Preskoči na sadržaj
worldfires
NG · Nigerija · –

Požar Rafi, prosinac 2023 Rafi

Ugašen · zadnja detekcija 15. sij 2024. 01:36 UTC

Požar je počeo 26. prosinca 2023. na području Rafi, Nigerija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.134 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 110. najveći u regiji Niger od 2016. (od 222 sa stranicom). 58. u državi Nigerija u 2023., od 161.

Opožarena površina
3.134ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
26. pro 2023. – 15. sij 2024.
Pogođene općine
1
područja lokalne uprave
Počeo
26. pro
2023
Toplinska žarišta
107
u jednom žarištu: 38 MW
Opasnost na početku
47
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
45MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 26. pro15. sij
15. sij 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

26. pro 2023. · 4 MW · 2 28. pro 2023. · 39 MW · 4 30. pro 2023. · 8 MW · 1 31. pro 2023. · 7 MW · 1 1. sij 2024. · 57 MW · 11 2. sij 2024. · 24 MW · 5 3. sij 2024. · 13 MW · 3 4. sij 2024. · 34 MW · 7 5. sij 2024. · 23 MW · 5 6. sij 2024. · 286 MW · 38 7. sij 2024. · 2 MW · 2 8. sij 2024. · 196 MW · 8 9. sij 2024. · 64 MW · 5 10. sij 2024. · 22 MW · 2 11. sij 2024. · 16 MW · 5 12. sij 2024. · 7 MW · 3 13. sij 2024. · 13 MW · 4 15. sij 2024. · 1 MW · 1
26. pro 1. sij 6. sij 9. sij 13. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
38km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 29 dana.

Ovo je područje već gorjelo

54 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 920 ha 2020., 901 ha 2021., 389 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.688 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,9 % površine koju ima Zagreb (31 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Rafi ovdje je počeo
    3.154 ha stigao 26. pro
    0,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina8,1 ha
Stanovnici≈ 1.100

Unutar opsega bilo je oko 8,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.100 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
26. pro 33,8 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
27. pro 33,5 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
28. pro 34,9 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
29. pro 35,9 °C 19 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
30. pro 35,9 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
31. pro 35,9 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
1. sij 36,4 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
2. sij 36,6 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
3. sij 35,9 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
4. sij 36,9 °C 19 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
5. sij 36,1 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
6. sij 37,2 °C 19 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
7. sij 36,9 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
8. sij 36,8 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
9. sij 37,1 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
10. sij 37,1 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
11. sij 37,2 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
12. sij 36,1 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
13. sij 35,8 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
14. sij 35,5 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
15. sij 34,2 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
16. sij poslije 34,9 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
17. sij poslije 34,6 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
18. sij poslije 35,2 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
19. sij poslije 35,6 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
20. sij poslije 36,6 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
21. sij poslije 36,2 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
22. sij poslije 37,4 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
23. sij poslije 36,5 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
24. sij poslije 35,0 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
25. sij poslije 33,4 °C 15 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 59

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 46,8 i najnižom vlagom od 21 %; prije toga: 29 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 25.

FWI na početku 46,8
Najniža vlaga 21 %
Dani bez kiše 29
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Birnin Gwari, prosinac 2016
3.509 ha 21 dan FWI 50,9 Najniža vlaga 20 % udaljen 72 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

11 dana
medijan trajanja
2.453 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 25)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.134 ha prema medijanu od 2.453 ha) i trajao 21 dan (medijan: 11 dana).

Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
38km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 15. sij, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 25 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 19. pro 2023.
Poslije · 22. sij 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

29. prosinca 2023. je zrak uz požar dosegnuo 212 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 118: 7,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5212 µg/m³
Dana iznad smjernice14 dana
PM10544 µg/m³
Optička debljina1,33
29. pro1. sij4. sij7. sij10. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 107Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Nigerija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Rafi?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 26. prosinca 2023. do 15. siječnja 2024. (21 dan). Perimetar ga datira od 31. prosinca 2023. do 8. siječnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.134 hektara (31,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Rafi (3.154 ha, 0,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,2 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 56, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Nigerija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 25. Medijan trajanja bio je 11 dana, a medijan površine 2.453 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 8. siječnja 2024. → 15. siječnja 2024..
  2. Datum početka: 31. prosinca 2023. → 26. prosinca 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 31. prosinca 2023. do 8. siječnja 2024.. 107 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.