Požar Campofelice di Fitalia, listopad 2026 Ciminna, Cammarata, Sclafani Bagni
Sateliti su prvi put otkrili vatru 27. listopada 2026. na području Campofelice di Fitalia, Italija. Bio je aktivan 5 dana, s 13 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 168 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 11 općina.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (8,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
Copernicus još nije objavio opožareni opseg, koji se iz satelitske snimke mjeri nekoliko dana. Za sada je površina ona rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Kad opseg stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.
- Površina s vatrom
- ≈ 168ha
- rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
- Trajanje
- 5dana
- 27. lis 2026. – 31. lis 2026.
- Pogođene općine
- 11
- općina
- Počeo
- 27. lis
- 2026
- Toplinska žarišta
- 13
- u jednom žarištu: 9 MW
- Opasnost na početku
- 2
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 14MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,3 mm 25. lis.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Ciminna 3.428 stan. · 1,8 km od središta56 ha stigao 27. lis1,0 %
-
Cammarata ovdje je počeo56 ha stigao 27. lis0,3 %
-
Sclafani Bagni 375 stan. · 9,1 km od središta28 ha stigao 29. lis0,2 %
-
Castronovo di Sicilia 2.821 stan. · 6,0 km od središta14 ha stigao 27. lis0,1 %
-
Lercara Friddi 6.182 stan. · 3,2 km od središta14 ha stigao 29. lis0,4 %
-
Campofelice di Fitalia 452 stan. · 3,1 km od središta0 ha stigao 29. lis0,0 %
-
Marineo 6.113 stan. · 11,2 km od središta0 ha stigao 28. lis0,0 %
-
Caccamo 7.663 stan. · 7,5 km od središta0 ha stigao 28. lis0,0 %
-
Roccapalumba 2.162 stan. · 2,6 km od središta0 ha stigao 29. lis0,0 %
-
Alia 3.305 stan. · 5,1 km od središta0 ha stigao 29. lis0,0 %
-
Vicari 2.440 stan. · 2,6 km od središta0 ha stigao 30. lis0,0 %
Površina s vatrom unutar svake općine, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok ne stigne službeni opseg. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19. lis | 21,4 °C | 58 % | 34 km/h | 1,9 mm | Vrlo niska 2 |
| 20. lis | 21,7 °C | 63 % | 49 km/h | 0,6 mm | Vrlo niska 4 |
| 21. lis | 21,8 °C | 58 % | 41 km/h | 4,2 mm | Vrlo niska 1 |
| 22. lis | 19,0 °C | 52 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 23. lis | 19,7 °C | 49 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 24. lis | 18,6 °C | 65 % | 36 km/h | 1,6 mm | Vrlo niska 2 |
| 25. lis | 15,3 °C | 65 % | 44 km/h | 3,3 mm | Vrlo niska 1 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus20. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 8 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 13Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 2.862 haAliminusasrpanj 2023 · 3 dana · 18 km daleko
- 6.516 haCastronovo di Sicilia20. srpnja 2026. · 5 dana · 23 km daleko
- 2.604 haPolizzi Generosasrpanj 2021 · 7 dana · 29 km daleko
- 2.867 haMonreale29. srpnja 2021. · 4 dana · 33 km daleko
- 2.999 haResuttano21. srpnja 2026. · 3 dana · 36 km daleko
- 2.823 haGratterirujan 2023 · 3 dana · 36 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Campofelice di Fitalia?
- Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 27. listopada 2026. do 31. listopada 2026. (5 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
- Kolika je površina izgorjela?
- Još nema službenog opsega. Žarišta rekonstruiraju oko 168 hektara s vatrom (1,7 km²); Copernicus će objaviti izmjerenu brojku za nekoliko dana.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 11 općina: Ciminna (56 ha, 1,0 %); Cammarata (56 ha, 0,3 %); Sclafani Bagni (28 ha, 0,2 %); Castronovo di Sicilia (14 ha, 0,1 %); Lercara Friddi (14 ha, 0,4 %); Campofelice di Fitalia (0 ha, 0,0 %); Marineo (0 ha, 0,0 %); Caccamo (0 ha, 0,0 %); Roccapalumba (0 ha, 0,0 %); Alia (0 ha, 0,0 %); Vicari (0 ha, 0,0 %).
- Je li požar Campofelice di Fitalia još aktivan?
- Nema detekcija vatre od 31. lis 2026. 12:38 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 1,8 km od središta područja Ciminna, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 21,8 °C, najniža vlaga od 49 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 4, razred Vrlo niska.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 9 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Datum početka: 18. listopada 2026. → 19. listopada 2026..
- Naziv: Caccamo → Campofelice di Fitalia.
- Površina: ≈ 294 → ≈ 182 ha.
- Datum početka: 17. listopada 2026. → 18. listopada 2026..
- Naziv: Castronovo di Sicilia → Caccamo.
- Datum početka: 16. listopada 2026. → 17. listopada 2026..
- Naziv: Vicari → Castronovo di Sicilia.
- Površina: ≈ 392 → ≈ 294 ha.
- Datum početka: 15. listopada 2026. → 16. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opsega još nema: površina (≈ 168 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
- Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 13 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.