Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 26. siječnja 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 4. kolovoza 2021. na području općine Zefat, Izrael, a sateliti su vatru bilježili 9 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 287 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 9. najveći u regiji Northern District od 2016. (od 28 sa stranicom). 4. u državi Izrael u 2021., od 14.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (3,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Prijedlozi: Zefat · 2022Golan · 2024Zefat · 2024Golan · 2026
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 4. kol 2021. do 12. kol 2021.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 3 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 4. kolovoza 2021.; žarišta tog dana: 8.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 10.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 33,7 °C i najniža vlažnost 22 % 7. kolovoza 2021.; udari vjetra 43 km/h 11. kolovoza 2021..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,65 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2020).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-08-04 | 8 | 19 | 33,4 | 21,2 | 38 | 12,9 | 32,8 | 0 | 31,5 | alto | 1 |
| 2021-08-05 | 0 | 0 | 33,2 | 21,9 | 27 | 13 | 37,8 | 0 | 33,1 | alto | 1 |
| 2021-08-06 | 0 | 0 | 32,6 | 22 | 25 | 13,3 | 34,6 | 0 | 34,6 | alto | 1 |
| 2021-08-07 | 0 | 0 | 33,7 | 22,5 | 22 | 14,4 | 38,5 | 0 | 38,3 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-08 | 0 | 0 | 29,9 | 23,8 | 53 | 14,4 | 40,3 | 0 | 26,1 | alto | 1 |
| 2021-08-09 | 0 | 0 | 30,3 | 22,6 | 53 | 14,6 | 39,2 | 0 | 25,2 | alto | 1 |
| 2021-08-10 | 0 | 0 | 30,5 | 22 | 52 | 15,1 | 39,6 | 0 | 25,7 | alto | 1 |
| 2021-08-11 | 0 | 0 | 31,7 | 21,6 | 42 | 15,8 | 43,2 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2021-08-12 | 2 | 2 | 30,9 | 21,3 | 49 | 15,3 | 39,6 | 0 | 27,2 | alto | 1 |
| 2021-08-13 | 0 | 0 | 30,8 | 21,1 | 49 | 15,9 | 40,7 | 0 | 27,9 | alto | 0 |
| 2021-08-14 | 0 | 0 | 30,7 | 21,6 | 44 | 16,7 | 43,2 | 0 | 28,7 | alto | 0 |
| 2021-08-15 | 0 | 0 | 31,5 | 21 | 40 | 16,7 | 42,1 | 0 | 29,3 | alto | 0 |
| 2021-08-16 | 0 | 0 | 30,8 | 21,3 | 39 | 15,8 | 43,2 | 0 | 29 | alto | 0 |
| 2021-08-17 | 0 | 0 | 30,3 | 20,9 | 47 | 16 | 41,4 | 0 | 29,4 | alto | 0 |
| 2021-08-18 | 0 | 0 | 29 | 20,7 | 49 | 14,7 | 38,5 | 0 | 27,3 | alto | 0 |
| 2021-08-19 | 0 | 0 | 29,5 | 20,2 | 54 | 13,8 | 39,6 | 0 | 24,8 | alto | 0 |
| 2021-08-20 | 0 | 0 | 30,9 | 19 | 48 | 13,4 | 37,4 | 0 | 24,7 | alto | 0 |
| 2021-08-21 | 0 | 0 | 31,7 | 20,9 | 60 | 12,4 | 37,4 | 0 | 22,3 | alto | 0 |
| 2021-08-22 | 0 | 0 | 30,8 | 21 | 57 | 15,1 | 39,2 | 0 | 24 | alto | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 10 dana.
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).
Unutar opsega bilo je oko 0,65 ha izgrađene površine i živjelo je oko 70 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4. kol | 33,4 °C | 38 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 5. kol | 33,2 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 6. kol | 32,6 °C | 25 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 7. kol | 33,7 °C | 22 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 8. kol | 29,9 °C | 53 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 9. kol | 30,3 °C | 53 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 10. kol | 30,5 °C | 52 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 11. kol | 31,7 °C | 42 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 12. kol | 30,9 °C | 49 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 13. kol poslije | 30,8 °C | 49 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 14. kol poslije | 30,7 °C | 44 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 15. kol poslije | 31,5 °C | 40 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 16. kol poslije | 30,8 °C | 39 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 17. kol poslije | 30,3 °C | 47 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 18. kol poslije | 29,0 °C | 49 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 19. kol poslije | 29,5 °C | 54 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 20. kol poslije | 30,9 °C | 48 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 21. kol poslije | 31,7 °C | 60 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 22. kol poslije | 30,8 °C | 57 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
Počeo je s FWI-jem 31,5 i najnižom vlagom od 38 %; prije toga: 10 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 32.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Bio je 1,6 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 9 dana (medijan: 1 dan).
Većih od njega bilo je samo 11 od 32 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 19 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 12. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 13 od 32, s medijanom od 2,2 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 102 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.