Požar Saro, veljača 2019 Saro, Santa María de Cayón, San Roque de Riomiera
Požar je počeo 15. veljače 2019. na području općine Saro, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 163 hektara, raspoređen na 4 općine.
To je 102. najveći u regiji Cantabria od 2016. (od 179 sa stranicom). 58. u državi Španjolska u 2019., od 102.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (4,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 163ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 4dana
- 15. velj 2019. – 18. velj 2019.
- Pogođene općine
- 4
- općina
- Počeo
- 15. velj
- 2019
- Toplinska žarišta
- 4
- u jednom žarištu: 5 MW
- Opasnost na početku
- 4
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 3MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,0 mm 18. velj.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
96 ha stigao 15. velj5,3 %
-
Santa María de Cayón 9.538 stan. · 7,5 km od središta47 ha stigao 17. velj1,0 %
-
San Roque de Riomiera 333 stan. · 7,0 km od središta19 ha stigao 17. velj0,5 %
-
Miera 397 stan. · 4,7 km od središta1 ha0,0 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja91 %
- Šikare i prijelazna vegetacija8,2 %
- Poljoprivredna područja1,3 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Više službenih zapisa poklapa se s ovim područjem
Prema EGIF (MITECO), unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 109 ha (satelit je izmjerio 163 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
EGIF (MITECO) zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Santa María de Cayón Esles-Lindaro 15. veljače 2019. · 00:30 35 ha · ugašen 15. veljače 2019. · uzrok: namjerno
- 2 Santa María de Cayón Esles 17. veljače 2019. · 21:45 74 ha · ugašen 18. veljače 2019. · uzrok: namjerno
Ukupno prema EGIF (MITECO): 109 ha, 67 % od 163 ha satelitskog obuhvata.
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 15. velj | 16,5 °C | 35 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 16. velj | 17,5 °C | 32 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 17. velj | 16,4 °C | 34 % | 43 km/h | 0,0 mm | Niska 5 |
| 18. velj | 11,6 °C | 59 % | 31 km/h | 3,0 mm | Vrlo niska 0 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus15. veljače 2019. je zrak uz požar dosegnuo 24 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 4Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 822 haSelaya20. veljače 2021. · 1 dan · 10 km daleko
- 2.596 haSobaveljača 2026 · 4 dana · 11 km daleko
- 1.540 haSelaya24. veljače 2026. · 9 dana · 11 km daleko
- 903 haVega de Pas15. veljače 2019. · 3 dana · 11 km daleko
- 2.579 haSobasiječanj 2024 · 6 dana · 12 km daleko
- 1.745 haVega de Pasveljača 2025 · 5 dana · 14 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Saro?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 15. veljače 2019. do 18. veljače 2019. (4 dana). Perimetar ga datira od 15. veljače 2019. do 15. veljače 2019..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 163 hektara (1,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Saro (96 ha, 5,3 %); Santa María de Cayón (47 ha, 1,0 %); San Roque de Riomiera (19 ha, 0,5 %); Miera (1 ha, 0,0 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 4,7 km od središta područja Miera, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 16,5 °C, najniža vlaga od 35 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 4, razred Vrlo niska.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Povezana sa službenom evidencijom: EGIF (MITECO).
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 15. veljače 2019. do 15. veljače 2019.. 4 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 109 ha službeno prema 163 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.