Požar Ross Fork, 9. kolovoza 2022. Bannock, Bingham
Požar je počeo 9. kolovoza 2022. na području Bannock, Sjedinjene Američke Države, a sateliti su ga vidjeli kako gori 32 dana. Agencije Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC) kartirale su službeni opožareni perimetar od 2.491 hektara, raspoređen na 2 okruga.
To je 118. najveći u regiji Idaho od 2016. (od 379 sa stranicom). 173. u državi Sjedinjene Američke Države u 2022., od 493.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 2.491ha
- službeni perimetar (MTBS / NIFC)
- Trajanje
- ≈ 32dana
- 9. kol 2022. – 9. ruj 2022.
- Pogođeni okruzi
- 2
- grofovija
- Počeo
- 9. kol
- 2022
- Toplinska žarišta
- 19
- u jednom žarištu: 109 MW
- Opasnost na početku
- 33
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 268MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,0 mm 13. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
9 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 231 ha 2018..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakom okrugu
-
Bannock ovdje je počeo2.013 ha stigao 2. ruj0,7 %
-
480 ha0,1 %
Opožarena površina u svakom okrugu, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 0,12 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9. kol | 34,5 °C | 15 % | 19 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 10. kol | 32,1 °C | 26 % | 33 km/h | 3,1 mm | Umjerena 13 |
| 11. kol | 31,1 °C | 34 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 12. kol | 32,7 °C | 33 % | 25 km/h | 1,6 mm | Umjerena 17 |
| 13. kol | 31,3 °C | 32 % | 25 km/h | 0,6 mm | Visoka 22 |
| 14. kol | 31,3 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 15. kol | 32,9 °C | 14 % | 20 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 16. kol | 34,5 °C | 13 % | 21 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 17. kol | 35,3 °C | 15 % | 21 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 18. kol | 34,4 °C | 18 % | 23 km/h | 0,2 mm | Vrlo visoka 38 |
| 19. kol | 32,3 °C | 21 % | 44 km/h | 0,7 mm | Visoka 38 |
| 20. kol | 27,9 °C | 38 % | 28 km/h | 2,2 mm | Niska 11 |
| 21. kol | 31,5 °C | 23 % | 23 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 22. kol | 32,0 °C | 22 % | 20 km/h | 0,1 mm | Visoka 31 |
| 23. kol | 32,4 °C | 20 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 24. kol | 31,6 °C | 21 % | 39 km/h | 0,5 mm | Vrlo visoka 44 |
| 25. kol | 32,2 °C | 17 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 26. kol | 30,9 °C | 19 % | 52 km/h | 0,2 mm | Vrlo visoka 48 |
| 27. kol | 30,1 °C | 18 % | 66 km/h | 0,7 mm | Ekstremna 52 |
| 28. kol | 27,7 °C | 17 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 29. kol | 30,9 °C | 15 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 30. kol | 34,3 °C | 14 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 31. kol | 35,6 °C | 14 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 1. ruj | 34,5 °C | 9 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 2. ruj | 33,6 °C | 11 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 3. ruj | 37,2 °C | 9 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 4. ruj | 35,5 °C | 12 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 64 |
| 5. ruj | 35,3 °C | 11 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 6. ruj | 36,6 °C | 12 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 7. ruj | 37,8 °C | 11 % | 42 km/h | 0,2 mm | Ekstremna 60 |
| 8. ruj | 30,3 °C | 16 % | 68 km/h | 0,1 mm | Ekstremna 68 |
| 9. ruj | 22,7 °C | 16 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 10. ruj poslije | 24,8 °C | 19 % | 21 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 11. ruj poslije | 29,1 °C | 13 % | 23 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 12. ruj poslije | 31,1 °C | 10 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 13. ruj poslije | 23,1 °C | 20 % | 34 km/h | 3,0 mm | Umjerena 12 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus11. kolovoza 2022. je zrak uz požar dosegnuo 99 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 47: 3,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 19Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 977 haRoss Fork Bannockkolovoz 2018 · 2 dana · 3 km daleko
- 3.481 haTwo And A Half Bannockrujan 2022 · 8 dana · 5 km daleko
- 3.645 haLone Pine Binghamkolovoz 2016 · 3 dana · 12 km daleko
- 622 haChinese Peak Bannocksrpanj 2020 · 2 dana · 19 km daleko
- 2.229 haGarden Creek Binghamsrpanj 2025 · 2 dana · 31 km daleko
- 969 haChesterfield Cariboukolovoz 2018 · 2 dana · 31 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Ross Fork?
- Službeni opseg navodi samo datum početka (9. kolovoza 2022.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 9. rujna 2022. (32 dana od 9. kolovoza 2022.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
- Kolika je površina izgorjela?
- Službeni perimetar koji objavljuju agencije Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC) ima 2.491 hektara (24,9 km²). Druge bilance, poput dnevnih izvješća o požaru, mogu dati malo drukčije brojke.
- Koji su okruzi gorjeli?
- Požar je ušao u 2 okruga: Bannock (2.013 ha, 0,7 %); Bingham (480 ha, 0,1 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 37,8 °C, najniža vlaga od 9 % i udari vjetra od 68 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 68, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz službenog opožarenog perimetra agencija Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC, javno vlasništvo), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Sjedinjene Američke Države. Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- NIFC · National Interagency Fire Center ↗
- InciWeb · Incident Information System ↗
- MTBS · Monitoring Trends in Burn Severity ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: MTBS (Geološki zavod i Šumarska služba SAD-a), službeni.
- Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 19 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar je službeni i u javnom vlasništvu. Za zaključene godine potječe iz MTBS-a (Monitoring Trends in Burn Severity), programa Geološkog zavoda SAD-a (USGS) i Šumarske službe (USDA Forest Service) koji ga kartira na snimkama Landsat i Sentinel-2. Za tekuću i prethodnu godinu potječe iz WFIGS-a pri National Interagency Fire Center (NIFC): to su perimetri incidenata koje ucrtavaju vatrogasne ekipe, zračne snage i snimke. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice okruga potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po okrugu WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.