Požar San Javier, siječanj 2017 Constitución, Empedrado, San Javier
Požar je počeo 18. siječnja 2017. na području San Javier, Čile, a sateliti su ga vidjeli kako gori 19 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 192.854 hektara, raspoređen na 6 općina.
Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.
Ostale stranice na istom području i u istim danima:
To je najveći požar u regiji Región del Maule od 2016. (od 52 sa stranicom). Najveći u državi Čile u 2017., od 56.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 192.854ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 19dana
- 18. sij 2017. – 5. velj 2017.
- Pogođene općine
- 6
- komuna
- Počeo
- 18. sij
- 2017
- Toplinska žarišta
- 11.223
- u jednom žarištu: 666 MW
- Opasnost na početku
- 43
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 18,1GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 8 dana.
Ovo je područje već gorjelo
1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.046 ha 2016..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
69.897 ha stigao 18. sij52 %
-
51.027 ha stigao 22. sij90 %
-
San Javier ovdje je počeo42.142 ha stigao 20. sij32 %
-
23.518 ha stigao 21. sij11 %
-
5.641 ha stigao 22. sij11 %
-
977 ha stigao 21. sij1,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2015Unutar opsega bilo je oko 230 ha izgrađene površine i živjelo je oko 12.000 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18. sij | 33,6 °C | 17 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 19. sij | 34,5 °C | 20 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 20. sij | 36,6 °C | 17 % | 55 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 21. sij | 34,6 °C | 18 % | 55 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 22. sij | 33,2 °C | 19 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 23. sij | 33,5 °C | 19 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 24. sij | 32,3 °C | 29 % | 63 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 25. sij | 37,9 °C | 20 % | 61 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 26. sij | 37,9 °C | 19 % | 54 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 27. sij | 31,5 °C | 39 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 28. sij | 33,5 °C | 28 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 29. sij | 33,8 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 30. sij | 31,5 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 31. sij | 31,0 °C | 22 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 1. velj | 31,4 °C | 17 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 2. velj | 27,5 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 3. velj | 22,5 °C | 36 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 4. velj | 24,8 °C | 43 % | 34 km/h | 0,2 mm | Visoka 29 |
| 5. velj | 32,0 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 6. velj poslije | 30,8 °C | 26 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 7. velj poslije | 30,1 °C | 29 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 8. velj poslije | 26,4 °C | 34 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 9. velj poslije | 27,3 °C | 29 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 10. velj poslije | 30,9 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 11. velj poslije | 31,8 °C | 26 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 12. velj poslije | 33,2 °C | 18 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 13. velj poslije | 31,6 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 14. velj poslije | 28,8 °C | 41 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 15. velj poslije | 29,6 °C | 35 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 11.223Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar San Javier?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 18. siječnja 2017. do 5. veljače 2017. (19 dana). Perimetar ga datira od 20. siječnja 2017. do 2. veljače 2017..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 192.854 hektara (1.928,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 6 općina: Constitución (69.897 ha, 52 %); Empedrado (51.027 ha, 90 %); San Javier (42.142 ha, 32 %); Cauquenes (23.518 ha, 11 %); Chanco (5.641 ha, 11 %); Pencahue (977 ha, 1,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 37,9 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 63 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 58, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Čile (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 130 (CONAF) · 132 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 2. veljače 2017. → 5. veljače 2017..
- Datum početka: 20. siječnja 2017. → 18. siječnja 2017..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 20. siječnja 2017. do 2. veljače 2017.. 11.223 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.