Preskoči na sadržaj
worldfires
IT · Italija · –

Požar Strongoli, listopad 2026 Crotone, Strongoli, Cirò Marina

Ugašen · zadnja detekcija 5. lis 2026. 12:44 UTC

Sateliti su prvi put otkrili vatru 2. listopada 2026. na području Strongoli, Italija. Bio je aktivan 4 dana, s 13 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 168 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 6 općina.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (21,4 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Copernicus još nije objavio opožareni opseg, koji se iz satelitske snimke mjeri nekoliko dana. Za sada je površina ona rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Kad opseg stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.

Površina s vatrom
≈ 168ha
rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
Trajanje
4dana
2. lis 2026. – 5. lis 2026.
Pogođene općine
6
općina
Počeo
2. lis
2026
Toplinska žarišta
13
u jednom žarištu: 21 MW
Opasnost na početku
38
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
28MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. lis5. lis
5. lis 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. lis 2026. · 55 MW · 4 3. lis 2026. · 19 MW · 7 4. lis 2026. · 11 MW · 2 5. lis 2026. · 0 MW · 0
2. lis 3. lis 4. lis 5. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

27°najviša
59km/h · najjači udar
34%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Crotone 58.445 stan. · 6,1 km od središta
    98 ha stigao 3. lis
    0,5 %
  2. Strongoli 6.137 stan. · 2,7 km od središta ovdje je počeo
    84 ha stigao 2. lis
    1,0 %
  3. Cirò Marina 14.030 stan. · 6,1 km od središta
    0 ha stigao 3. lis
    0,0 %
  4. Carfizzi 519 stan. · 5,6 km od središta
    0 ha stigao 5. lis
    0,0 %
  5. Rocca di Neto 5.318 stan. · 1,9 km od središta
    0 ha stigao 3. lis
    0,0 %
  6. Casabona 2.312 stan. · 7,0 km od središta
    0 ha
    0,0 %

Površina s vatrom unutar svake općine, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok ne stigne službeni opseg. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
22. ruj 26,8 °C 34 % 54 km/h 0,0 mm Visoka 38
23. ruj 23,2 °C 40 % 53 km/h 0,0 mm Visoka 37
24. ruj 24,4 °C 39 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 24
25. ruj 23,8 °C 50 % 36 km/h 1,1 mm Umjerena 17
26. ruj 23,4 °C 45 % 59 km/h 0,0 mm Visoka 32
27. ruj 24,3 °C 48 % 52 km/h 0,0 mm Visoka 30
28. ruj 25,4 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 27
29. ruj 25,9 °C 42 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 27
30. ruj 26,0 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 32
1. lis 26,0 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 36
2. lis 25,5 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
3. lis 25,2 °C 40 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 37,5 i najnižom vlagom od 38 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 37.

FWI na početku 37,5
Najniža vlaga 38 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Pisticci, kolovoz 2017
146 ha 1 dan FWI 35,0 Najniža vlaga 36 % udaljen 139 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,5 mm, 17. kol.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
178 ha
medijan površine
5 %
prešli 1.000 ha
3,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 22 od 37)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (168 ha prema medijanu od 178 ha) i trajao 4 dana (medijan: 3 dana).

Kod 15 od 37 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
59km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 5. lis, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 22 od 37, s medijanom od 3,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. ruj 2026.
Poslije · 12. lis 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

2. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 13 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,513 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1018 µg/m³
Optička debljina0,32
20. ruj23. ruj26. ruj29. ruj2. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 13Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Italija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Strongoli?
Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 2. listopada 2026. do 5. listopada 2026. (4 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
Kolika je površina izgorjela?
Još nema službenog opsega. Žarišta rekonstruiraju oko 168 hektara s vatrom (1,7 km²); Copernicus će objaviti izmjerenu brojku za nekoliko dana.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 6 općina: Crotone (98 ha, 0,5 %); Strongoli (84 ha, 1,0 %); Cirò Marina (0 ha, 0,0 %); Carfizzi (0 ha, 0,0 %); Rocca di Neto (0 ha, 0,0 %); Casabona (0 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 1,9 km od središta područja Rocca di Neto, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 26,8 °C, najniža vlaga od 34 % i udari vjetra od 59 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 37. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 178 ha; 5 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 15 od 37 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 1515.

Kako to znamo
  • Opsega još nema: površina (≈ 168 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
  • Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 13 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.