Preskoči na sadržaj
worldfires
IT · Italija ·

Požar Sindia, srpanj 2025 Sindia

Ugašen · zadnja detekcija 13. srp 2025. 12:33 UTC

Požar je počeo 13. srpnja 2025. na području općine Sindia, Italija, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 190 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 22. najveći u regiji Nuoro od 2016. (od 36 sa stranicom). 108. u državi Italija u 2025., od 216.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (11,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
190ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
13. srp 2025. – 13. srp 2025.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
13. srp
2025
Toplinska žarišta
10
u jednom žarištu: 11 MW
Opasnost na početku
23
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
93MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 13. srp13. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. srp 2025. · 93 MW · 10

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

28°najviša
42km/h · najjači udar
48%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 9 dana.

Ovo je područje već gorjelo

79 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 89 ha 2019., 118 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 151 ha koji su već izgorjeli.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Sindia 1.583 stan. · 3,1 km od središta ovdje je počeo
    191 ha stigao 13. srp
    3,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja95 %
  • Makija4,7 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema CFVA Sardegna, ovaj je požar počeo 13. srpnja 2025. i opožario 323 ha (satelit je izmjerio 190 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

Regione Autonoma della Sardegna, Corpo Forestale e di Vigilanza Ambientale: perimetri delle aree percorse dal fuoco (CC BY 4.0). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
13. srp 28,4 °C 48 % 42 km/h 0,8 mm Visoka 23
14. srp poslije 30,9 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 28
15. srp poslije 33,7 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 35
16. srp poslije 28,3 °C 44 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 33
17. srp poslije 27,9 °C 50 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 31
18. srp poslije 31,6 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 28
19. srp poslije 35,7 °C 23 % 42 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 44
20. srp poslije 30,8 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
21. srp poslije 32,7 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
22. srp poslije 28,3 °C 33 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
23. srp poslije 32,3 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 35

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 22,7 i najnižom vlagom od 48 %; prije toga: 9 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 18.

FWI na početku 22,7
Najniža vlaga 48 %
Dani bez kiše 9
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar San Gavino Monreale, lipanj 2026
117 ha 1 dan FWI 21,8 Najniža vlaga 52 % udaljen 88 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

1 dan
medijan trajanja
214 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
2,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 10 od 18)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (190 ha prema medijanu od 214 ha) i trajao 1 dan (medijan: 1 dan).

Kod 8 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 13. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 10 od 18, s medijanom od 2,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 6. srp 2025.
Poslije · 20. srp 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. srpnja 2025. je zrak uz požar dosegnuo 9 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,59 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1020 µg/m³
Optička debljina0,35
11. srp13. srp15. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 10Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Italija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Sindia?
Copernicus ga datira između 13. srpnja 2025. i 13. srpnja 2025.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 190 hektara (1,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Sindia (191 ha, 3,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Sindia i zaustavila se 3,1 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 28,4 °C, najniža vlaga od 48 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 23, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 18. Medijan trajanja bio je 1 dan, a medijan površine 214 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 8 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 1515.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 10 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom CFVA Sardegna: 323 ha službeno prema 190 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.