Preskoči na sadržaj
worldfires
KH · Kambodža · –

Požar Siem Bouk, ožujak 2026 Siem Bouk

Ugašen · zadnja detekcija 27. tra 2026. 18:20 UTC

Požar je počeo 8. ožujka 2026. na području Siem Bouk, Kambodža, a sateliti su ga vidjeli kako gori 51 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.997 hektara, raspoređen na jednu općinu.

Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.

Ostale stranice na istom području i u istim danima:

57. u državi Kambodža u 2026., od 120.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (listopad 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
2.997ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
51dan
8. ožu 2026. – 27. tra 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
8. ožu
2026
Toplinska žarišta
531
u jednom žarištu: 228 MW
Opasnost na početku
18
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
149MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. ožu27. tra
27. tra 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. ožu 2026. · 149 MW · 12 9. ožu 2026. · 27 MW · 3 11. ožu 2026. · 0 MW · 1 14. ožu 2026. · 424 MW · 17 15. ožu 2026. · 637 MW · 39 16. ožu 2026. · 9 MW · 3 17. ožu 2026. · 10 MW · 4 19. ožu 2026. · 10 MW · 5 20. ožu 2026. · 3 MW · 1 21. ožu 2026. · 2 MW · 2 22. ožu 2026. · 227 MW · 34 23. ožu 2026. · 31 MW · 11 24. ožu 2026. · 141 MW · 19 25. ožu 2026. · 122 MW · 21 26. ožu 2026. · 86 MW · 19 27. ožu 2026. · 270 MW · 27 28. ožu 2026. · 671 MW · 38 29. ožu 2026. · 223 MW · 30 30. ožu 2026. · 155 MW · 27 31. ožu 2026. · 166 MW · 24 1. tra 2026. · 87 MW · 14 2. tra 2026. · 14 MW · 6 3. tra 2026. · 72 MW · 9 4. tra 2026. · 1 MW · 1 5. tra 2026. · 77 MW · 12 6. tra 2026. · 60 MW · 11 7. tra 2026. · 9 MW · 2 9. tra 2026. · 40 MW · 4 10. tra 2026. · 9 MW · 5 11. tra 2026. · 715 MW · 40 12. tra 2026. · 812 MW · 35 13. tra 2026. · 651 MW · 23 14. tra 2026. · 80 MW · 12 15. tra 2026. · 1 MW · 1 17. tra 2026. · 28 MW · 2 21. tra 2026. · 1 MW · 1 22. tra 2026. · 6 MW · 3 23. tra 2026. · 52 MW · 4 24. tra 2026. · 1 MW · 2 25. tra 2026. · 44 MW · 6 27. tra 2026. · 1 MW · 1
8. ožu 21. ožu 30. ožu 12. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
46km/h · najjači udar
34%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,0 mm 28. tra.

Ovo je područje već gorjelo

51 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.238 ha 2016., 471 ha 2020., 158 ha 2021., 260 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.522 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,7 % površine koju ima Zagreb (30 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Siem Bouk ovdje je počeo
    3.013 ha stigao 8. ožu
    2,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. ožu 34,7 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 18
9. ožu 34,5 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 19
10. ožu 34,7 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 22
11. ožu 33,5 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 20
12. ožu 33,7 °C 43 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 21
13. ožu 32,6 °C 43 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 24
14. ožu 33,9 °C 41 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 26
15. ožu 34,6 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 24
16. ožu 34,8 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 21
17. ožu 34,8 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 19
18. ožu 34,2 °C 42 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 17
19. ožu 34,8 °C 44 % 23 km/h 0,0 mm Umjerena 18
20. ožu 32,8 °C 54 % 28 km/h 0,4 mm Umjerena 18
21. ožu 35,5 °C 43 % 19 km/h 0,0 mm Umjerena 18
22. ožu 36,1 °C 38 % 20 km/h 0,0 mm Umjerena 16
23. ožu 33,8 °C 46 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 18
24. ožu 35,7 °C 39 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 19
25. ožu 35,6 °C 41 % 23 km/h 0,0 mm Umjerena 19
26. ožu 36,0 °C 39 % 23 km/h 0,0 mm Umjerena 20
27. ožu 35,7 °C 40 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 22
28. ožu 37,3 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 22
29. ožu 35,5 °C 41 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 27
30. ožu 36,7 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 26
31. ožu 36,5 °C 38 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 26
1. tra 36,6 °C 39 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 23
2. tra 35,6 °C 44 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 26
3. tra 35,8 °C 41 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 26
4. tra 36,2 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 28
5. tra 37,2 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
6. tra 37,1 °C 38 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 30
7. tra 38,0 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
8. tra 38,0 °C 36 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
9. tra 36,1 °C 45 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
10. tra 37,0 °C 42 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
11. tra 36,8 °C 44 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 28
12. tra 38,2 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 29
13. tra 37,0 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 31
14. tra 38,0 °C 39 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 27
15. tra 37,5 °C 43 % 32 km/h 1,2 mm Visoka 28
16. tra 36,8 °C 43 % 29 km/h 0,5 mm Umjerena 21
17. tra 37,5 °C 43 % 32 km/h 0,5 mm Visoka 27
18. tra 37,9 °C 39 % 27 km/h 1,7 mm Visoka 23
19. tra 36,3 °C 45 % 30 km/h 1,5 mm Umjerena 15
20. tra 35,8 °C 42 % 28 km/h 0,6 mm Umjerena 17
21. tra 35,7 °C 41 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 25
22. tra 36,9 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
23. tra 37,2 °C 39 % 35 km/h 0,1 mm Visoka 30
24. tra 37,2 °C 40 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 27
25. tra 37,0 °C 40 % 23 km/h 1,5 mm Visoka 25
26. tra 35,0 °C 47 % 24 km/h 0,3 mm Umjerena 13
27. tra 35,8 °C 47 % 19 km/h 1,2 mm Umjerena 16
28. tra poslije 33,3 °C 54 % 30 km/h 3,0 mm Umjerena 18

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. ožu 2026.
Poslije · 4. svi 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

14. travnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 154 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 60: 4,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5154 µg/m³
Dana iznad smjernice46 dana
PM10157 µg/m³
Optička debljina1,67
12. ožu22. ožu1. tra11. tra21. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 531Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kambodža

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Siem Bouk?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. ožujka 2026. do 27. travnja 2026. (51 dan). Perimetar ga datira od 14. ožujka 2026. do 27. travnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.997 hektara (30,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Siem Bouk (3.013 ha, 2,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,2 °C, najniža vlaga od 34 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 31, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kambodža (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 14. ožujka 2026. → 8. ožujka 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 14. ožujka 2026. do 27. travnja 2026.. 531 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.