Preskoči na sadržaj
worldfires
TR · Turska ·

Požar Savur, srpanj 2023 Savur

Ugašen · zadnja detekcija 6. srp 2023. 09:47 UTC

Požar je počeo 6. srpnja 2023. na području općine Savur, Turska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 652 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 36. najveći u regiji Mardin od 2016. (od 131 sa stranicom). 9. u državi Turska u 2023., od 73.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (11,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
652ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
6. srp 2023. – 6. srp 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
6. srp
2023
Toplinska žarišta
4
u jednom žarištu: 12 MW
Opasnost na početku
48
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
35MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 6. srp6. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

6. srp 2023. · 35 MW · 4

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
25km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 36 dana.

Ovo je područje već gorjelo

88 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 226 ha 2016., 205 ha 2019., 237 ha 2020.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 575 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1 % površine koju ima Zagreb (6,5 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Savur 27.304 stan. · 16,0 km od središta ovdje je počeo
    654 ha stigao 6. srp
    0,8 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja100 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 48 % površine (Turska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
6. srp 39,9 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. srp poslije 39,2 °C 17 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 65
8. srp poslije 35,4 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
9. srp poslije 34,4 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
10. srp poslije 32,6 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
11. srp poslije 31,7 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
12. srp poslije 33,6 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
13. srp poslije 36,9 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 67
14. srp poslije 39,0 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
15. srp poslije 38,2 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 65
16. srp poslije 37,3 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 64

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 47,6 i najnižom vlagom od 11 %; prije toga: 36 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 36.

FWI na početku 47,6
Najniža vlaga 11 %
Dani bez kiše 36
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ceylanpınar, lipanj 2026
174 ha 2 dana FWI 49,4 Najniža vlaga 12 % udaljen 77 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

1 dan
medijan trajanja
256 ha
medijan površine
6 %
prešli 1.000 ha
3,9 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 4 od 36)

Bio je 2,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 1 dan).

Većih od njega bilo je samo 2 od 36 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 32 od 36 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,9 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
25km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 6. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 4 od 36, s medijanom od 3,9 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. lip 2023.
Poslije · 13. srp 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. srpnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,518 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1028 µg/m³
Optička debljina0,42
4. srp6. srp8. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 4Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Turska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Savur?
Copernicus ga datira između 6. srpnja 2023. i 6. srpnja 2023.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 652 hektara (6,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Savur (654 ha, 0,8 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Savur i zaustavila se 16,0 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,9 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 25 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Turska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 36. Medijan trajanja bio je 1 dan, a medijan površine 256 ha; 6 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 36 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 32 od 36 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,9 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 4 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.