Preskoči na sadržaj
worldfires
CF · Srednjoafrička Republika · –

Požar Yalinga, 21. prosinca 2022. Yalinga

Ugašen · zadnja detekcija 6. sij 2023. 00:09 UTC

Požar je počeo 21. prosinca 2022. na području Yalinga, Srednjoafrička Republika, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 10.635 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 104. najveći u regiji Haute-Kotto od 2016. (od 301 sa stranicom). 31. u državi Srednjoafrička Republika u 2022., od 93.

Opožarena površina
10.635ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
21. pro 2022. – 6. sij 2023.
Pogođene općine
1
potprefektura
Počeo
21. pro
2022
Toplinska žarišta
383
u jednom žarištu: 72 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
164MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. pro6. sij
6. sij 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. pro 2022. · 35 MW · 4 24. pro 2022. · 12 MW · 3 26. pro 2022. · 98 MW · 4 27. pro 2022. · 10 MW · 5 28. pro 2022. · 10 MW · 3 29. pro 2022. · 287 MW · 22 30. pro 2022. · 633 MW · 85 31. pro 2022. · 436 MW · 78 1. sij 2023. · 216 MW · 77 2. sij 2023. · 76 MW · 21 3. sij 2023. · 161 MW · 21 4. sij 2023. · 174 MW · 34 5. sij 2023. · 138 MW · 21 6. sij 2023. · 6 MW · 5
21. pro 27. pro 30. pro 2. sij 5. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
42km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 59 dana.

Ovo je područje već gorjelo

99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 3.583 ha 2016., 1.962 ha 2017., 7.650 ha 2018., 1.108 ha 2019., 11.828 ha 2020., 3.275 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 10.483 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 17 % površine koju ima Zagreb (106 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Yalinga ovdje je počeo
    10.708 ha stigao 21. pro
    0,3 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. pro 33,9 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
22. pro 34,2 °C 16 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
23. pro 33,6 °C 16 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
24. pro 32,0 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
25. pro 32,4 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
26. pro 31,5 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
27. pro 30,6 °C 14 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
28. pro 31,2 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
29. pro 32,3 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
30. pro 32,7 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
31. pro 33,2 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
1. sij 33,5 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
2. sij 33,5 °C 17 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
3. sij 33,5 °C 17 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
4. sij 33,4 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
5. sij 33,5 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
6. sij 33,6 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
7. sij poslije 33,7 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
8. sij poslije 33,9 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
9. sij poslije 34,5 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
10. sij poslije 33,6 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
11. sij poslije 33,5 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
12. sij poslije 33,4 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
13. sij poslije 33,6 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
14. sij poslije 33,9 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
15. sij poslije 33,6 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
16. sij poslije 34,3 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 55

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 43,9 i najnižom vlagom od 15 %; prije toga: 59 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 34.

FWI na početku 43,9
Najniža vlaga 15 %
Dani bez kiše 59
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ouandja Kotto, siječanj 2022
14.601 ha 31 dan FWI 43,1 Najniža vlaga 15 % udaljen 81 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

13 dana
medijan trajanja
5.998 ha
medijan površine
24 %
prešli 10.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 34)

Bio je 1,8 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 17 dana (medijan: 13 dana).

Većih od njega bilo je samo 8 od 34 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 6. sij, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 34 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. pro 2022.
Poslije · 13. sij 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. prosinca 2022. je zrak uz požar dosegnuo 79 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 41: 2,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,579 µg/m³
Dana iznad smjernice21 dan
PM10114 µg/m³
Optička debljina1,24
19. pro24. pro29. pro3. sij8. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 383Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Srednjoafrička Republika

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Yalinga?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. prosinca 2022. do 6. siječnja 2023. (17 dana). Perimetar ga datira od 26. prosinca 2022. do 6. siječnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 10.635 hektara (106,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Yalinga (10.708 ha, 0,3 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,2 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 53, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Srednjoafrička Republika (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 34. Medijan trajanja bio je 13 dana, a medijan površine 5.998 ha; 24 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 8 od 34 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 26. prosinca 2022. do 6. siječnja 2023.. 383 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.