Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 9. ožujka 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 3. ožujka 2023. na području općine Reni, Ukrajina, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 204 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 39. najveći u regiji Odessa Oblast od 2016. (od 82 sa stranicom). 224. u državi Ukrajina u 2023., od 491.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 3. ožu 2023. do 4. ožu 2023.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 22.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 12,9 °C i najniža vlažnost 49 % 4. ožujka 2023.; udari vjetra 37 km/h 4. ožujka 2023..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-03-03 | 0 | 0 | 9 | 0 | 61 | 12,9 | 22,3 | 0 | 0,9 | muy_bajo | 1 |
| 2023-03-04 | 0 | 0 | 12,9 | 1,5 | 49 | 19,3 | 36,7 | 0 | 2,6 | muy_bajo | 1 |
| 2023-03-05 | 0 | 0 | 10,6 | 2 | 45 | 17,2 | 28,4 | 0 | 3 | muy_bajo | 0 |
| 2023-03-06 | 0 | 0 | 9,1 | 2,3 | 60 | 11,5 | 16,9 | 0,6 | 1,5 | muy_bajo | 0 |
| 2023-03-07 | 0 | 0 | 14,8 | 3,3 | 42 | 19,4 | 39,6 | 0 | 4 | muy_bajo | 0 |
| 2023-03-08 | 0 | 0 | 18,1 | 6,2 | 36 | 21,9 | 42,5 | 0 | 6,5 | bajo | 0 |
| 2023-03-09 | 0 | 0 | 19,1 | 9,4 | 36 | 24,1 | 44,3 | 0,1 | 8,2 | bajo | 0 |
| 2023-03-10 | 0 | 0 | 18,6 | 9,5 | 39 | 17,8 | 32,4 | 0,2 | 7,1 | bajo | 0 |
| 2023-03-11 | 0 | 0 | 16 | 10,3 | 67 | 20,8 | 39,2 | 4,1 | 0,4 | muy_bajo | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Za ovaj požar imamo opseg koji je izmjerio Copernicus, ali senzori VIIRS nisu ga zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali ima raspodjele po općinama.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 22 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,1 mm 11. ožu.
3 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 6 ha 2022..
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 3. ožu | 9,0 °C | 61 % | 22 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 1 |
| 4. ožu | 12,9 °C | 49 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 5. ožu poslije | 10,6 °C | 45 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 6. ožu poslije | 9,1 °C | 60 % | 17 km/h | 0,6 mm | Vrlo niska 2 |
| 7. ožu poslije | 14,8 °C | 42 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 8. ožu poslije | 18,1 °C | 36 % | 42 km/h | 0,0 mm | Niska 6 |
| 9. ožu poslije | 19,1 °C | 36 % | 44 km/h | 0,1 mm | Niska 8 |
| 10. ožu poslije | 18,6 °C | 39 % | 32 km/h | 0,2 mm | Niska 7 |
| 11. ožu poslije | 16,0 °C | 67 % | 39 km/h | 4,1 mm | Vrlo niska 0 |
Počeo je s FWI-jem 0,9 i najnižom vlagom od 61 %; prije toga: 22 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2017. počeli po takvom vremenu: 10.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,5 mm, 20. velj.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,3 mm, 22. velj.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,9 mm, 7. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,7 mm, 21. ožu.
Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 10. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 4. ožu, a 11. ožu palo je 4,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
4. ožujka 2023. je zrak uz požar dosegnuo 36 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 26: 1,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 101 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.