Natuurbrand bij Baleira, maart 2023
Baleira, A Fonsagrada, Ribeira de Piquín
Uit · laatste detectie 30 mrt 2023, 02:26 UTC
De brand begon op 29 maart 2023 in Baleira, Spanje, en satellieten zagen hem 2 dagen lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 1.448 hectare, verdeeld over 3 gemeenten. Volgens EGIF (MITECO) werd de brand ontdekt op 28 maart 2023 om 17:04 uur en op 31 maart 2023 geblust verklaard.
Het is de 5e grootste brand in Lugo sinds 2016 (van 34 met een eigen pagina). Nummer 8 in Spanje in 2023, van 124.
Het door de satelliet gemeten vermogen is laag (1,3 MW in het sterkste hittepunt). Dat past eerder bij het afbranden van gras of stoppels, of bij een langzaam oprukkend grondvuur, dan bij een grote kroonbrand.
klopt met de officiële gegevensmet kanttekeningenalleen satellietmodel
Bij kopiëren is de zin
Vink de cijfers aan die je wilt: daarmee worden de intro en de CSV samengesteld.
Verbrande oppervlakte
klopt met de officiële gegevens
1.448ha
Perimeter gepubliceerd door EFFIS (Copernicus).
Pagina1.448EGIF (MITECO)1.590Pers1.400
Bron
EFFIS (Copernicus)
Datum
perimeter herzien op 5 april 2023
+− controle
EGIF (MITECO): 1.590 ha (gekoppelde registraties: 1). Verschil van de pagina met het officiële register: −8,9 %. Koppeling van 1 november 2026.
Duur volgens satellieten
klopt met de officiële gegevens
2dagen
Van 29 mrt 2023 tot 30 mrt 2023: eerste en laatste dag met vuur op de pagina.
Bron
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
laatste detectie: 30 mrt 2023, 02:26 UTC
+− controle
EGIF (MITECO) verklaart de brand op 31 maart 2023 geblust. Satellieten kunnen daarna nog smeulende plekken zien.
Begin en oorzaak
klopt met de officiële gegevens
28 mrt 202317:04
Melding volgens EGIF (MITECO): 28 maart 2023 om 17:04 uur. Officiële oorzaak: nalatigheid.
Bron
EGIF (MITECO) · 2023270027
Datum
gekoppeld aan de pagina op 1 november 2026
+− controle
Eerste dag met vuur op de pagina (satelliet of perimeter): 29 maart 2023.
Hittedetecties
alleen satelliet
7
VIIRS-detecties op 375 m. De felste detectie: 1 MW.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
29 mrt 2023 – 30 mrt 2023
+− controle
Er is geen officieel register om mee te vergelijken. Elke detectie is een pixel uit één satellietpassage, geen aparte brand.
De ergste dag
alleen satelliet
6MW
Opgeteld stralingsvermogen op 30 maart 2023; detecties die dag: 7.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
30 mrt 2023
+− controle
Het stralingsvermogen (FRP) meet de energie die het vuur uitstraalt als de satelliet overkomt. Per dag opgeteld vergelijkt het de intensiteit, niet de oppervlakte.
Gevaar bij de start
model
7,7FWI · laag
Meteorologische brandgevaarindex FWI (Canadees systeem), door WorldFires berekend voor de dag waarop de brand begon. Opeenvolgende dagen zonder regen daarvoor: 2.
Dit is een index berekend met gegevens van een weermodel, geen meting van de brand en geen officiële waarschuwing. Waarschuwingen voor brandgevaar komen van de bevoegde instantie in elk land. Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Weer tijdens de brand
model
21,0°C · 32 % RV
Maximum van 21,0 °C en minimale luchtvochtigheid van 32 % op 29 maart 2023; windstoten van 72 km/u op 30 maart 2023.
Dit zijn modelwaarden voor een cel van ongeveer 25 km, niet van een weerstation: ze kunnen afwijken van metingen ter plaatse.
ⓘHet wijzigingslogboek van deze pagina wordt bijgehouden sinds 24 oktober 2026: elke nacht wordt vergeleken wat ze publiceert en wordt het verschil genoteerd. Wat ervoor ligt, wordt gereconstrueerd met de datum van elke bron en als gereconstrueerd gemarkeerd.
Tonen
· gereconstrueerdofficieel
Koppeling met het officiële register van EGIF (MITECO)
Klopt: 1.590 ha in het officiële register (registraties: 1).
Een versie bewaart oppervlakte, data, naam en officieel register; de oppervlakte zoals die werd genoteerd (wijzigingen onder 2 % worden niet genoteerd). Kaart, detecties en weer tonen altijd de stand van vandaag.
Bronvermelding
Intro van ongeveer 60 woorden alleen cijfers, geen bijvoeglijke naamwoorden
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
21°maximum
72km/h · zwaarste windstoot
32%laagste luchtvochtigheid
Het had 2 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 3,0 mm op 31 mrt.
Dit gebied had al eerder gebrand
0% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 7 ha in 2021.
Hoe groot is het?
Er brandde het equivalent van 6% van de oppervlakte van Amsterdam af (14 km² tegenover 243 km²).
Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).
Er brandde het equivalent van 2,4% van de oppervlakte van Madrid af (14 km² tegenover 604 km²).
Grens van Madrid: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Er brandde het equivalent van 14% van de oppervlakte van Parijs af (14 km² tegenover 105 km²).
Grens van Parijs: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Er brandde het equivalent van 0,9% van de oppervlakte van Londen af (14 km² tegenover 1.583 km²).
Grens van Londen: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Omtrek van de brandAmsterdam
Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.
Wat er met elke gemeente gebeurde
Baleira1.093 inwoners · op 8,0 km van het centrumwaar de brand begon
1.075 habereikt op 30 mrt
6,4 %
A Fonsagrada3.073 inwoners · op 11,8 km van het centrum
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Natura 2000-gebieden (Europees Milieuagentschap, versie 2024) die door de omtrek worden doorsneden.
Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2025
Bebouwd oppervlak0,30ha
Inwoners< 20
Binnen de omtrek lag ongeveer 0,30 hectare bebouwd oppervlak, maar er woonde bijna niemand (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.
Officiële cijfers worden anders gemeten dan satellietcijfers en beslaan soms maar een deel van de brand.
Het weer dag voor dag
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen
Hij begon met een FWI van 7,7, een minimale luchtvochtigheid van 32 % en 2 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 19.
FWI bij de start7,7
Minimale luchtvochtigheid32 %
Dagen zonder regen2
deze brandgekozen tweelingenrest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar
Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen
Deze brand · Natuurbrand bij Baleira, maart 2023
1.448 ha2 dagenFWI 7,7Min. vochtigheid 32 %
Natuurbrand bij Grado, april 2023
250 ha4 dagenFWI 6,3Min. vochtigheid 32 %op 87 km, in 2023
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 9,7 mm op 12 apr.
regen aan het eind (mediaan; 19 van de 19 kregen die)
Hij was 10,2 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 2 dagen, tegenover 2 dagen.
Geen van zijn 19 tweelingen brandde groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Ze kregen allemaal regen in de tien dagen na het einde: de eerste regendag bracht een mediaan van 4,4 mm.
Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen
Hoe hij eindigde
3,0 mmeerste regen
31 mrtde dag na het einde
72km/h · max. windstoot
Hij werd op 30 mrt als beëindigd beschouwd en op 31 mrt viel 3,0 mm. We weten niet of de regen of de bestrijding hem doofde. Tweelingen met regen aan het eind: 19 van de 19, met een mediaan van 4,4 mm.
Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Hoe een tweeling wordt gekozen
Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
↔
Voor · 22 mrt 2023
Na · 6 apr 2023
Sentinel-2 kwam die dag niet over. Probeer een andere datum, of gebruik valse kleuren, die dagelijks beschikbaar zijn.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · Copernicus
Op 31 maart 2023 bereikte de lucht naast de brand 19 µg/m³ PM2,5, maar geen enkel daggemiddelde kwam boven de grens van de WHO (15).
Piek PM2,519µg/m³
Dagen boven de grens0dagen
PM1062µg/m³
Optische dikte0,35
WHO 15
27 mrt29 mrt31 mrt2 apr
GoedRedelijkMatigSlechtZeer slechtExtreem slecht
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties· 7Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.›
⬇ CSV downloadenTijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Copernicus dateert de brand tussen 29 maart 2023 en 30 maart 2023: 2 dagen tussen het eerste en het laatste beeld met vuur. Volgens EGIF (MITECO) werd de brand ontdekt op 28 maart 2023 om 17:04 uur en op 31 maart 2023 geblust verklaard.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die Copernicus op satellietbeelden heeft gemeten, beslaat 1.448 hectare (14,5 km²). De officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke gemeenten zijn getroffen?
Het vuur drong door in 3 gemeenten: Baleira (1.075 ha, 6,4 %); A Fonsagrada (243 ha, 0,6 %); Ribeira de Piquín (132 ha, 1,8 %).
Heeft het vuur een dorp of stad bereikt?
Het vuur kwam tot 5,4 km van het centrum van Ribeira de Piquín, het dichtstbijzijnde van de getroffen gebieden. Dat is de afstand van de omtrek, of het dichtstbijzijnde hittepunt, tot het punt dat het centrum markeert; het betekent niet dat het de huizen bereikte.
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 21,0 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 32 % en waren er windstoten tot 72 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 8, klasse Laag.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van EFFIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Spanje (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 19. Hun mediane duur was 2 dagen en hun mediane oppervlakte 142 ha; 5 % kwam boven 1.000 ha. Geen van zijn 19 tweelingen brandde groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Ze kregen allemaal regen in de tien dagen na het einde: de eerste regendag bracht een mediaan van 4,4 mm.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Geschiedenis van deze paginaWijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.›
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
⚑Fout meldenHoe we dit weten›
Omtrek: EFFIS (Copernicus), gemeten op satellietbeelden.
Data van de omtrek: de VIIRS-hittedetecties erbinnen hebben ze niet veranderd. 7 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
Vergeleken met EGIF (MITECO): 1.590 ha officieel tegenover 1.448 ha volgens de omtrek; minder dan 25% verschil.
Getoetst aan pers en instanties: 4 bevestigde bronnen.
Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.