Požar Vilabuly, travanj 2022 Vilabuly
Požar je počeo 4. travnja 2022. na području Vilabuly, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 9 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.558 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 14. najveći u regiji Savannakhet od 2016. (od 95 sa stranicom). 7. u državi Laos u 2022., od 77.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 6.558ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 9dana
- 4. tra 2022. – 12. tra 2022.
- Pogođene općine
- 1
- okruga
- Počeo
- 4. tra
- 2022
- Toplinska žarišta
- 224
- u jednom žarištu: 410 MW
- Opasnost na početku
- 2
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 1,3GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 3,3 mm 16. tra.
Ovo je područje već gorjelo
74 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.573 ha 2016., 937 ha 2017., 986 ha 2018., 1.819 ha 2019., 2.059 ha 2020., 1.605 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.871 ha koji su već izgorjeli.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Vilabuly ovdje je počeo6.594 ha stigao 4. tra3,7 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 4,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.300 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4. tra | 25,7 °C | 57 % | 50 km/h | 0,1 mm | Vrlo niska 2 |
| 5. tra | 26,2 °C | 63 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 6. tra | 29,4 °C | 50 % | 45 km/h | 0,0 mm | Niska 5 |
| 7. tra | 28,6 °C | 45 % | 54 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 8. tra | 29,4 °C | 44 % | 44 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 9. tra | 30,9 °C | 36 % | 34 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 10. tra | 33,0 °C | 36 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umjerena 11 |
| 11. tra | 34,2 °C | 40 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 12. tra | 33,4 °C | 43 % | 36 km/h | 0,5 mm | Umjerena 13 |
| 13. tra poslije | 32,9 °C | 51 % | 33 km/h | 0,3 mm | Umjerena 12 |
| 14. tra poslije | 33,5 °C | 48 % | 26 km/h | 0,2 mm | Niska 11 |
| 15. tra poslije | 35,1 °C | 46 % | 27 km/h | 0,4 mm | Umjerena 12 |
| 16. tra poslije | 31,0 °C | 60 % | 23 km/h | 3,3 mm | Vrlo niska 1 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 224Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 7.158 haVilabulyožujak 2023 · 21 dan · 13 km daleko
- 11.672 haVilabuly9. ožujka 2021. · 22 dana · 14 km daleko
- 8.618 haVilabuly1. ožujka 2022. · 15 dana · 17 km daleko
- 7.241 haVilabuly24. ožujka 2026. · 25 dana · 17 km daleko
- 7.656 haPhineožujak 2021 · 29 dana · 33 km daleko
- 17.999 haSepone18. ožujka 2026. · 39 dana · 36 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Vilabuly?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 4. travnja 2022. do 12. travnja 2022. (9 dana). Perimetar ga datira od 7. travnja 2022. do 12. travnja 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.558 hektara (65,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Vilabuly (6.594 ha, 3,7 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 34,2 °C, najniža vlaga od 36 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 13, razred Umjerena.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Datum početka: 7. travnja 2022. → 4. travnja 2022..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. travnja 2022. do 12. travnja 2022.. 224 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.