Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Torre de Moncorvo, 18. srpnja 2017. Felgueiras e Maçores, Felgar e Souto da Velha, Torre de Moncorvo

Ugašen · zadnja detekcija 19. srp 2017. 02:24 UTC

Požar je počeo 18. srpnja 2017. na području općine Torre de Moncorvo, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.143 hektara, raspoređen na 6 freguesija.

To je 4. najveći u regiji Torre de Moncorvo od 2016. (od 14 sa stranicom). 34. u državi Portugal u 2017., od 211.

Opožarena površina
2.143ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
18. srp 2017. – 19. srp 2017.
Pogođene freguesije
6
freguesija
Počeo
18. srp
2017
Toplinska žarišta
43
u jednom žarištu: 333 MW
Opasnost na početku
43
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
2,0GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 18. srp19. srp
19. srp 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

18. srp 2017. · 3.701 MW · 24 19. srp 2017. · 208 MW · 19
18. srp 19. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

29°najviša
46km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 10 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,3 % površine koju ima Zagreb (21 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Felgueiras e Maçores 332 stan. · 1,9 km od središta
    692 ha stigao 18. srp
    18 %
  2. Felgar e Souto da Velha 860 stan. · 2,5 km od središta
    639 ha stigao 19. srp
    14 %
  3. Torre de Moncorvo 2.612 stan. · 1,0 km od središta ovdje je počeo
    295 ha stigao 18. srp
    8,2 %
  4. Larinho 327 stan. · 2,4 km od središta
    258 ha
    8,8 %
  5. Açoreira 340 stan. · 0,5 km od središta
    209 ha stigao 18. srp
    8,7 %
  6. Carviçais 510 stan. · 4,4 km od središta
    51 ha
    0,8 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja67 %
  • Poljoprivredna područja24 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija7,6 %
  • Makija1,1 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina2,1 ha
Stanovnici≈ 70

Unutar opsega bilo je oko 2,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 70 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 18. srpnja 2017. i opožario 1.528 ha (satelit je izmjerio 2.143 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
18. srp 29,0 °C 22 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
19. srp 24,1 °C 46 % 40 km/h 0,1 mm Visoka 27
20. srp poslije 25,6 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 27
21. srp poslije 25,2 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 29
22. srp poslije 25,7 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 28
23. srp poslije 28,6 °C 29 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 33
24. srp poslije 28,0 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. srp poslije 28,3 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 29
26. srp poslije 30,5 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 35
27. srp poslije 30,8 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
28. srp poslije 30,2 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
29. srp poslije 30,2 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 43,2 i najnižom vlagom od 22 %; prije toga: 10 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 24.

FWI na početku 43,2
Najniža vlaga 22 %
Dani bez kiše 10
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Alijó, kolovoz 2020
949 ha 3 dana FWI 40,4 Najniža vlaga 23 % udaljen 41 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,3 mm, 17. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
740 ha
medijan površine
42 %
prešli 1.000 ha
2,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 12 od 24)

Bio je 2,9 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 7 od 24 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 24 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
46km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 19. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 12 od 24, s medijanom od 2,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 11. srp 2017.
Poslije · 26. srp 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 43Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Torre de Moncorvo?
Copernicus ga datira između 18. srpnja 2017. i 19. srpnja 2017.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.143 hektara (21,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 6 freguesija: Felgueiras e Maçores (692 ha, 18 %); Felgar e Souto da Velha (639 ha, 14 %); Torre de Moncorvo (295 ha, 8,2 %); Larinho (258 ha, 8,8 %); Açoreira (209 ha, 8,7 %); Carviçais (51 ha, 0,8 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 0,5 km od središta područja Açoreira, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,0 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 24. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 740 ha; 42 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 7 od 24 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 24 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 43 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 1.528 ha službeno prema 2.143 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.