Preskoči na sadržaj
worldfires
GM · Gambija · –

Požar Upper Saloum, ožujak 2023 Upper Saloum, Lower Saloum

Ugašen · zadnja detekcija 10. ožu 2023. 02:09 UTC

Požar je počeo 5. ožujka 2023. na području Upper Saloum, Gambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 6 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.884 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 4. najveći u regiji Kuntaur od 2016. (od 31 sa stranicom). 2. u državi Gambija u 2023., od 24.

Opožarena površina
2.884ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
6dana
5. ožu 2023. – 10. ožu 2023.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
5. ožu
2023
Toplinska žarišta
33
u jednom žarištu: 57 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
89MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. ožu10. ožu
10. ožu 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

7. ožu 2023. · 301 MW · 13 8. ožu 2023. · 44 MW · 15 9. ožu 2023. · 8 MW · 4 10. ožu 2023. · 3 MW · 1
7. ožu 8. ožu 9. ožu 10. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

42°najviša
39km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

40 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 254 ha 2016., 673 ha 2017., 289 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.142 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,5 % površine koju ima Zagreb (29 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Upper Saloum ovdje je počeo
    2.081 ha stigao 7. ožu
    8,5 %
  2. 192 ha stigao 8. ožu
    1,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,6 ha
Stanovnici≈ 300

Unutar opsega bilo je oko 1,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 92 % površine (Gambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. ožu 37,7 °C 22 % 18 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
6. ožu 36,6 °C 25 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
7. ožu 41,1 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
8. ožu 41,5 °C 12 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
9. ožu 39,6 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
10. ožu 40,8 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
11. ožu poslije 41,0 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
12. ožu poslije 40,5 °C 15 % 23 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
13. ožu poslije 39,7 °C 23 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
14. ožu poslije 39,7 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
15. ožu poslije 36,3 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
16. ožu poslije 35,3 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
17. ožu poslije 37,1 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. ožu poslije 39,2 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
19. ožu poslije 38,8 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
20. ožu poslije 38,4 °C 21 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 44,4 i najnižom vlagom od 22 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 48.

FWI na početku 44,4
Najniža vlaga 22 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Kiang West, veljača 2017
1.426 ha 8 dana FWI 45,3 Najniža vlaga 22 % udaljen 73 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

5 dana
medijan trajanja
1.922 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
1,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 1 od 48)

Bio je 1,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 6 dana (medijan: 5 dana).

Većih od njega bilo je samo 12 od 48 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 47 od 48 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
39km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 10. ožu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 1 od 48, s medijanom od 1,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. velj 2023.
Poslije · 17. ožu 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. ožujka 2023. je zrak uz požar dosegnuo 105 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 44: 2,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5105 µg/m³
Dana iznad smjernice10 dana
PM10164 µg/m³
Optička debljina1,20
3. ožu6. ožu9. ožu12. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 33Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Gambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Upper Saloum?
GWIS (Copernicus) ga datira između 5. ožujka 2023. i 10. ožujka 2023.: 6 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.884 hektara (28,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Upper Saloum (2.081 ha, 8,5 %); Lower Saloum (192 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,5 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 39 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 62, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Gambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 48. Medijan trajanja bio je 5 dana, a medijan površine 1.922 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 12 od 48 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 47 od 48 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 33 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.