Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Tsangano, rujan 2024 Tsangano

Ugašen · zadnja detekcija 20. ruj 2024. 11:24 UTC

Požar je počeo 4. rujna 2024. na području Tsangano, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 18 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.839 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 70. najveći u regiji Tete od 2016. (od 116 sa stranicom). 97. u državi Mozambik u 2024., od 150.

Usporedi s…
Opožarena površina
3.839ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
18dana
4. ruj 2024. – 21. ruj 2024.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
4. ruj
2024
Toplinska žarišta
251
u jednom žarištu: 59 MW
Opasnost na početku
27
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
171MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 4. ruj21. ruj
20. ruj 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

4. ruj 2024. · 4 MW · 1 5. ruj 2024. · 151 MW · 19 8. ruj 2024. · 117 MW · 9 9. ruj 2024. · 37 MW · 7 11. ruj 2024. · 262 MW · 14 12. ruj 2024. · 143 MW · 19 13. ruj 2024. · 363 MW · 51 14. ruj 2024. · 384 MW · 53 15. ruj 2024. · 399 MW · 37 16. ruj 2024. · 231 MW · 22 17. ruj 2024. · 57 MW · 9 19. ruj 2024. · 56 MW · 7 20. ruj 2024. · 21 MW · 3
4. ruj 8. ruj 11. ruj 13. ruj 15. ruj 17. ruj 20. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
44km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,3 mm 22. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

87 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.138 ha 2016., 1.223 ha 2017., 1.079 ha 2018., 282 ha 2019., 2.207 ha 2020., 1.262 ha 2021., 1.724 ha 2022., 667 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.341 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6 % površine koju ima Zagreb (38 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Tsangano ovdje je počeo
    3.864 ha stigao 4. ruj
    1,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina2,8 ha
Stanovnici≈ 400

Unutar opsega bilo je oko 2,8 ha izgrađene površine i živjelo je oko 400 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. ruj 31,1 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 27
10. ruj 27,1 °C 44 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 26
11. ruj 27,2 °C 41 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 25
12. ruj 30,5 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 28
13. ruj 31,7 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 34
14. ruj 31,5 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 37
15. ruj 31,7 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
16. ruj 31,6 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
17. ruj 31,5 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. ruj 31,2 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 38
19. ruj 32,5 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
20. ruj 32,3 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
21. ruj 30,5 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
22. ruj poslije 22,4 °C 69 % 46 km/h 2,3 mm Niska 8

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 28. kol 2024.
Poslije · 28. ruj 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

14. rujna 2024. je zrak uz požar dosegnuo 22 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,522 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1032 µg/m³
Optička debljina0,39
78910111213141516171819
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 251Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Tsangano?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 4. rujna 2024. do 21. rujna 2024. (18 dana). Perimetar ga datira od 9. rujna 2024. do 16. rujna 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.839 hektara (38,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Tsangano (3.864 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,7 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 16. rujna 2024. → 21. rujna 2024..
  2. Datum početka: 9. rujna 2024. → 4. rujna 2024..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 9. rujna 2024. do 16. rujna 2024.. 251 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.