Požar Souhane, srpanj 2023 صوحان · El Aïssaouia, Souhane, Ouled Slama
Požar je počeo 17. srpnja 2023. na području općine Souhane, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.520 hektara, raspoređen na 3 općine.
To je 5. najveći u regiji Blida od 2016. (od 38 sa stranicom). 14. u državi Alžir u 2023., od 86.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 1.520ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 3dana
- 17. srp 2023. – 19. srp 2023.
- Pogođene općine
- 3
- komuna
- Počeo
- 17. srp
- 2023
- Toplinska žarišta
- 90
- u jednom žarištu: 195 MW
- Opasnost na početku
- 51
- Ekstremna · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 936MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 28 dana.
Ovo je područje već gorjelo
1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 10 ha 2020..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
948 ha stigao 17. srp7,6 %
-
573 ha stigao 17. srp8,0 %
-
2 ha0,0 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Mješovite šume60 %
- Ostala prirodna područja40 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. srp | 42,6 °C | 14 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 18. srp | 44,7 °C | 13 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 19. srp | 40,2 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 20. srp poslije | 39,7 °C | 25 % | 36 km/h | 0,6 mm | Vrlo visoka 41 |
| 21. srp poslije | 37,7 °C | 29 % | 33 km/h | 0,3 mm | Vrlo visoka 41 |
| 22. srp poslije | 36,6 °C | 39 % | 36 km/h | 0,1 mm | Visoka 36 |
| 23. srp poslije | 45,9 °C | 10 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 67 |
| 24. srp poslije | 42,7 °C | 4 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo ekstremna 71 |
| 25. srp poslije | 34,9 °C | 28 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 26. srp poslije | 33,6 °C | 41 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 27. srp poslije | 38,8 °C | 29 % | 38 km/h | 0,2 mm | Visoka 37 |
| 28. srp poslije | 35,4 °C | 45 % | 35 km/h | 0,1 mm | Visoka 32 |
| 29. srp poslije | 34,2 °C | 55 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus15. srpnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 22: 1,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 90Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 3.849 haDeux Bassins فج الحوضينkolovoz 2021 · 6 dana · 10 km daleko
- 1.152 haBouinan بوينانsrpanj 2026 · 2 dana · 15 km daleko
- 2.035 haBaata بعطة11. srpnja 2017. · 4 dana · 19 km daleko
- 1.698 haBouchrahil بوشراحيلsrpanj 2019 · 8 dana · 19 km daleko
- 4.202 haMaalalipanj 2023 · 6 dana · 32 km daleko
- 2.687 haZbarbar معالة20. srpnja 2023. · 6 dana · 32 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Souhane?
- Copernicus ga datira između 17. srpnja 2023. i 19. srpnja 2023.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.520 hektara (15,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: El Aïssaouia (948 ha, 7,6 %); Souhane (573 ha, 8,0 %); Ouled Slama (2 ha, 0,0 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Souhane i zaustavila se 1,3 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 44,7 °C, najniža vlaga od 13 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 51, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Alžir, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 90 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.