Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 26. siječnja 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 30. srpnja 2021. na području općine Vizzini, Italija, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 226 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 30. najveći u regiji Catania od 2016. (od 76 sa stranicom). 133. u državi Italija u 2021., od 291.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 30. srp 2021. do 2. kol 2021.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 81 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 30. srpnja 2021.; žarišta tog dana: 4.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 33.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 36,8 °C i najniža vlažnost 22 % 1. kolovoza 2021.; udari vjetra 49 km/h 30. srpnja 2021..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-07-30 | 4 | 212 | 35 | 22,1 | 20 | 21,8 | 48,6 | 0 | 50,4 | extremo | 1 |
| 2021-07-31 | 1 | 1 | 35,1 | 21,7 | 23 | 9,7 | 23,8 | 0 | 38,2 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-01 | 1 | 1 | 36,8 | 24,6 | 22 | 12 | 29,9 | 0,2 | 40,7 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-02 | 0 | 0 | 36,4 | 23,8 | 21 | 12,5 | 28,1 | 0 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-03 | 0 | 0 | 35,1 | 22,7 | 19 | 10,1 | 28,4 | 0 | 39,5 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-04 | 0 | 0 | 37,3 | 20,9 | 16 | 16,6 | 41,8 | 0 | 50,1 | extremo | 0 |
| 2021-08-05 | 0 | 0 | 34,2 | 21,2 | 30 | 16,7 | 42,1 | 0 | 44,1 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-06 | 0 | 0 | 31,8 | 19,8 | 28 | 13 | 34,6 | 0 | 39,6 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-07 | 0 | 0 | 30,9 | 18,5 | 31 | 8,5 | 25,6 | 0 | 33,7 | alto | 0 |
| 2021-08-08 | 0 | 0 | 32,8 | 20,3 | 29 | 11,8 | 28,1 | 0 | 36,7 | alto | 0 |
| 2021-08-09 | 0 | 0 | 34,3 | 21,9 | 22 | 10,3 | 32 | 0 | 37,2 | alto | 0 |
| 2021-08-10 | 0 | 0 | 38,2 | 21,9 | 14 | 12 | 35,3 | 0 | 47,4 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-11 | 0 | 0 | 39,8 | 25,2 | 16 | 16,5 | 47,2 | 0,2 | 52,9 | extremo | 0 |
| 2021-08-12 | 0 | 0 | 35 | 24,4 | 27 | 9,7 | 28,8 | 0 | 40,2 | muy_alto | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 33 dana.
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Unutar opsega bilo je oko 0,29 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 30. srp | 35,0 °C | 20 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 31. srp | 35,1 °C | 23 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 1. kol | 36,8 °C | 22 % | 30 km/h | 0,2 mm | Vrlo visoka 41 |
| 2. kol | 36,4 °C | 21 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 3. kol poslije | 35,1 °C | 19 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 4. kol poslije | 37,3 °C | 16 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 5. kol poslije | 34,2 °C | 30 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 6. kol poslije | 31,8 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 7. kol poslije | 30,9 °C | 31 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 8. kol poslije | 32,8 °C | 29 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 9. kol poslije | 34,3 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 10. kol poslije | 38,2 °C | 14 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 11. kol poslije | 39,8 °C | 16 % | 47 km/h | 0,2 mm | Ekstremna 53 |
| 12. kol poslije | 35,0 °C | 27 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
Počeo je s FWI-jem 50,4 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: 33 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 45.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,5 mm, 18. srp.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Izgorio je površinu sličnu blizancima (226 ha prema medijanu od 306 ha) i trajao 4 dana (medijan: 2 dana).
Kod 34 od 45 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,5 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 2. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 11 od 45, s medijanom od 1,5 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.