Natuurbrand bij Aumelas, juli 2022 Aumelas, Saint-Bauzille-de-la-Sylve, Gignac
De brand begon op 26 juli 2022 in Aumelas, Frankrijk, en satellieten zagen hem 1 dag lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 964 hectare, verdeeld over 5 gemeenten.
Het is de grootste brand in Hérault sinds 2016 (van 14 met een eigen pagina). Nummer 12 in Frankrijk in 2022, van 49.
Vergelijken met…
- Verbrande oppervlakte
- 964ha
- omtrek Copernicus
- Duur
- 1dag
- 26 jul 2022 – 26 jul 2022
- Getroffen gemeenten
- 5
- gemeenten
- Begonnen op
- 26 jul
- 2022
- Hittedetecties
- 34
- in één hittepunt: 73 MW
- Gevaar bij de start
- 48
- Zeer hoog · FWI-index
- Gemiddeld vermogen per dag
- 1,0GW
- gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld
Waar het brandde
Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag
26 jul 2022 · 1.039 MW · 34
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
Het had 24 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 1,9 mm op 29 jul.
Dit gebied had al eerder gebrand
Sinds 2016, het begin van de satellietreeks, overlappen geen eerdere omtrekken met deze brand.
Hoe groot is het?
Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).
Grens van Parijs: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Grens van Londen: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Grens van Madrid: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.
Wat er met elke gemeente gebeurde
-
485 ha bereikt op 26 jul8,3 %
-
Saint-Bauzille-de-la-Sylve 947 inwoners · op 1,6 km van het centrum243 ha bereikt op 26 jul29 %
-
Gignac 6.651 inwoners · op 3,7 km van het centrum192 ha bereikt op 26 jul6,4 %
-
Saint-Paul-et-Valmalle 1.394 inwoners · op 1,2 km van het centrum44 ha3,4 %
-
Vendémian 1.149 inwoners · op 1,7 km van het centrum1 ha0,1 %
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Wat er verbrandde
- Sclerofiel struikgewas83 %
- Loofbos8,5 %
- Overig natuurlijk terrein6,3 %
- Landbouwgrond0,8 %
- Bebouwd gebied0,7 %
- Gemengd bos0,6 %
Getroffen Natura 2000-gebied: 25 %
- ZEPA Garrigues de la Moure et d'Aumelas FR9112037
- LIC Montagne de la Moure et Causse d'Aumelas FR9101393
Natura 2000-gebieden (Europees Milieuagentschap, versie 2024) die door de omtrek worden doorsneden.
Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.
Officiële registratie
Volgens BDIFF werd op 26 juli 2022 in Saint-Bauzille-de-la-Sylve een brand van 952 ha geregistreerd (de satelliet mat 964 ha). Het record heeft geen coördinaten en is daarom gekoppeld op gemeente en datum.
- Saint-Bauzille-de-la-Sylve 26 juli 2022 · 10:32 952 ha · oorzaak: brandstichting
BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Dit is de definitieve statistiek van de instantie: die meet de oppervlakte op eigen wijze en kan daardoor afwijken van de satelliet.
Het weer dag voor dag
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dag | Maximum | Min. luchtvochtigheid | Zwaarste windstoot | Regen | Gevaar (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26 jul | 32,4 °C | 18 % | 52 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 27 jul erna | 34,0 °C | 18 % | 42 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 47 |
| 28 jul erna | 31,5 °C | 26 % | 40 km/h | 0,2 mm | Zeer hoog 41 |
| 29 jul erna | 31,1 °C | 38 % | 34 km/h | 1,9 mm | Matig 16 |
Voor en na, vanuit de ruimte
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · CopernicusOp 26 juli 2022 bereikte de lucht naast de brand 15 µg/m³ PM2,5, maar geen enkel daggemiddelde kwam boven de grens van de WHO (15).
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties · 34Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
| Datum en tijd | Satelliet | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Andere branden in de omgeving
Veelgestelde vragen
- Hoe lang duurde de brand bij Aumelas?
- Copernicus dateert de brand tussen 26 juli 2022 en 26 juli 2022: 1 dag tussen het eerste en het laatste beeld met vuur.
- Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
- De omtrek die Copernicus op satellietbeelden heeft gemeten, beslaat 964 hectare (9,6 km²). De officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
- Welke gemeenten zijn getroffen?
- Het vuur drong door in 5 gemeenten: Aumelas (485 ha, 8,3 %); Saint-Bauzille-de-la-Sylve (243 ha, 29 %); Gignac (192 ha, 6,4 %); Saint-Paul-et-Valmalle (44 ha, 3,4 %); Vendémian (1 ha, 0,1 %).
- Heeft het vuur een dorp of stad bereikt?
- Het vuur begon in Aumelas en bereikte het centrum ervan: het punt dat het markeert lag binnen het verbrande gebied of op minder dan 500 meter ervan. Dat betekent niet dat er huizen afbrandden.
- Wat voor weer was het?
- Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 32,4 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 18 % en waren er windstoten tot 52 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 48, klasse Zeer hoog.
- Waar komen deze gegevens vandaan?
- Uit de verbrande omtrek van EFFIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Frankrijk (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Alarmnummer: 112 · 18 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Controle per satelliet
Geschiedenis van deze pagina Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.
Geen wijzigingen sinds 24 oktober 2026.
Klopt er iets niet op deze pagina?
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
Fout melden
Hoe we dit weten
- Omtrek: EFFIS (Copernicus), gemeten op satellietbeelden.
- Data van de omtrek: de VIIRS-hittedetecties erbinnen hebben ze niet veranderd. 34 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
- Vergeleken met BDIFF: 952 ha officieel tegenover 964 ha volgens de omtrek; minder dan 25% verschil.
- Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
Waar deze gegevens vandaan komen
De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.