Požar Gratteri, rujan 2023 Gratteri, Cefalù, Lascari
Požar je počeo 21. rujna 2023. na području općine Gratteri, Italija, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.823 hektara, raspoređen na 4 općine.
To je 7. najveći u regiji Palermo od 2016. (od 179 sa stranicom). 4. u državi Italija u 2023., od 207.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 2.823ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 3dana
- 21. ruj 2023. – 23. ruj 2023.
- Pogođene općine
- 4
- općina
- Počeo
- 21. ruj
- 2023
- Toplinska žarišta
- 114
- u jednom žarištu: 83 MW
- Opasnost na početku
- 37
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 974MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 12 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,0 mm 25. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
81 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.295 ha 2016., 72 ha 2022..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Rim): geoBoundaries · ISTAT, National Institute of Statistics (CC BY 3.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
2.044 ha stigao 22. ruj53 %
-
Cefalù 13.881 stan. · 4,3 km od središta538 ha stigao 22. ruj8,1 %
-
Lascari 3.677 stan. · 1,1 km od središta149 ha stigao 22. ruj15 %
-
Collesano 3.650 stan. · 4,4 km od središta96 ha stigao 22. ruj0,9 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Poljoprivredna područja48 %
- Listopadne šume23 %
- Makija9,1 %
- Ostala prirodna područja8,2 %
- Šikare i prijelazna vegetacija7,0 %
- Crnogorične šume3,0 %
- Izgrađena područja1,8 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 38 %
- LIC Complesso Pizzo Dipilo e Querceti su calcare ITA020017
- ZEPA Parco delle Madonie ITA020050
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 19 ha izgrađene površine i živjelo je oko 950 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21. ruj | 33,1 °C | 25 % | 58 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 22. ruj | 32,9 °C | 36 % | 67 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 23. ruj | 29,6 °C | 54 % | 52 km/h | 3,8 mm | Niska 7 |
| 24. ruj poslije | 24,5 °C | 46 % | 58 km/h | 0,7 mm | Umjerena 14 |
| 25. ruj poslije | 23,5 °C | 66 % | 37 km/h | 3,0 mm | Vrlo niska 4 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus22. rujna 2023. je zrak uz požar dosegnuo 78 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 30: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 114Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 3.436 haCefalùlipanj 2016 · 3 dana · 1 km daleko
- 2.604 haPolizzi Generosasrpanj 2021 · 7 dana · 11 km daleko
- 2.862 haAliminusasrpanj 2023 · 3 dana · 18 km daleko
- 11.728 haMadonie San Mauro Castelverdekolovoz 2021 · 9 dana · 29 km daleko
- 2.999 haResuttano21. srpnja 2026. · 3 dana · 32 km daleko
- 1.649 haAltavilla Miliciasrpanj 2018 · 2 dana · 35 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Gratteri?
- Copernicus ga datira između 21. rujna 2023. i 23. rujna 2023.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.823 hektara (28,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Gratteri (2.044 ha, 53 %); Cefalù (538 ha, 8,1 %); Lascari (149 ha, 15 %); Collesano (96 ha, 0,9 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Gratteri i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,1 °C, najniža vlaga od 25 % i udari vjetra od 67 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 114 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.