Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · –

Požar Romeyer, kolovoz 2022 Romeyer

Ugašen · zadnja detekcija 13. kol 2022. 12:02 UTC

Požar je počeo 6. kolovoza 2022. na području općine Romeyer, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 8 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 294 hektara, raspoređen na jednu općinu.

22. u državi Francuska u 2022., od 49.

Opožarena površina
294ha
opseg Copernicus
Trajanje
8dana
6. kol 2022. – 13. kol 2022.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
6. kol
2022
Toplinska žarišta
36
u jednom žarištu: 31 MW
Opasnost na početku
14
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
42MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 6. kol13. kol
13. kol 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

6. kol 2022. · 23 MW · 3 8. kol 2022. · 54 MW · 5 9. kol 2022. · 106 MW · 22 10. kol 2022. · 19 MW · 5 13. kol 2022. · 10 MW · 1
6. kol 8. kol 9. kol 10. kol 13. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
51km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 38,7 mm 14. kol.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Romeyer 233 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    294 ha stigao 6. kol
    7,4 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume46 %
  • Ostala prirodna područja24 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija21 %
  • Listopadne šume6,4 %
  • Poljoprivredna područja2,4 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema BDIFF, 5. kolovoza 2022. je u Romeyer zabilježen požar od 333 ha (satelit je izmjerio 294 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu.

BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 48 % površine (Francuska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
6. kol 30,2 °C 36 % 51 km/h 0,0 mm Umjerena 14
7. kol 28,7 °C 37 % 48 km/h 0,4 mm Umjerena 15
8. kol 29,7 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 24
9. kol 31,1 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 23
10. kol 30,6 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. kol 30,4 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 31
12. kol 31,7 °C 20 % 51 km/h 0,0 mm Visoka 37
13. kol 31,7 °C 16 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
14. kol poslije 22,7 °C 71 % 32 km/h 38,7 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 13,6 i najnižom vlagom od 36 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.

FWI na početku 13,6
Najniža vlaga 36 %
Dani bez kiše 0
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar L'Argentière-la-Bessée, srpanj 2026
552 ha 5 dana FWI 13,6 Najniža vlaga 38 % udaljen 89 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,3 mm, 26. srp.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
134 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
2,9 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 14 od 15)

Bio je 2,2 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 8 dana (medijan: 3 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 15 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 1 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,9 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

38,7 mmprva kiša
14. koldan nakon kraja
51km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 13. kol, a 14. kol palo je 38,7 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 14 od 15, s medijanom od 2,9 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 30. srp 2022.
Poslije · 20. kol 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. kolovoza 2022. je zrak uz požar dosegnuo 14 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,514 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1021 µg/m³
Optička debljina0,24
4. kol6. kol8. kol10. kol12. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 36Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Romeyer?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 6. kolovoza 2022. do 13. kolovoza 2022. (8 dana). Perimetar ga datira od 6. kolovoza 2022. do 9. kolovoza 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 294 hektara (2,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Romeyer (294 ha, 7,4 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Romeyer i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,7 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 134 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 15 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 1 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,9 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. kolovoza 2022. do 9. kolovoza 2022.. 36 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom BDIFF: 333 ha službeno prema 294 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.