Preskoči na sadržaj
worldfires
DZ · Alžir · →

Požar Zekri, kolovoz 2021 زكري · Zekri, Adekar, Beni Ksila

Ugašen · zadnja detekcija 14. kol 2021. 12:24 UTC

Požar je počeo 9. kolovoza 2021. na području općine Zekri, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 6 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 7.342 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 3. najveći u regiji Bejaia od 2016. (od 101 sa stranicom). 4. u državi Alžir u 2021., od 92.

Usporedi s…
Opožarena površina
7.342ha
opseg Copernicus
Trajanje
6dana
9. kol 2021. – 14. kol 2021.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
9. kol
2021
Toplinska žarišta
471
u jednom žarištu: 691 MW
Opasnost na početku
63
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
3,9GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. kol14. kol
14. kol 2021.

Kako se razvijao, iz dana u dan

10. kol 2021. · 13.141 MW · 238 11. kol 2021. · 5.217 MW · 166 12. kol 2021. · 978 MW · 61 13. kol 2021. · 20 MW · 5 14. kol 2021. · 8 MW · 1
10. kol 11. kol 12. kol 13. kol 14. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

43°najviša
69km/h · najjači udar
7%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 26 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,5 mm 17. kol.

Ovo je područje već gorjelo

15 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 222 ha 2016., 346 ha 2017., 508 ha 2020..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 11 % površine koju ima Zagreb (73 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Zekri زكري 3.286 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    3.863 ha stigao 10. kol
    43 %
  2. 1.851 ha stigao 10. kol
    17 %
  3. Beni Ksila بنى كسيلة 4.385 stan. · 6,3 km od središta
    1.322 ha stigao 10. kol
    7,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume80 %
  • Ostala prirodna područja18 %
  • Poljoprivredna područja0,8 %
  • Crnogorične šume0,8 %
  • Izgrađena područja0,6 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina36 ha
Stanovnici≈ 2.100

Unutar opsega bilo je oko 36 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.100 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. kol 42,2 °C 7 % 55 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
10. kol 42,8 °C 7 % 69 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 72
11. kol 40,2 °C 9 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
12. kol 40,4 °C 8 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
13. kol 37,5 °C 10 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
14. kol 38,6 °C 11 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
15. kol poslije 38,2 °C 10 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
16. kol poslije 36,8 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
17. kol poslije 26,1 °C 44 % 44 km/h 2,5 mm Umjerena 12

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. kol 2021.
Poslije · 21. kol 2021.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

11. kolovoza 2021. je zrak uz požar dosegnuo 168 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 56: 3,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5168 µg/m³
Dana iznad smjernice8 dana
PM10235 µg/m³
7891011121314151617
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 471Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Alžir ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Zekri?
Copernicus ga datira između 9. kolovoza 2021. i 14. kolovoza 2021.: 6 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 7.342 hektara (73,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Zekri (3.863 ha, 43 %); Adekar (1.851 ha, 17 %); Beni Ksila (1.322 ha, 7,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Zekri i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 42,8 °C, najniža vlaga od 7 % i udari vjetra od 69 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 72, razred Vrlo ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Alžir, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 14 · 1021.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 471 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.