Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Săpânța, travanj 2019 Săpânța

Ugašen · zadnja detekcija 16. tra 2019. 11:42 UTC

Požar je počeo 14. travnja 2019. na području općine Săpânța, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 280 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 9. najveći u regiji Maramureș od 2016. (od 22 sa stranicom). 14. u državi Rumunjska u 2019., od 39.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (7,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
280ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
14. tra 2019. – 16. tra 2019.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
14. tra
2019
Toplinska žarišta
19
u jednom žarištu: 8 MW
Opasnost na početku
6
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
24MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 14. tra16. tra
16. tra 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

14. tra 2019. · 10 MW · 2 15. tra 2019. · 47 MW · 14 16. tra 2019. · 13 MW · 3
14. tra 15. tra 16. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

11°najviša
41km/h · najjači udar
29%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,9 mm 22. tra.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Săpânța 3.031 stan. · 2,7 km od središta ovdje je počeo
    280 ha stigao 14. tra
    2,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja86 %
  • Listopadne šume13 %
  • Mješovite šume1,1 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 0 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
14. tra 10,9 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Niska 6
15. tra 11,0 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Niska 7
16. tra 10,7 °C 29 % 37 km/h 0,7 mm Niska 7
17. tra poslije 10,9 °C 54 % 44 km/h 0,9 mm Vrlo niska 4
18. tra poslije 13,6 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Niska 6
19. tra poslije 14,9 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Umjerena 11
20. tra poslije 15,3 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Niska 10
21. tra poslije 14,2 °C 35 % 25 km/h 0,1 mm Niska 10
22. tra poslije 10,7 °C 59 % 38 km/h 2,9 mm Vrlo niska 1

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 5,7 i najnižom vlagom od 35 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2017. počeli po takvom vremenu: 25.

FWI na početku 5,7
Najniža vlaga 35 %
Dani bez kiše 2
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Săpânța, travanj 2026
162 ha 2 dana FWI 6,7 Najniža vlaga 35 % udaljen 1 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

4 dana
medijan trajanja
162 ha
medijan površine
8 %
prešli 1.000 ha
4,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 22 od 25)

Bio je 1,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 3 dana (medijan: 4 dana).

Većih od njega bilo je samo 7 od 25 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,9 mmprva kiša
22. tra6 dana nakon kraja
41km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 16. tra, a 22. tra palo je 2,9 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 22 od 25, s medijanom od 4,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2017.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 7. tra 2019.
Poslije · 23. tra 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. travnja 2019. je zrak uz požar dosegnuo 11 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,511 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1017 µg/m³
12. tra14. tra16. tra18. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 19Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Săpânța?
Copernicus ga datira između 14. travnja 2019. i 16. travnja 2019.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 280 hektara (2,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Săpânța (280 ha, 2,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Săpânța i zaustavila se 2,7 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 11,0 °C, najniža vlaga od 29 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 7, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2017. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 25. Medijan trajanja bio je 4 dana, a medijan površine 162 ha; 8 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 7 od 25 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 19 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.