Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Xay, 23. ožujka 2026. Xay

Ugašen · zadnja detekcija 18. tra 2026. 06:57 UTC

Požar je počeo 23. ožujka 2026. na području Xay, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 27 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.900 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 44. najveći u regiji Oudomxay od 2016. (od 243 sa stranicom). 76. u državi Laos u 2026., od 308.

Usporedi s…
Opožarena površina
5.900ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
27dana
23. ožu 2026. – 18. tra 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
23. ožu
2026
Toplinska žarišta
232
u jednom žarištu: 365 MW
Opasnost na početku
5
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
315MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 23. ožu18. tra
18. tra 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

23. ožu 2026. · 82 MW · 5 24. ožu 2026. · 4 MW · 1 25. ožu 2026. · 43 MW · 3 26. ožu 2026. · 247 MW · 14 27. ožu 2026. · 111 MW · 6 28. ožu 2026. · 41 MW · 5 29. ožu 2026. · 30 MW · 6 30. ožu 2026. · 44 MW · 6 31. ožu 2026. · 24 MW · 2 1. tra 2026. · 519 MW · 17 2. tra 2026. · 1.465 MW · 13 3. tra 2026. · 770 MW · 37 4. tra 2026. · 1.285 MW · 8 5. tra 2026. · 355 MW · 24 6. tra 2026. · 2.317 MW · 52 7. tra 2026. · 89 MW · 2 8. tra 2026. · 20 MW · 2 9. tra 2026. · 38 MW · 4 10. tra 2026. · 300 MW · 9 11. tra 2026. · 6 MW · 2 12. tra 2026. · 15 MW · 5 13. tra 2026. · 30 MW · 5 15. tra 2026. · 4 MW · 1 17. tra 2026. · 22 MW · 2 18. tra 2026. · 8 MW · 1
23. ožu 28. ožu 2. tra 6. tra 12. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
49km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 7,4 mm 19. tra.

Ovo je područje već gorjelo

82 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.713 ha 2017., 6 ha 2019., 2.369 ha 2020., 2.122 ha 2021., 1.949 ha 2023., 659 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.848 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 9,2 % površine koju ima Zagreb (59 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Xay ovdje je počeo
    5.927 ha stigao 23. ožu
    2,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici≈ 70

Unutar opsega bilo je oko 0,01 ha izgrađene površine i živjelo je oko 70 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
23. ožu 30,8 °C 36 % 34 km/h 0,2 mm Vrlo niska 5
24. ožu 31,4 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Niska 10
25. ožu 31,2 °C 34 % 39 km/h 0,0 mm Umjerena 12
26. ožu 32,0 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 14
27. ožu 31,6 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Umjerena 15
28. ožu 32,9 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 17
29. ožu 30,9 °C 34 % 49 km/h 1,0 mm Umjerena 14
30. ožu 31,9 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Umjerena 16
31. ožu 31,7 °C 36 % 39 km/h 0,2 mm Umjerena 16
1. tra 31,5 °C 40 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 15
2. tra 31,6 °C 41 % 44 km/h 0,0 mm Umjerena 18
3. tra 33,9 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Umjerena 20
4. tra 33,3 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 20
5. tra 32,6 °C 37 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 23
6. tra 33,2 °C 37 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 21
7. tra 33,0 °C 41 % 36 km/h 0,1 mm Umjerena 21
8. tra 32,6 °C 40 % 37 km/h 0,5 mm Visoka 22
9. tra 32,7 °C 33 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 24
10. tra 32,0 °C 33 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 24
11. tra 32,3 °C 33 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 26
12. tra 33,6 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
13. tra 34,4 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 27
14. tra 33,4 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 27
15. tra 32,6 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 27
16. tra 33,2 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 25
17. tra 33,3 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 26
18. tra 30,3 °C 44 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 21
19. tra poslije 27,4 °C 67 % 36 km/h 7,4 mm Vrlo niska 1

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 16. ožu 2026.
Poslije · 25. tra 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. travnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 216 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 161: 11 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5216 µg/m³
Dana iznad smjernice29 dana
PM10252 µg/m³
Optička debljina3,20
21. ožu27. ožu2. tra8. tra14. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 232Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Xay?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 23. ožujka 2026. do 18. travnja 2026. (27 dana). Perimetar ga datira od 25. ožujka 2026. do 11. travnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.900 hektara (59,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Xay (5.927 ha, 2,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,4 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 27, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 15. travnja 2026. → 18. travnja 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 25. ožujka 2026. do 11. travnja 2026.. 232 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.