Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio MTBS (USGS/USFS).
- Izvor
- MTBS (USGS/USFS)
- Datum
- 28. ožu 2023. – 29. ožu 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 28. ožujka 2023. na području Polk, Sjedinjene Američke Države, a sateliti su ga vidjeli kako gori 2 dana. Agencije Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC) kartirale su službeni opožareni perimetar od 418 hektara, raspoređen na jedan okrug.
To je 142. najveći u regiji Florida od 2016. (od 148 sa stranicom). 298. u državi Sjedinjene Američke Države u 2023., od 305.
Perimetar koji je objavio MTBS (USGS/USFS).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 28. ožu 2023. do 29. ožu 2023.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 84 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 28. ožujka 2023.; žarišta tog dana: 4.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 7.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 31,9 °C i najniža vlažnost 37 % 28. ožujka 2023.; udari vjetra 37 km/h 29. ožujka 2023..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 6,7 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-03-28 | 4 | 268 | 31,9 | 21,1 | 37 | 18,4 | 37,1 | 0 | 25,7 | alto | 1 |
| 2023-03-29 | 4 | 4 | 26,5 | 20,5 | 57 | 16,8 | 37,4 | 0,3 | 19,4 | moderado | 1 |
| 2023-03-30 | 0 | 0 | 27,3 | 18,1 | 41 | 17,5 | 39,6 | 0 | 21,7 | alto | 0 |
| 2023-03-31 | 0 | 0 | 29,7 | 17,9 | 39 | 19,2 | 40,7 | 0 | 24,8 | alto | 0 |
| 2023-04-01 | 0 | 0 | 32 | 17,7 | 38 | 17,2 | 36 | 0 | 25,4 | alto | 0 |
| 2023-04-02 | 0 | 0 | 30,6 | 21 | 46 | 12,6 | 29,5 | 0,1 | 22,8 | alto | 0 |
| 2023-04-03 | 0 | 0 | 31,3 | 20,7 | 44 | 13,1 | 31,3 | 0 | 23,5 | alto | 0 |
| 2023-04-04 | 0 | 0 | 30,5 | 20,6 | 48 | 14,1 | 31,7 | 0,7 | 18,8 | moderado | 0 |
| 2023-04-05 | 0 | 0 | 31,3 | 21,5 | 44 | 18,9 | 41,4 | 0 | 24,3 | alto | 0 |
| 2023-04-06 | 0 | 0 | 32 | 21,7 | 35 | 14,8 | 34,6 | 0 | 26,1 | alto | 0 |
| 2023-04-07 | 0 | 0 | 30,8 | 19,8 | 45 | 16,9 | 32,4 | 0 | 27,4 | alto | 0 |
| 2023-04-08 | 0 | 0 | 30 | 19,7 | 46 | 10,1 | 21,2 | 0,5 | 22,6 | alto | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana.
1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 4 ha 2017..
Opožarena površina u svakom okrugu, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega bilo je oko 6,7 ha izgrađene površine i živjelo je oko 20 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 28. ožu | 31,9 °C | 37 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 29. ožu | 26,5 °C | 57 % | 37 km/h | 0,3 mm | Umjerena 19 |
| 30. ožu poslije | 27,3 °C | 41 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 31. ožu poslije | 29,7 °C | 39 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 1. tra poslije | 32,0 °C | 38 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 2. tra poslije | 30,6 °C | 46 % | 30 km/h | 0,1 mm | Visoka 23 |
| 3. tra poslije | 31,3 °C | 44 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 4. tra poslije | 30,5 °C | 48 % | 32 km/h | 0,7 mm | Umjerena 19 |
| 5. tra poslije | 31,3 °C | 44 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 6. tra poslije | 32,0 °C | 35 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 7. tra poslije | 30,8 °C | 45 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 8. tra poslije | 30,0 °C | 46 % | 21 km/h | 0,5 mm | Visoka 23 |
Počeo je s FWI-jem 25,7 i najnižom vlagom od 37 %; prije toga: 7 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 21.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 11,5 mm, 31. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,1 mm, 18. velj.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 19,4 mm, 22. velj.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 7,7 mm, 14. svi.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 9,8 mm, 22. tra.
Ostao je ispod svojih blizanaca: 418 ha prema medijanu od 1.208 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 3 dana).
Kod 2 od 21 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 6,5 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 29. ožu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 19 od 21, s medijanom od 6,5 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
30. ožujka 2023. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar je službeni i u javnom vlasništvu. Za zaključene godine potječe iz MTBS-a (Monitoring Trends in Burn Severity), programa Geološkog zavoda SAD-a (USGS) i Šumarske službe (USDA Forest Service) koji ga kartira na snimkama Landsat i Sentinel-2. Za tekuću i prethodnu godinu potječe iz WFIGS-a pri National Interagency Fire Center (NIFC): to su perimetri incidenata koje ucrtavaju vatrogasne ekipe, zračne snage i snimke. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice okruga potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po okrugu WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.