Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Rufunsa, 13. listopada 2026. Rufunsa, Luangwa

Ugašen · zadnja detekcija 28. lis 2026. 11:57 UTC

Požar je počeo 13. listopada 2026. na području Rufunsa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 16 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 21.498 hektara, raspoređen na 2 općine.

Provjeravamo ovu stranicu: neki podaci djeluju nedosljedno (mjesto, datumi ili površina), pa ih uzmite s oprezom.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
21.498ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
16dana
13. lis 2026. – 28. lis 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
13. lis
2026
Toplinska žarišta
603
u jednom žarištu: 38 MW
Opasnost na početku
38
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
264MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 13. lis28. lis
28. lis 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. lis 2026. · 0 MW · 0 14. lis 2026. · 309 MW · 35 15. lis 2026. · 237 MW · 37 16. lis 2026. · 98 MW · 17 17. lis 2026. · 105 MW · 18 18. lis 2026. · 168 MW · 31 19. lis 2026. · 792 MW · 109 20. lis 2026. · 638 MW · 125 21. lis 2026. · 510 MW · 91 22. lis 2026. · 325 MW · 52 23. lis 2026. · 595 MW · 51 24. lis 2026. · 39 MW · 10 25. lis 2026. · 42 MW · 11 26. lis 2026. · 56 MW · 10 27. lis 2026. · 15 MW · 4 28. lis 2026. · 33 MW · 2
13. lis 19. lis 25. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

39°najviša
60km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 10 dana.

Ovo je područje već gorjelo

9 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 691 ha 2017., 154 ha 2018., 39 ha 2021., 830 ha 2022., 410 ha 2024..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 33 % površine koju ima Zagreb (215 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Rufunsa ovdje je počeo
    29.935 ha stigao 13. lis
    3,1 %
  2. 773 ha stigao 20. lis
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
13. lis 33,4 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 38
14. lis 35,0 °C 21 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
15. lis 33,7 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
16. lis 32,4 °C 25 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
17. lis 34,0 °C 21 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
18. lis 34,2 °C 18 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
19. lis 36,0 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
20. lis 38,0 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
21. lis 38,0 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
22. lis 39,0 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
23. lis 39,2 °C 15 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
24. lis 34,2 °C 28 % 60 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
25. lis 32,2 °C 33 % 51 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 45
26. lis 33,8 °C 28 % 38 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 42
27. lis 36,4 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
28. lis 38,6 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
29. lis poslije 32,5 °C 34 % 52 km/h 0,3 mm Vrlo visoka 40
30. lis poslije 30,3 °C 37 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
31. lis poslije 32,0 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
1. stu poslije 34,0 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
2. stu poslije 35,1 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
3. stu poslije 35,9 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
4. stu poslije 35,7 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
5. stu poslije 35,2 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
6. stu poslije 36,4 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
7. stu poslije 36,0 °C 21 % 40 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 48

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 6. lis 2026.
Poslije · 4. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 31 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 22: 1,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,531 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM1034 µg/m³
Optička debljina0,56
12. lis14. lis16. lis18. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 603Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Rufunsa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 13. listopada 2026. do 28. listopada 2026. (16 dana). Perimetar ga datira od 14. listopada 2026. do 28. listopada 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 21.498 hektara (215,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Rufunsa (29.935 ha, 3,1 %); Luangwa (773 ha, 0,2 %).
Je li požar Rufunsa još aktivan?
Nema detekcija vatre od 28. lis 2026. 11:57 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,2 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 60 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 62, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 5 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: 30.507 → 21.498 ha.
  2. Posljednji dan s vatrom: 24. listopada 2026. → 28. listopada 2026..
  3. Površina: 29.821 → 30.507 ha.
  4. Površina: 29.039 → 29.821 ha.
  5. Površina: 26.112 → 29.039 ha.

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 14. listopada 2026. do 28. listopada 2026.. 603 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.