Preskoči na sadržaj
worldfires
IT · Italija · –

Požar San Rufo, srpanj 2017 San Rufo, Corleto Monforte

Ugašen · zadnja detekcija 13. srp 2017. 12:18 UTC

Požar je počeo 10. srpnja 2017. na području općine San Rufo, Italija, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 382 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 2. najveći u regiji Salerno od 2016. (od 34 sa stranicom). 56. u državi Italija u 2017., od 361.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (21,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
382ha
opseg Copernicus
Trajanje
4dana
10. srp 2017. – 13. srp 2017.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
10. srp
2017
Toplinska žarišta
31
u jednom žarištu: 21 MW
Opasnost na početku
45
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
120MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 10. srp13. srp
13. srp 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. srp 2017. · 201 MW · 21 13. srp 2017. · 39 MW · 10
12. srp 13. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
42km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 22 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,8 mm 16. srp.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. San Rufo 1.608 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    363 ha stigao 12. srp
    11 %
  2. Corleto Monforte 507 stan. · 3,8 km od središta
    19 ha stigao 12. srp
    0,3 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja38 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija32 %
  • Listopadne šume25 %
  • Crnogorične šume4,5 %
  • Poljoprivredna područja0,5 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 68 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina0,33 ha
Stanovnici≈ 30

Unutar opsega bilo je oko 0,33 ha izgrađene površine i živjelo je oko 30 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
10. srp 29,7 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
11. srp 30,0 °C 12 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
12. srp 30,7 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
13. srp 29,5 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
14. srp poslije 25,9 °C 49 % 30 km/h 0,8 mm Visoka 28
15. srp poslije 24,8 °C 52 % 23 km/h 0,9 mm Umjerena 17
16. srp poslije 22,0 °C 32 % 58 km/h 1,8 mm Visoka 30

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 45,4 i najnižom vlagom od 22 %; prije toga: 22 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 29.

FWI na početku 45,4
Najniža vlaga 22 %
Dani bez kiše 22
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Melfi, kolovoz 2017
146 ha 2 dana FWI 43,9 Najniža vlaga 22 % udaljen 60 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
176 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
2,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 21 od 29)

Bio je 2,2 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 4 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 6 od 29 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 8 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,8 mmprva kiša
16. srp3 dana nakon kraja
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 13. srp, a 16. srp palo je 1,8 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 21 od 29, s medijanom od 2,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 3. srp 2017.
Poslije · 20. srp 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

13. srpnja 2017. je zrak uz požar dosegnuo 24 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,524 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1032 µg/m³
9. srp11. srp13. srp15. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 31Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Italija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar San Rufo?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. srpnja 2017. do 13. srpnja 2017. (4 dana). Perimetar ga datira od 11. srpnja 2017. do 13. srpnja 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 382 hektara (3,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: San Rufo (363 ha, 11 %); Corleto Monforte (19 ha, 0,3 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području San Rufo i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,7 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 53, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 29. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 176 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 6 od 29 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 8 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 1515.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. srpnja 2017. do 13. srpnja 2017.. 31 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.