Preskoči na sadržaj
worldfires
SL · Sijera Leone · –

Požar Wandor, 11. travnja 2019. Wandor, Simbaru

Ugašen · zadnja detekcija 15. tra 2019. 13:32 UTC

Požar je počeo 11. travnja 2019. na području Wandor, Sijera Leone, a sateliti su ga vidjeli kako gori 5 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.359 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 9. najveći u regiji Eastern od 2016. (od 209 sa stranicom). 13. u državi Sijera Leone u 2019., od 180.

Opožarena površina
3.359ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
5dana
11. tra 2019. – 15. tra 2019.
Pogođene općine
2
poglavarstava
Počeo
11. tra
2019
Toplinska žarišta
84
u jednom žarištu: 67 MW
Opasnost na početku
7
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
217MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 11. tra15. tra
15. tra 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

11. tra 2019. · 78 MW · 8 12. tra 2019. · 653 MW · 50 13. tra 2019. · 333 MW · 22 14. tra 2019. · 16 MW · 3 15. tra 2019. · 5 MW · 1
11. tra 12. tra 13. tra 14. tra 15. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
31km/h · najjači udar
46%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,2 mm 16. tra.

Ovo je područje već gorjelo

5 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 44 ha 2017., 144 ha 2018..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,2 % površine koju ima Zagreb (34 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Wandor ovdje je počeo
    2.510 ha stigao 11. tra
    7,8 %
  2. 871 ha stigao 11. tra
    3,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina3,0 ha
Stanovnici≈ 1.500

Unutar opsega bilo je oko 3,0 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.500 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
11. tra 34,1 °C 58 % 30 km/h 0,4 mm Niska 7
12. tra 30,5 °C 66 % 31 km/h 0,8 mm Vrlo niska 4
13. tra 33,9 °C 46 % 31 km/h 0,0 mm Niska 10
14. tra 33,6 °C 51 % 27 km/h 0,1 mm Niska 10
15. tra 32,5 °C 59 % 22 km/h 1,7 mm Vrlo niska 4
16. tra poslije 32,5 °C 63 % 26 km/h 10,2 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 7,3 i najnižom vlagom od 58 %; prije toga: 7 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 37.

FWI na početku 7,3
Najniža vlaga 58 %
Dani bez kiše 7
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Gorama Mende, ožujak 2016
3.442 ha 14 dana FWI 5,5 Najniža vlaga 58 % udaljen 20 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,1 mm, 10. tra.

Kako su završili

7 dana
medijan trajanja
1.459 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
3,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 37 od 37)

Bio je 2,3 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 5 dana (medijan: 7 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 37 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

10,2 mmprva kiša
16. tradan nakon kraja
31km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 15. tra, a 16. tra palo je 10,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 37 od 37, s medijanom od 3,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 4. tra 2019.
Poslije · 22. tra 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 84Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Sijera Leone

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Wandor?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 11. travnja 2019. do 15. travnja 2019. (5 dana). Perimetar ga datira od 11. travnja 2019. do 14. travnja 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.359 hektara (33,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Wandor (2.510 ha, 7,8 %); Simbaru (871 ha, 3,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,1 °C, najniža vlaga od 46 % i udari vjetra od 31 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 10, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Sijera Leone (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 37. Medijan trajanja bio je 7 dana, a medijan površine 1.459 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 37 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 14. travnja 2019. → 15. travnja 2019..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. travnja 2019. do 14. travnja 2019.. 84 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.