Požar Ravno, kolovoz 2026 Ravno
Požar je počeo 19. kolovoza 2026. na području općine Ravno, Bosna i Hercegovina, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.344 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 45. najveći u regiji Federation of Bosnia and Herzegovina od 2016. (od 520 sa stranicom). 12. u državi Bosna i Hercegovina u 2026., od 94.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 1.344ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- ≈ 5dana
- 19. kol 2026. – 23. kol 2026.
- Pogođene općine
- 1
- općina
- Počeo
- 19. kol
- 2026
- Toplinska žarišta
- 86
- u jednom žarištu: 47 MW
- Opasnost na početku
- 19
- Umjerena · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 140MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 22 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,9 mm 29. kol.
Ovo je područje već gorjelo
53 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 711 ha 2018..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Ravno ovdje je počeo1.343 ha stigao 19. kol4,2 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Makija56 %
- Ostala prirodna područja43 %
- Izgrađena područja0,8 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 0,92 ha izgrađene površine i živjelo je oko 60 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19. kol | 28,4 °C | 46 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 20. kol | 29,1 °C | 44 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umjerena 20 |
| 21. kol | 29,3 °C | 42 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 22. kol | 29,3 °C | 44 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 23. kol | 29,6 °C | 40 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 24. kol poslije | 28,9 °C | 41 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 25. kol poslije | 27,9 °C | 43 % | 38 km/h | 0,1 mm | Visoka 24 |
| 26. kol poslije | 29,5 °C | 41 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 27. kol poslije | 29,5 °C | 48 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 28. kol poslije | 31,7 °C | 42 % | 32 km/h | 0,7 mm | Visoka 22 |
| 29. kol poslije | 31,2 °C | 45 % | 31 km/h | 1,9 mm | Umjerena 12 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus25. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 58 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 86Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 5.832 haTrebinje9. srpnja 2025. · 12 dana · 17 km daleko
- 6.073 haTrebinjekolovoz 2026 · 19 dana · 18 km daleko
- 3.061 haTrebinje8. kolovoza 2021. · 10 dana · 24 km daleko
- 4.594 haBileća12. ožujka 2022. · 11 dana · 33 km daleko
- 3.721 haBileća7. travnja 2020. · 7 dana · 34 km daleko
- 3.663 haBileća11. kolovoza 2025. · 11 dana · 34 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Ravno?
- Službeni opseg navodi samo datum početka (19. kolovoza 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 23. kolovoza 2026. (5 dana od 19. kolovoza 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.344 hektara (13,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Ravno (1.343 ha, 4,2 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 29,6 °C, najniža vlaga od 40 % i udari vjetra od 34 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 24, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Bosna i Hercegovina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 123 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 19. kolovoza 2026. → 23. kolovoza 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 86 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.