Preskoči na sadržaj
worldfires
MM · Mjanmar · –

Požar Wetlet, 6. siječnja 2026. Wetlet, Shwebo

Ugašen · zadnja detekcija 1. velj 2026. 07:21 UTC

Požar je počeo 6. siječnja 2026. na području Wetlet, Mjanmar, a sateliti su ga vidjeli kako gori 27 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 10.717 hektara, raspoređen na 2 općine.

41. u državi Mjanmar u 2026., od 480.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (listopad 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (29,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…

Prijedlozi: Wetlet · 2026Shwebo · 2026

Opožarena površina
10.717ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
27dana
6. sij 2026. – 1. velj 2026.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
6. sij
2026
Toplinska žarišta
322
u jednom žarištu: 29 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
70MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 6. sij1. velj
1. velj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

6. sij 2026. · 10 MW · 2 8. sij 2026. · 2 MW · 1 9. sij 2026. · 17 MW · 5 10. sij 2026. · 26 MW · 5 11. sij 2026. · 7 MW · 1 12. sij 2026. · 154 MW · 17 13. sij 2026. · 123 MW · 17 14. sij 2026. · 5 MW · 1 15. sij 2026. · 71 MW · 13 16. sij 2026. · 63 MW · 12 17. sij 2026. · 192 MW · 28 18. sij 2026. · 80 MW · 15 19. sij 2026. · 61 MW · 10 20. sij 2026. · 39 MW · 8 21. sij 2026. · 90 MW · 19 22. sij 2026. · 138 MW · 20 23. sij 2026. · 69 MW · 17 24. sij 2026. · 133 MW · 20 25. sij 2026. · 3 MW · 1 26. sij 2026. · 6 MW · 2 27. sij 2026. · 144 MW · 30 28. sij 2026. · 219 MW · 48 29. sij 2026. · 55 MW · 12 30. sij 2026. · 74 MW · 9 31. sij 2026. · 5 MW · 1 1. velj 2026. · 37 MW · 8
6. sij 13. sij 19. sij 28. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
23km/h · najjači udar
32%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

17 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.794 ha 2024..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 17 % površine koju ima Zagreb (107 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Wetlet ovdje je počeo
    11.372 ha stigao 6. sij
    8,6 %
  2. 793 ha stigao 6. sij
    0,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina48 ha
Stanovnici≈ 12.000

Unutar opsega bilo je oko 48 ha izgrađene površine i živjelo je oko 12.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 24 % površine (Mjanmar)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
6. sij 28,8 °C 41 % 16 km/h 0,0 mm Umjerena 20
7. sij 29,0 °C 43 % 16 km/h 0,0 mm Umjerena 20
8. sij 29,5 °C 41 % 18 km/h 0,0 mm Umjerena 20
9. sij 29,3 °C 40 % 16 km/h 0,0 mm Umjerena 21
10. sij 29,4 °C 40 % 17 km/h 0,0 mm Umjerena 21
11. sij 29,0 °C 42 % 16 km/h 0,0 mm Umjerena 20
12. sij 30,0 °C 39 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 22
13. sij 29,6 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 22
14. sij 29,7 °C 39 % 16 km/h 0,0 mm Visoka 23
15. sij 29,1 °C 49 % 17 km/h 0,5 mm Umjerena 21
16. sij 30,2 °C 42 % 19 km/h 0,0 mm Umjerena 21
17. sij 30,2 °C 37 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 22
18. sij 30,2 °C 35 % 18 km/h 0,0 mm Visoka 24
19. sij 30,6 °C 39 % 17 km/h 0,0 mm Visoka 24
20. sij 31,0 °C 40 % 18 km/h 0,0 mm Visoka 24
21. sij 30,9 °C 36 % 16 km/h 0,0 mm Visoka 24
22. sij 30,9 °C 34 % 15 km/h 0,0 mm Visoka 25
23. sij 31,2 °C 36 % 16 km/h 0,0 mm Visoka 25
24. sij 31,0 °C 35 % 19 km/h 0,0 mm Visoka 25
25. sij 31,2 °C 39 % 17 km/h 0,0 mm Visoka 25
26. sij 31,0 °C 39 % 16 km/h 0,0 mm Visoka 25
27. sij 31,7 °C 32 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 27
28. sij 31,6 °C 36 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 26
29. sij 31,7 °C 36 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 28
30. sij 32,1 °C 39 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 28
31. sij 32,1 °C 38 % 18 km/h 0,0 mm Visoka 28
1. velj 32,1 °C 39 % 18 km/h 0,0 mm Visoka 27
2. velj poslije 30,8 °C 41 % 15 km/h 0,0 mm Visoka 26
3. velj poslije 31,4 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 27
4. velj poslije 30,9 °C 42 % 17 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. velj poslije 32,2 °C 40 % 15 km/h 0,0 mm Visoka 27
6. velj poslije 32,4 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 28
7. velj poslije 32,8 °C 36 % 17 km/h 0,0 mm Visoka 27
8. velj poslije 32,5 °C 37 % 16 km/h 0,0 mm Visoka 28
9. velj poslije 32,6 °C 37 % 19 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. velj poslije 34,0 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 28
11. velj poslije 34,1 °C 37 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 28

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 30. pro 2025.
Poslije · 8. velj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. siječnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 68 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 34: 2,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,568 µg/m³
Dana iznad smjernice20 dana
PM1077 µg/m³
Optička debljina0,41
9. sij15. sij21. sij27. sij2. velj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 322Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mjanmar

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Wetlet?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 6. siječnja 2026. do 1. veljače 2026. (27 dana). Perimetar ga datira od 11. siječnja 2026. do 1. veljače 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 10.717 hektara (107,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Wetlet (11.372 ha, 8,6 %); Shwebo (793 ha, 0,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,1 °C, najniža vlaga od 32 % i udari vjetra od 23 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 28, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mjanmar (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: 12.101 → 10.717 ha.
  2. Datum početka: 11. siječnja 2026. → 6. siječnja 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. siječnja 2026. do 1. veljače 2026.. 322 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.