Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Vila Verde, 24. rujna 2018. Aboim da Nóbrega e Gondomar, Oriz (Santa Marinha) e Oriz (São Miguel), Valbom (São Pedro), Passô e Valbom (São Martinho)

Ugašen · zadnja detekcija 3. lis 2018. 02:56 UTC

Požar je počeo 24. rujna 2018. na području općine Oriz (Santa Marinha) e Oriz (São Miguel), Portugal, a sateliti su vatru bilježili 10 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 252 hektara, raspoređen na 5 freguesija.

To je 3. najveći u regiji Vila Verde od 2016. (od 14 sa stranicom). 10. u državi Portugal u 2018., od 23.

Opožarena površina
252ha
opseg Copernicus
Trajanje
10dana
24. ruj 2018. – 3. lis 2018.
Pogođene freguesije
5
freguesija
Počeo
24. ruj
2018
Toplinska žarišta
29
u jednom žarištu: 56 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
32MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 24. ruj3. lis
3. lis 2018.

Kako se razvijao, iz dana u dan

24. ruj 2018. · 16 MW · 6 26. ruj 2018. · 10 MW · 1 27. ruj 2018. · 3 MW · 1 28. ruj 2018. · 18 MW · 4 29. ruj 2018. · 31 MW · 2 30. ruj 2018. · 10 MW · 2 1. lis 2018. · 9 MW · 2 2. lis 2018. · 192 MW · 9 3. lis 2018. · 3 MW · 2
24. ruj 27. ruj 29. ruj 2. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

28°najviša
41km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana. Nakon požara došla je kiša: 23,5 mm 11. lis.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Aboim da Nóbrega e Gondomar 902 stan. · 1,4 km od središta
    119 ha stigao 26. ruj
    8,3 %
  2. Oriz (Santa Marinha) e Oriz (São Miguel) 509 stan. · 1,2 km od središta ovdje je počeo
    42 ha stigao 24. ruj
    7,0 %
  3. Valbom (São Pedro), Passô e Valbom (São Martinho) 595 stan. · 2,0 km od središta
    40 ha stigao 24. ruj
    6,3 %
  4. Valdreu 434 stan. · 3,7 km od središta
    36 ha stigao 24. ruj
    2,0 %
  5. Sande, Vilarinho, Barros e Gomide 1.412 stan. · 3,2 km od središta
    16 ha stigao 2. lis
    1,3 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja87 %
  • Poljoprivredna područja7,5 %
  • Listopadne šume2,4 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija2,0 %
  • Mješovite šume0,8 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina0,23 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,23 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Više službenih zapisa poklapa se s ovim područjem

Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 6 požara, ukupno 491 ha (satelit je izmjerio 252 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 50 ha 2 31 ha 3 85 ha 4 50 ha 5 25 ha 6 250 ha
23. ruj2. lis
uzrok nepoznat ili nije objavljen ponovno rasplamsavanje
  1. 1 Vila Verde Oriz (Santa Marinha) 23. rujna 2018. · 22:14 50 ha · ugašen 24. rujna 2018. · uzrok: nepoznat
  2. 2 Vila Verde Sande 25. rujna 2018. · 02:46 31 ha · ugašen 25. rujna 2018. · uzrok: nepoznat
  3. 3 Vila Verde Gondomar 25. rujna 2018. · 15:28 85 ha · ugašen 25. rujna 2018. · uzrok: nepoznat
  4. 4 Vila Verde Aboim da Nóbrega 26. rujna 2018. · 09:15 50 ha · ugašen 27. rujna 2018. · uzrok: ponovno rasplamsavanje
  5. 5 Vila Verde Aboim da Nóbrega 30. rujna 2018. · 13:16 25 ha · ugašen 30. rujna 2018. · uzrok: ponovno rasplamsavanje
  6. 6 Vila Verde Aboim da Nóbrega 1. listopada 2018. · 16:12 250 ha · ugašen 1. listopada 2018. · uzrok: ponovno rasplamsavanje

Ukupno prema ICNF: 491 ha, 195 % od 252 ha satelitskog obuhvata.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
24. ruj 27,7 °C 40 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 20
25. ruj 26,7 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 28
26. ruj 27,4 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 27
27. ruj 25,5 °C 49 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 24
28. ruj 23,7 °C 45 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 21
29. ruj 24,7 °C 42 % 21 km/h 0,0 mm Umjerena 19
30. ruj 24,7 °C 38 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 19
1. lis 23,6 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
2. lis 24,5 °C 14 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 37
3. lis 25,5 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
4. lis poslije 25,0 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 25
5. lis poslije 20,9 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
6. lis poslije 18,1 °C 55 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 22
7. lis poslije 18,1 °C 36 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 24
8. lis poslije 20,2 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 25
9. lis poslije 20,4 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 22
10. lis poslije 19,0 °C 42 % 58 km/h 0,3 mm Visoka 30
11. lis poslije 16,3 °C 69 % 66 km/h 23,5 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 19,5 i najnižom vlagom od 40 %; prije toga: 14 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 30.

FWI na početku 19,5
Najniža vlaga 40 %
Dani bez kiše 14
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Castrelo de Miño, srpanj 2022
222 ha 2 dana FWI 18,9 Najniža vlaga 40 % udaljen 66 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,2 mm, 3. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
211 ha
medijan površine
3 %
prešli 1.000 ha
2,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 22 od 30)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (252 ha prema medijanu od 211 ha) i trajao 10 dana (medijan: 2 dana).

Kod 8 od 30 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

23,5 mmprva kiša
11. lis8 dana nakon kraja
41km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 3. lis, a 11. lis palo je 23,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 22 od 30, s medijanom od 2,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 17. ruj 2018.
Poslije · 10. lis 2018.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. rujna 2018. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,518 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1028 µg/m³
22. ruj25. ruj28. ruj1. lis4. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 29Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Vila Verde?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 24. rujna 2018. do 3. listopada 2018. (10 dana). Perimetar ga datira od 30. rujna 2018. do 3. listopada 2018..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 252 hektara (2,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 5 freguesija: Aboim da Nóbrega e Gondomar (119 ha, 8,3 %); Oriz (Santa Marinha) e Oriz (São Miguel) (42 ha, 7,0 %); Valbom (São Pedro), Passô e Valbom (São Martinho) (40 ha, 6,3 %); Valdreu (36 ha, 2,0 %); Sande, Vilarinho, Barros e Gomide (16 ha, 1,3 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Oriz (Santa Marinha) e Oriz (São Miguel) i zaustavila se 1,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 27,7 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 37, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 30. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 211 ha; 3 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 8 od 30 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 30. rujna 2018. do 3. listopada 2018.. 29 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 491 ha službeno prema 252 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.