Požar Vila Flor, srpanj 2020 União das Freguesias de Vila Flor e Nabo, Seixo de Manhoses, Samões
Požar je počeo 25. srpnja 2020. na području općine Seixo de Manhoses, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 210 hektara, raspoređen na 4 općine. Prema ICNF, otkriven je 25. srpnja 2020. u 14:51, a ugašenim je proglašen 25. srpnja 2020..
40. u državi Portugal u 2020., od 67.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 210ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 25. srp 2020. – 26. srp 2020.
- Pogođene freguesije
- 4
- freguesija
- Počeo
- 25. srp
- 2020
- Toplinska žarišta
- 2
- u jednom žarištu: 33 MW
- Opasnost na početku
- 38
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 17MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj freguesiji
-
União das Freguesias de Vila Flor e Nabo 2.353 stan. · 2,4 km od središta137 ha stigao 26. srp3,4 %
-
63 ha stigao 25. srp7,0 %
-
Samões 338 stan. · 1,9 km od središta6 ha0,4 %
-
Candoso e Carvalho de Egas 222 stan. · 3,7 km od središta4 ha0,4 %
Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Poljoprivredna područja57 %
- Šikare i prijelazna vegetacija37 %
- Mješovite šume6,1 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema ICNF, ovaj je požar počeo 25. srpnja 2020. i opožario 193 ha (satelit je izmjerio 210 ha).
- Vila Flor Seixo de Manhoses 25. srpnja 2020. · 14:51 193 ha · ugašen 25. srpnja 2020. · uzrok: nepažnja
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 25. srp | 32,8 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 26. srp | 33,7 °C | 28 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 27. srp poslije | 35,0 °C | 24 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 28. srp poslije | 33,5 °C | 30 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 29. srp poslije | 35,3 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 30. srp poslije | 33,9 °C | 31 % | 37 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 40 |
| 31. srp poslije | 33,1 °C | 22 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 1. kol poslije | 30,9 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 2. kol poslije | 29,5 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 3. kol poslije | 29,1 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 4. kol poslije | 31,1 °C | 25 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 5. kol poslije | 33,9 °C | 21 % | 18 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus23. srpnja 2020. je zrak uz požar dosegnuo 14 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 2Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 3.403 haTorre de Moncorvo Vilarinho da Castanheirakolovoz 2026 · 4 dana · 11 km daleko
- 5.163 haMirandela Frechaskolovoz 2025 · 3 dana · 12 km daleko
- 5.597 haAlijó Vila Chãsrpanj 2017 · 3 dana · 23 km daleko
- 5.710 haFreixo de Espada à Cinta Ligareskolovoz 2017 · 2 dana · 31 km daleko
- 7.641 haMurça Tresminassrpanj 2022 · 5 dana · 33 km daleko
- 11.932 haFreixo de Espada à Cinta Carviçaiskolovoz 2025 · 4 dana · 34 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Vila Flor?
- Copernicus ga datira između 25. srpnja 2020. i 26. srpnja 2020.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 25. srpnja 2020. u 14:51, a ugašenim je proglašen 25. srpnja 2020..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 210 hektara (2,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su freguesije gorjele?
- Požar je ušao u 4 freguesija: União das Freguesias de Vila Flor e Nabo (137 ha, 3,4 %); Seixo de Manhoses (63 ha, 7,0 %); Samões (6 ha, 0,4 %); Candoso e Carvalho de Egas (4 ha, 0,4 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Seixo de Manhoses i zaustavila se 1,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,7 °C, najniža vlaga od 23 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 2 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 193 ha službeno prema 210 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.