Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Recarei, kolovoz 2016 Recarei, Aguiar de Sousa

Ugašen · zadnja detekcija 10. kol 2016. 02:56 UTC

Požar je počeo 7. kolovoza 2016. na području općine Recarei, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 6 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 359 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 4. najveći u regiji Paredes od 2016. (od 10 sa stranicom). 74. u državi Portugal u 2016., od 180.

Opožarena površina
359ha
opseg Copernicus
Trajanje
6dana
7. kol 2016. – 12. kol 2016.
Pogođene freguesije
2
freguesija
Počeo
7. kol
2016
Toplinska žarišta
4
u jednom žarištu: 56 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
25MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. kol12. kol
10. kol 2016.

Kako se razvijao, iz dana u dan

7. kol 2016. · 56 MW · 1 8. kol 2016. · 13 MW · 1 10. kol 2016. · 5 MW · 2
7. kol 8. kol 10. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
52km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 51 dan. Nakon požara došla je kiša: 1,5 mm 19. kol.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Recarei 4.479 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    332 ha stigao 7. kol
    23 %
  2. Aguiar de Sousa 1.582 stan. · 2,0 km od središta
    27 ha
    1,2 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija70 %
  • Izgrađena područja13 %
  • Poljoprivredna područja11 %
  • Ostala prirodna područja5,0 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 0 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina7,0 ha
Stanovnici≈ 500

Unutar opsega bilo je oko 7,0 ha izgrađene površine i živjelo je oko 500 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. kol 35,5 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
8. kol 35,4 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
9. kol 29,7 °C 42 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 35
10. kol 29,4 °C 29 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
11. kol 29,7 °C 32 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
12. kol 31,5 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. kol poslije 28,8 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 35
14. kol poslije 24,8 °C 54 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 23
15. kol poslije 24,4 °C 55 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 21
16. kol poslije 22,5 °C 57 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 21
17. kol poslije 22,8 °C 70 % 32 km/h 0,1 mm Umjerena 17
18. kol poslije 24,1 °C 47 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 20
19. kol poslije 21,1 °C 69 % 30 km/h 1,5 mm Niska 8

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 44,0 i najnižom vlagom od 26 %; prije toga: 51 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 18.

FWI na početku 44,0
Najniža vlaga 26 %
Dani bez kiše 51
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Resende, rujan 2024
1.783 ha 3 dana FWI 41,3 Najniža vlaga 26 % udaljen 47 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,2 mm, 21. ruj.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
652 ha
medijan površine
33 %
prešli 1.000 ha
4,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 13 od 18)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 359 ha prema medijanu od 652 ha. Trajao je 6 dana (medijan: 2 dana).

Kod 5 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,5 mmprva kiša
19. kol7 dana nakon kraja
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 12. kol, a 19. kol palo je 1,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 13 od 18, s medijanom od 4,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. srp 2016.
Poslije · 19. kol 2016.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

8. kolovoza 2016. je zrak uz požar dosegnuo 93 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 43: 2,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,593 µg/m³
Dana iznad smjernice7 dana
PM10108 µg/m³
5. kol7. kol9. kol11. kol13. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 4Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Recarei?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 7. kolovoza 2016. do 12. kolovoza 2016. (6 dana). Perimetar ga datira od 7. kolovoza 2016. do 10. kolovoza 2016..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 359 hektara (3,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 2 freguesija: Recarei (332 ha, 23 %); Aguiar de Sousa (27 ha, 1,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Recarei i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,5 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 18. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 652 ha; 33 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 5 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. kolovoza 2016. do 10. kolovoza 2016.. 4 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.