Preskoči na sadržaj
worldfires
GT · Gvatemala · –

Požar Soloma, ožujak 2024 Soloma, San Juan Ixcoy, San Rafael La Independencia

Ugašen · zadnja detekcija 3. tra 2024. 06:59 UTC

Požar je počeo 22. ožujka 2024. na području Soloma, Gvatemala, a sateliti su ga vidjeli kako gori 13 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.379 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 3. najveći u regiji Huehuetenango od 2016. (od 16 sa stranicom). 14. u državi Gvatemala u 2024., od 70.

Opožarena površina
2.379ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
13dana
22. ožu 2024. – 3. tra 2024.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
22. ožu
2024
Toplinska žarišta
204
u jednom žarištu: 256 MW
Opasnost na početku
2
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
172MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 22. ožu3. tra
3. tra 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

22. ožu 2024. · 13 MW · 4 24. ožu 2024. · 189 MW · 9 25. ožu 2024. · 346 MW · 25 26. ožu 2024. · 513 MW · 41 27. ožu 2024. · 221 MW · 52 28. ožu 2024. · 62 MW · 22 30. ožu 2024. · 19 MW · 2 31. ožu 2024. · 458 MW · 13 1. tra 2024. · 31 MW · 22 2. tra 2024. · 40 MW · 12 3. tra 2024. · 4 MW · 2
22. ožu 26. ožu 30. ožu 2. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

23°najviša
37km/h · najjači udar
28%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,8 mm 4. tra.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,7 % površine koju ima Zagreb (24 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Soloma ovdje je počeo
    2.213 ha stigao 22. ožu
    17 %
  2. 96 ha stigao 28. ožu
    0,5 %
  3. 84 ha
    1,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina2,9 ha
Stanovnici≈ 200

Unutar opsega bilo je oko 2,9 ha izgrađene površine i živjelo je oko 200 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
22. ožu 22,4 °C 37 % 30 km/h 1,9 mm Vrlo niska 2
23. ožu 17,7 °C 61 % 33 km/h 2,3 mm Vrlo niska 1
24. ožu 21,4 °C 39 % 35 km/h 0,1 mm Vrlo niska 3
25. ožu 22,2 °C 34 % 37 km/h 0,0 mm Niska 8
26. ožu 22,6 °C 29 % 35 km/h 0,1 mm Niska 11
27. ožu 21,2 °C 38 % 28 km/h 2,6 mm Vrlo niska 1
28. ožu 11,6 °C 86 % 36 km/h 8,5 mm Vrlo niska 0
29. ožu 17,3 °C 54 % 36 km/h 0,4 mm Vrlo niska 0
30. ožu 19,6 °C 43 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo niska 1
31. ožu 20,2 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
1. tra 21,3 °C 35 % 30 km/h 0,6 mm Niska 6
2. tra 22,7 °C 33 % 35 km/h 0,2 mm Niska 9
3. tra 18,6 °C 47 % 31 km/h 2,7 mm Vrlo niska 1
4. tra poslije 15,3 °C 69 % 32 km/h 4,8 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 1,9 i najnižom vlagom od 37 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 23.

FWI na početku 1,9
Najniža vlaga 37 %
Dani bez kiše 0
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar San Juan Ixcoy, svibanj 2024
1.995 ha 10 dana FWI 2,2 Najniža vlaga 37 % udaljen 6 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 8,6 mm, 13. svi.

Kako su završili

8 dana
medijan trajanja
1.861 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
3,9 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 23 od 23)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (2.379 ha prema medijanu od 1.861 ha) i trajao 13 dana (medijan: 8 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,9 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

4,8 mmprva kiša
4. tradan nakon kraja
37km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 3. tra, a 4. tra palo je 4,8 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 23 od 23, s medijanom od 3,9 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 15. ožu 2024.
Poslije · 10. tra 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

27. ožujka 2024. je zrak uz požar dosegnuo 53 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 32: 2,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,553 µg/m³
Dana iznad smjernice10 dana
PM1076 µg/m³
Optička debljina1,03
20. ožu24. ožu28. ožu1. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 204Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Gvatemala

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Soloma?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 22. ožujka 2024. do 3. travnja 2024. (13 dana). Perimetar ga datira od 22. ožujka 2024. do 1. travnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.379 hektara (23,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Soloma (2.213 ha, 17 %); San Juan Ixcoy (96 ha, 0,5 %); San Rafael La Independencia (84 ha, 1,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 22,7 °C, najniža vlaga od 28 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 11, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Gvatemala (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 23. Medijan trajanja bio je 8 dana, a medijan površine 1.861 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,9 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 122 · 123 · 1566 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 1. travnja 2024. → 3. travnja 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 122 · 123 · 1566.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 22. ožujka 2024. do 1. travnja 2024.. 204 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.