Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · →

Požar Ribera d'Ebre, lipanj 2019 Flix, Maials, Vinebre

Ugašen · zadnja detekcija 28. lip 2019. 13:54 UTC

Požar je počeo 26. lipnja 2019. na području općine Flix, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 6.625 hektara, raspoređen na 8 općina.

2. u državi Španjolska u 2019., od 102.

Usporedi s…
Opožarena površina
6.625ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
26. lip 2019. – 28. lip 2019.
Pogođene općine
8
općina
Počeo
26. lip
2019
Toplinska žarišta
98
u jednom žarištu: 222 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,2GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 26. lip28. lip
28. lip 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

26. lip 2019. · 119 MW · 2 27. lip 2019. · 3.359 MW · 92 28. lip 2019. · 42 MW · 4
26. lip 27. lip 28. lip

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

42°najviša
59km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,2 mm 6. srp.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 10 % površine koju ima Zagreb (66 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Flix 3.340 stan. · 3,1 km od središta ovdje je počeo
    4.051 ha stigao 27. lip
    35 %
  2. Maials 951 stan. · 3,5 km od središta
    849 ha stigao 27. lip
    15 %
  3. 754 ha stigao 27. lip
    28 %
  4. Llardecans 444 stan. · 3,3 km od središta
    347 ha
    5,2 %
  5. La Palma d'Ebre 333 stan. · 4,3 km od središta
    294 ha stigao 27. lip
    7,7 %
  6. La Torre de l'Espanyol 427 stan. · 4,0 km od središta
    178 ha stigao 26. lip
    6,4 %
  7. Bovera 244 stan. · 3,9 km od središta
    110 ha
    3,3 %
  8. La Granadella 748 stan. · 7,7 km od središta
    49 ha stigao 28. lip
    0,6 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja43 %
  • Makija31 %
  • Crnogorične šume23 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija2,8 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina10 ha
Stanovnici≈ 350

Unutar opsega bilo je oko 10 ha izgrađene površine i živjelo je oko 350 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Više službenih zapisa poklapa se s ovim područjem

Prema EGIF (MITECO), unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 4.309 ha (satelit je izmjerio 6.625 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

EGIF (MITECO) zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 27 ha 2 4.282 ha
22. lip1. srp
nepažnja
  1. 1 Maials Mas de Noguers 22. lipnja 2019. · 17:40 27 ha · ugašen 22. lipnja 2019. · uzrok: nepažnja
  2. 2 La Torre de l'Espanyol Els Pomars 26. lipnja 2019. · 01:40 4.282 ha · ugašen 1. srpnja 2019. · uzrok: nepažnja

Ukupno prema EGIF (MITECO): 4.309 ha, 65 % od 6.625 ha satelitskog obuhvata.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Provjereno s medijima

Provjereno 30. rujna 2026.

Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:

Poznat i kao
Incendio de la Ribera de Ebro 2019 · Incendi de la Torre de l'Espanyol · Incendi entre la Torre de l'Espanyol i Vinebre
Proglašen ugašenim: 7. srpnja 2019.

Izvori

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
26. lip 35,0 °C 29 % 59 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
27. lip 38,5 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
28. lip 42,3 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
29. lip poslije 42,5 °C 13 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
30. lip poslije 38,6 °C 21 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
1. srp poslije 36,7 °C 29 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
2. srp poslije 34,4 °C 35 % 42 km/h 0,5 mm Vrlo visoka 39
3. srp poslije 35,9 °C 28 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
4. srp poslije 36,1 °C 25 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
5. srp poslije 36,3 °C 31 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
6. srp poslije 38,3 °C 27 % 48 km/h 1,2 mm Vrlo visoka 40

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 19. lip 2019.
Poslije · 5. srp 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

27. lipnja 2019. je zrak uz požar dosegnuo 108 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 42: 2,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5108 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM10113 µg/m³
242526272829301
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 98Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ribera d'Ebre?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 26. lipnja 2019. do 28. lipnja 2019. (3 dana). Perimetar ga datira od 27. lipnja 2019. do 28. lipnja 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 6.625 hektara (66,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 8 općina: Flix (4.051 ha, 35 %); Maials (849 ha, 15 %); Vinebre (754 ha, 28 %); Llardecans (347 ha, 5,2 %); La Palma d'Ebre (294 ha, 7,7 %); La Torre de l'Espanyol (178 ha, 6,4 %); Bovera (110 ha, 3,3 %); La Granadella (49 ha, 0,6 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Flix i zaustavila se 3,1 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 42,3 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 59 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 27. lipnja 2019. do 28. lipnja 2019.. 98 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 4.309 ha službeno prema 6.625 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.