Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska ·

Požar Sare, veljača 2019 Sare

Ugašen · zadnja detekcija 17. velj 2019. 01:46 UTC

Požar je počeo 17. veljače 2019. na području općine Sare, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 202 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 30. najveći u regiji Pyrénées-Atlantiques od 2016. (od 69 sa stranicom). 10. u državi Francuska u 2019., od 26.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (3,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
202ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
17. velj 2019. – 17. velj 2019.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
17. velj
2019
Toplinska žarišta
9
u jednom žarištu: 3 MW
Opasnost na početku
9
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
15MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 17. velj17. velj

Kako se razvijao, iz dana u dan

17. velj 2019. · 15 MW · 9

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

18°najviša
56km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Sare 2.763 stan. · 4,3 km od središta ovdje je počeo
    202 ha stigao 17. velj
    3,9 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume51 %
  • Ostala prirodna područja49 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 48 % površine (Francuska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
17. velj 18,2 °C 20 % 56 km/h 0,0 mm Niska 9
18. velj poslije 15,1 °C 41 % 45 km/h 0,0 mm Niska 6
19. velj poslije 12,4 °C 62 % 16 km/h 0,1 mm Vrlo niska 2
20. velj poslije 15,5 °C 53 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
21. velj poslije 18,6 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
22. velj poslije 19,3 °C 32 % 23 km/h 0,0 mm Niska 5
23. velj poslije 16,6 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Niska 6
24. velj poslije 17,2 °C 50 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
25. velj poslije 17,6 °C 40 % 21 km/h 0,0 mm Niska 5
26. velj poslije 21,4 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Niska 8
27. velj poslije 23,4 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Niska 10

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 8,6 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: 5 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.

FWI na početku 8,6
Najniža vlaga 20 %
Dani bez kiše 5
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Sauguis-Saint-Étienne, veljača 2026
141 ha 1 dan FWI 4,2 Najniža vlaga 20 % udaljen 62 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,4 mm, 27. velj.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
133 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
3,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 15)

Bio je 1,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 3 dana).

Većih od njega bilo je samo 4 od 15 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
56km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. velj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 15, s medijanom od 3,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 10. velj 2019.
Poslije · 24. velj 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

20. veljače 2019. je zrak uz požar dosegnuo 29 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 21: 1,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,529 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1046 µg/m³
15. velj17. velj19. velj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 9Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Sare?
Copernicus ga datira između 17. veljače 2019. i 17. veljače 2019.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 202 hektara (2,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Sare (202 ha, 3,9 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Sare i zaustavila se 4,3 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 18,2 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 56 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 9, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 133 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 4 od 15 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 9 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.