Preskoči na sadržaj
worldfires
MA · Maroko · –

Požar Taza, srpanj 2017 إقليم تازة · Taza

Ugašen · zadnja detekcija 14. srp 2017. 02:19 UTC

Požar je počeo 13. srpnja 2017. na području općine Taza, Maroko, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 312 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 9. najveći u regiji Fez-Meknes od 2016. (od 20 sa stranicom). 5. u državi Maroko u 2017., od 11.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (28,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
312ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
13. srp 2017. – 15. srp 2017.
Pogođene općine
1
pokrajina
Počeo
13. srp
2017
Toplinska žarišta
16
u jednom žarištu: 28 MW
Opasnost na početku
50
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
79MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 13. srp15. srp
14. srp 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. srp 2017. · 147 MW · 13 14. srp 2017. · 11 MW · 3
13. srp 14. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
48km/h · najjači udar
6%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,2 mm 23. srp.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Taza إقليم تازة ovdje je počeo
    312 ha stigao 13. srp
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume100 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
13. srp 40,1 °C 6 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
14. srp 39,8 °C 10 % 48 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
15. srp 38,8 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
16. srp poslije 39,3 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
17. srp poslije 38,5 °C 15 % 45 km/h 0,2 mm Ekstremna 53
18. srp poslije 37,9 °C 16 % 37 km/h 0,5 mm Ekstremna 53
19. srp poslije 34,4 °C 24 % 40 km/h 0,6 mm Vrlo visoka 43
20. srp poslije 31,2 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 38
21. srp poslije 29,3 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 31
22. srp poslije 33,4 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 33
23. srp poslije 34,9 °C 22 % 33 km/h 1,2 mm Visoka 33

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 50,5 i najnižom vlagom od 6 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 50,5
Najniža vlaga 6 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar El Hajeb, kolovoz 2022
990 ha 4 dana FWI 48,5 Najniža vlaga 9 % udaljen 100 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,6 mm, 27. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
464 ha
medijan površine
25 %
prešli 1.000 ha
1,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 7 od 16)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (312 ha prema medijanu od 464 ha) i trajao 3 dana (medijan: 2 dana).

Kod 9 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,2 mmprva kiša
23. srp8 dana nakon kraja
48km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 15. srp, a 23. srp palo je 1,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 7 od 16, s medijanom od 1,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 6. srp 2017.
Poslije · 22. srp 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

11. srpnja 2017. je zrak uz požar dosegnuo 24 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 20: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,524 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1056 µg/m³
11. srp13. srp15. srp17. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 16Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Maroko

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Taza?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 13. srpnja 2017. do 15. srpnja 2017. (3 dana). Perimetar ga datira od 13. srpnja 2017. do 13. srpnja 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 312 hektara (3,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Taza (312 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,1 °C, najniža vlaga od 6 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 62, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Maroko, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 464 ha; 25 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 9 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 15 · 150 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 15 · 150.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 13. srpnja 2017. do 13. srpnja 2017.. 16 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.