Preskoči na sadržaj
worldfires
ML · Mali ·

Požar Tessit, listopad 2024 Tessit

Ugašen · zadnja detekcija 18. lis 2024. 12:49 UTC

Požar je počeo 18. listopada 2024. na području Tessit, Mali, a sateliti su ga vidjeli kako gori 1 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.763 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 32. najveći u regiji Gao od 2016. (od 78 sa stranicom). 43. u državi Mali u 2024., od 87.

Opožarena površina
2.763ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
1dan
18. lis 2024. – 18. lis 2024.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
18. lis
2024
Toplinska žarišta
81
u jednom žarištu: 94 MW
Opasnost na početku
52
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,3GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 18. lis18. lis

Kako se razvijao, iz dana u dan

18. lis 2024. · 1.318 MW · 81

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
30km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 10 dana.

Ovo je područje već gorjelo

29 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 806 ha 2023..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,3 % površine koju ima Zagreb (28 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Tessit ovdje je počeo
    2.781 ha stigao 18. lis
    0,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
18. lis 40,1 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
19. lis poslije 40,5 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
20. lis poslije 41,6 °C 9 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
21. lis poslije 40,3 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
22. lis poslije 39,5 °C 23 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
23. lis poslije 38,2 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
24. lis poslije 38,8 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
25. lis poslije 39,5 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
26. lis poslije 38,5 °C 11 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
27. lis poslije 38,4 °C 12 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
28. lis poslije 37,6 °C 9 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 58

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 51,5 i najnižom vlagom od 15 %; prije toga: 10 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2017. počeli po takvom vremenu: 40.

FWI na početku 51,5
Najniža vlaga 15 %
Dani bez kiše 10
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Markoye, listopad 2022
1.226 ha 1 dan FWI 50,6 Najniža vlaga 14 % udaljen 96 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
1.416 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 40)

Bio je 2,0 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 5 od 40 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
30km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 18. lis, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 40 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2017.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 11. lis 2024.
Poslije · 25. lis 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

20. listopada 2024. je zrak uz požar dosegnuo 116 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 56: 3,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5116 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM10179 µg/m³
Optička debljina0,82
16. lis18. lis20. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 81Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mali

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Tessit?
GWIS (Copernicus) ga datira između 18. listopada 2024. i 18. listopada 2024.: 1 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.763 hektara (27,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Tessit (2.781 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,1 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 30 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 52, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mali (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2017. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 40. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 1.416 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 5 od 40 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 81 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.