · FWI-index
Gemiddeld vermogen per dag
69MW
gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld

Waar het brandde

HITTEPUNTEN PER DAG 23 mrt16 apr
16 apr 2023

Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag

23 mrt 2023 · 4 MW · 1 24 mrt 2023 · 17 MW · 4 25 mrt 2023 · 8 MW · 8 28 mrt 2023 · 66 MW · 9 29 mrt 2023 · 147 MW · 21 30 mrt 2023 · 69 MW · 26 31 mrt 2023 · 16 MW · 13 1 apr 2023 · 30 MW · 14 2 apr 2023 · 119 MW · 14 3 apr 2023 · 185 MW · 23 4 apr 2023 · 113 MW · 44 5 apr 2023 · 39 MW · 18 6 apr 2023 · 25 MW · 13 7 apr 2023 · 104 MW · 11 8 apr 2023 · 350 MW · 41 9 apr 2023 · 181 MW · 31 10 apr 2023 · 19 MW · 13 11 apr 2023 · 1 MW · 1 13 apr 2023 · 3 MW · 1 14 apr 2023 · 12 MW · 4 15 apr 2023 · 3 MW · 3 16 apr 2023 · 1 MW · 1
23 mrt 30 mrt 4 apr 8 apr 15 apr

Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.

Het weer tijdens de brand

41°maximum
52km/h · zwaarste windstoot
21%laagste luchtvochtigheid

Het had 3 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon.

Dit gebied had al eerder gebrand

30% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 937 ha in 2019.

Hoe groot is het?

5 km
Er brandde het equivalent van 13% van de oppervlakte van Amsterdam af (31 km² tegenover 243 km²).

Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).

Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.

Wat er met elke gemeente gebeurde

  1. Champotón 15.297 inwoners waar de brand begon
    2.952 ha bereikt op 23 mrt
    0,4 %
  2. Escárcega 59.923 inwoners
    174 ha bereikt op 2 apr
    0,0 %

Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de GWIS-omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.

Mensen en gebouwen binnen de omtrek

GHSL 2025
Bebouwd oppervlak< 0,1 ha
Inwoners< 20

Binnen de omtrek was geen noemenswaardig bebouwd oppervlak en woonde bijna niemand (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).

Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.

Bron: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S en GHS-POP R2023A), Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (JRC) van de Europese Commissie, © Europese Unie, CC BY 4.0. Som binnen de omtrek berekend door WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Officiële registratie

Volgens CONAFOR begon deze brand op 29 maart 2023 en verwoestte hij 2.599 ha (de satelliet mat 3.115 ha).

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Dit is de definitieve statistiek van de instantie: die meet de oppervlakte op eigen wijze en kan daardoor afwijken van de satelliet.

Het weer dag voor dag

ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dag Maximum Min. luchtvochtigheid Zwaarste windstoot Regen Gevaar (FWI)
23 mrt 35,8 °C 41 % 45 km/h 0,1 mm Hoog 29
24 mrt 38,9 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Hoog 36
25 mrt 39,3 °C 28 % 48 km/h 0,0 mm Zeer hoog 39
26 mrt 39,0 °C 27 % 49 km/h 0,0 mm Zeer hoog 40
27 mrt 39,2 °C 28 % 52 km/h 0,0 mm Zeer hoog 42
28 mrt 38,4 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Hoog 38
29 mrt 36,8 °C 24 % 47 km/h 0,0 mm Zeer hoog 41
30 mrt 36,9 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Zeer hoog 39
31 mrt 36,5 °C 32 % 51 km/h 0,0 mm Zeer hoog 42
1 apr 37,7 °C 28 % 48 km/h 0,0 mm Zeer hoog 41
2 apr 37,3 °C 30 % 46 km/h 0,0 mm Zeer hoog 40
3 apr 39,2 °C 25 % 50 km/h 0,0 mm Zeer hoog 43
4 apr 39,9 °C 23 % 49 km/h 0,0 mm Zeer hoog 47
5 apr 39,9 °C 27 % 52 km/h 0,0 mm Zeer hoog 48
6 apr 39,4 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Zeer hoog 46
7 apr 37,1 °C 29 % 46 km/h 0,0 mm Zeer hoog 47
8 apr 37,1 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Zeer hoog 41
9 apr 37,6 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Zeer hoog 40
10 apr 36,7 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Zeer hoog 44
11 apr 36,8 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Zeer hoog 43
12 apr 36,0 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Zeer hoog 45
13 apr 36,6 °C 28 % 22 km/h 0,1 mm Hoog 37
14 apr 40,0 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Zeer hoog 48
15 apr 41,0 °C 21 % 45 km/h 0,0 mm Extreem 50
16 apr 39,0 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Zeer hoog 49
17 apr erna 33,7 °C 35 % 32 km/h 0,2 mm Hoog 34
18 apr erna 35,6 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Zeer hoog 42
19 apr erna 37,4 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Zeer hoog 40
20 apr erna 38,9 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Zeer hoog 42
21 apr erna 39,2 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Zeer hoog 43
22 apr erna 40,0 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Zeer hoog 42
23 apr erna 39,8 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Zeer hoog 48
24 apr erna 37,3 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Zeer hoog 46
25 apr erna 38,5 °C 29 % 19 km/h 0,0 mm Zeer hoog 40
26 apr erna 39,8 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Zeer hoog 48

Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen

Hij begon met een FWI van 28,6, een minimale luchtvochtigheid van 41 % en 3 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 32.

FWI bij de start 28,6
Minimale luchtvochtigheid 41 %
Dagen zonder regen 3
deze brand gekozen tweelingen rest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar

Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen

Natuurbrand bij Carmen, april 2024
1.894 ha 12 dagen FWI 29,2 Min. vochtigheid 41 % op 127 km, in 2024

Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: geen in de tien dagen erna.

Hoe het hen verging

10 dagen
mediane duur
1.898 ha
mediane oppervlakte
100 %
kwamen boven 1.000 ha
2,9 mm
regen aan het eind (mediaan; 24 van de 32 kregen die)

Hij was 1,6 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 25 dagen, tegenover 10 dagen.

Maar 5 van zijn 32 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 8 van de 32 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 2,9 mm.

Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen

Hoe hij eindigde

—eerste regen
—geen regen in tien dagen
52km/h · max. windstoot

Hij werd op 16 apr als beëindigd beschouwd en in de tien dagen erna viel zelfs geen 1 mm: hij doofde zonder regen. Tweelingen met regen aan het eind: 24 van de 32, met een mediaan van 2,9 mm.

Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Hoe een tweeling wordt gekozen

  • Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
  • Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
  • Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
  • Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
  • Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.

Hoe we het berekenen

Voor en na, vanuit de ruimte

Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.

Voor · 16 mrt 2023
Na · 23 apr 2023

Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.

De rook

CAMS · Copernicus

Op 14 april 2023 bereikte de lucht naast de brand 74 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 30: 2,0 keer de daggrens van de WHO (15).

Piek PM2,574 µg/m³
Dagen boven de grens3 dagen
PM10108 µg/m³
Optische dikte1,17
23 mrt28 mrt2 apr7 apr12 apr
Goed Redelijk Matig Slecht Zeer slecht Extreem slecht

Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabel met detecties · 314Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
⬇ CSV downloaden Tijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Datum en tijdSatellietFRP (MW)LatLon

Andere branden in de omgeving

Alle branden in Mexico

Veelgestelde vragen

Hoe lang duurde de brand bij Champotón?
Volgens de hittepunten die satellieten binnen de omtrek zagen, brandde het van 23 maart 2023 tot 16 april 2023 (25 dagen). De omtrek dateert het van 25 maart 2023 tot 11 april 2023. Volgens CONAFOR werd de brand ontdekt op 29 maart 2023 en op 19 april 2023 geblust verklaard.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die GWIS (Copernicus) uit de hittedetecties heeft gereconstrueerd, beslaat 3.115 hectare (31,2 km²). Het is een schatting: de officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke gemeenten zijn getroffen?
Het vuur drong door in 2 gemeenten: Champotón (2.952 ha, 0,4 %); Escárcega (174 ha, 0,0 %).
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 41,0 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 21 % en waren er windstoten tot 52 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 50, klasse Extreem.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van GWIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Mexico (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 32. Hun mediane duur was 10 dagen en hun mediane oppervlakte 1.898 ha; 100 % kwam boven 1.000 ha. Maar 5 van zijn 32 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 8 van de 32 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 2,9 mm.

Waar u dit kunt controleren

Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.

Alarmnummer: 911 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen

Controle per satelliet

Geschiedenis van deze pagina Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.

Klopt er iets niet op deze pagina?

Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.

Fout melden
Wat is volgens u niet juist?

We gebruiken uw e-mail alleen om op deze melding te reageren. Privacy. Dit is geen hulpdienst: brandt het nu, bel dan 911.

Hoe we dit weten
  • Omtrek: GWIS (Copernicus), gereconstrueerd uit hittedetecties en niet op beelden gemeten.
  • Data bijgesteld met de VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek, die 25 maart 2023 tot 11 april 2023 aangaf. 314 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
  • Vergeleken met CONAFOR: 2.599 ha officieel tegenover 3.115 ha volgens de omtrek; minder dan 25% verschil.
  • Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
  • Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.

Hoe we de brandpagina’s maken: methodologie

Waar deze gegevens vandaan komen

De omtrek komt van het Global Wildfire Information System (GWIS) van Copernicus, dat hem reconstrueert uit hittedetecties van MODIS en VIIRS en publiceert onder CC BY 4.0. Hij wordt niet zoals in Europa op beelden gemeten en is dus een schatting. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan afwijken van het officiële cijfer van elk land.