Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Xay, 24. ožujka 2024. Nga, Xay, Nambak

Ugašen · zadnja detekcija 14. tra 2024. 06:12 UTC

Požar je počeo 24. ožujka 2024. na području Xay, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.906 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 25. najveći u regiji Oudomxay od 2016. (od 243 sa stranicom). 3. u državi Laos u 2024., od 113.

Usporedi s…
Opožarena površina
7.906ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
22dana
24. ožu 2024. – 14. tra 2024.
Pogođene općine
3
okruga
Počeo
24. ožu
2024
Toplinska žarišta
368
u jednom žarištu: 218 MW
Opasnost na početku
18
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
580MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 24. ožu14. tra
14. tra 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

24. ožu 2024. · 93 MW · 9 25. ožu 2024. · 219 MW · 10 26. ožu 2024. · 383 MW · 7 27. ožu 2024. · 8 MW · 1 28. ožu 2024. · 598 MW · 12 29. ožu 2024. · 5 MW · 1 30. ožu 2024. · 72 MW · 6 31. ožu 2024. · 1.996 MW · 79 1. tra 2024. · 1.316 MW · 41 2. tra 2024. · 2.034 MW · 58 3. tra 2024. · 903 MW · 25 4. tra 2024. · 2.107 MW · 39 5. tra 2024. · 328 MW · 16 6. tra 2024. · 262 MW · 28 7. tra 2024. · 132 MW · 13 8. tra 2024. · 1 MW · 2 11. tra 2024. · 419 MW · 6 13. tra 2024. · 28 MW · 5 14. tra 2024. · 126 MW · 10
24. ožu 28. ožu 1. tra 4. tra 11. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

35°najviša
45km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 15. tra.

Ovo je područje već gorjelo

62 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 528 ha 2016., 1.561 ha 2017., 1.368 ha 2018., 37 ha 2019., 3.527 ha 2020., 906 ha 2022., 315 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.909 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 12 % površine koju ima Zagreb (79 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Nga
    4.052 ha stigao 24. ožu
    2,1 %
  2. Xay ovdje je počeo
    2.642 ha stigao 24. ožu
    1,2 %
  3. 1.255 ha stigao 25. ožu
    0,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,32 ha
Stanovnici≈ 1.000

Unutar opsega bilo je oko 0,32 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
24. ožu 31,6 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 18
25. ožu 32,5 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 18
26. ožu 31,8 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 18
27. ožu 30,4 °C 46 % 45 km/h 0,5 mm Umjerena 18
28. ožu 30,4 °C 43 % 35 km/h 0,3 mm Umjerena 16
29. ožu 30,2 °C 42 % 41 km/h 3,7 mm Vrlo niska 3
30. ožu 31,6 °C 34 % 43 km/h 0,0 mm Umjerena 15
31. ožu 33,0 °C 32 % 44 km/h 0,0 mm Umjerena 19
1. tra 34,1 °C 24 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 25
2. tra 33,8 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 26
3. tra 34,6 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 26
4. tra 35,0 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. tra 34,2 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 27
6. tra 34,9 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 28
7. tra 34,9 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 27
8. tra 34,4 °C 42 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 23
9. tra 32,5 °C 48 % 31 km/h 8,2 mm Vrlo niska 3
10. tra 28,7 °C 63 % 27 km/h 1,7 mm Vrlo niska 3
11. tra 31,4 °C 50 % 25 km/h 0,5 mm Niska 9
12. tra 32,5 °C 45 % 31 km/h 0,9 mm Niska 10
13. tra 34,3 °C 36 % 34 km/h 0,1 mm Umjerena 19
14. tra 34,0 °C 37 % 33 km/h 0,1 mm Umjerena 20
15. tra poslije 31,8 °C 42 % 36 km/h 2,1 mm Niska 10

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 17. ožu 2024.
Poslije · 21. tra 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 150 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 102: 6,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5150 µg/m³
Dana iznad smjernice25 dana
PM10215 µg/m³
Optička debljina2,99
22. ožu28. ožu3. tra9. tra15. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 368Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Xay?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 24. ožujka 2024. do 14. travnja 2024. (22 dana). Perimetar ga datira od 28. ožujka 2024. do 7. travnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.906 hektara (79,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Nga (4.052 ha, 2,1 %); Xay (2.642 ha, 1,2 %); Nambak (1.255 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,0 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 28, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 28. ožujka 2024. do 7. travnja 2024.. 368 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.