Požar Putyvl, svibanj 2026 Путивльський район · Putyvl
Požar je počeo 2. svibnja 2026. na području općine Putyvl, Ukrajina, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 250 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 46. najveći u regiji Sumy Oblast od 2016. (od 129 sa stranicom). 353. u državi Ukrajina u 2026., od 984.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (23,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 250ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- ≈ 1dan
- 2. svi 2026. – 2. svi 2026.
- Pogođene općine
- 1
- okruga
- Počeo
- 2. svi
- 2026
- Toplinska žarišta
- 7
- u jednom žarištu: 24 MW
- Opasnost na početku
- 3
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 111MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
2. svi 2026. · 111 MW · 7
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 2. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
70 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 183 ha 2024..
Što se dogodilo svakoj općini
-
249 ha stigao 2. svi0,2 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Poljoprivredna područja80 %
- Mješovite šume12 %
- Ostala prirodna područja8,0 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9. srp poslije | 19,8 °C | 56 % | 13 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 10. srp poslije | 15,8 °C | 83 % | 14 km/h | 11,9 mm | Vrlo niska 0 |
| 11. srp poslije | 19,8 °C | 68 % | 14 km/h | 8,2 mm | Vrlo niska 0 |
| 12. srp poslije | 20,6 °C | 59 % | 22 km/h | 4,5 mm | Vrlo niska 0 |
| 13. srp poslije | 23,0 °C | 74 % | 25 km/h | 6,1 mm | Vrlo niska 0 |
| 14. srp poslije | 24,0 °C | 62 % | 18 km/h | 3,1 mm | Vrlo niska 0 |
| 15. srp poslije | 25,5 °C | 57 % | 20 km/h | 4,6 mm | Vrlo niska 0 |
| 16. srp poslije | 24,1 °C | 53 % | 20 km/h | 0,2 mm | Vrlo niska 1 |
| 17. srp poslije | 19,6 °C | 44 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 18. srp poslije | 23,0 °C | 45 % | 7 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 19. srp poslije | 24,6 °C | 43 % | 10 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 5 |
| 20. srp poslije | 26,0 °C | 60 % | 18 km/h | 2,6 mm | Vrlo niska 1 |
| 21. srp poslije | 22,5 °C | 59 % | 16 km/h | 1,4 mm | Vrlo niska 1 |
| 22. srp poslije | 21,5 °C | 55 % | 23 km/h | 1,1 mm | Vrlo niska 3 |
| 23. srp poslije | 19,5 °C | 58 % | 10 km/h | 0,2 mm | Vrlo niska 3 |
| 24. srp poslije | 21,0 °C | 54 % | 17 km/h | 0,6 mm | Niska 5 |
| 25. srp poslije | 23,5 °C | 48 % | 12 km/h | 1,9 mm | Vrlo niska 2 |
| 26. srp poslije | 24,1 °C | 44 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 27. srp poslije | 27,0 °C | 37 % | 24 km/h | 0,0 mm | Niska 11 |
| 28. srp poslije | 21,4 °C | 50 % | 44 km/h | 10,5 mm | Vrlo niska 1 |
| 29. srp poslije | 21,4 °C | 48 % | 49 km/h | 1,5 mm | Vrlo niska 2 |
| 30. srp poslije | 22,8 °C | 45 % | 49 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 31. srp poslije | 25,4 °C | 44 % | 25 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 1. kol poslije | 27,8 °C | 41 % | 9 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 2. kol poslije | 30,0 °C | 38 % | 15 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 3. kol poslije | 31,5 °C | 35 % | 9 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 4. kol poslije | 31,6 °C | 40 % | 16 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 5. kol poslije | 32,2 °C | 41 % | 11 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 6. kol poslije | 35,5 °C | 36 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umjerena 16 |
| 7. kol poslije | 34,8 °C | 36 % | 34 km/h | 2,8 mm | Niska 10 |
| 8. kol poslije | 28,4 °C | 56 % | 31 km/h | 2,6 mm | Vrlo niska 4 |
| 9. kol poslije | 25,8 °C | 41 % | 32 km/h | 0,2 mm | Niska 10 |
| 10. kol poslije | 26,9 °C | 37 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 11. kol poslije | 29,6 °C | 35 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umjerena 17 |
| 12. kol poslije | 22,7 °C | 36 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 13. kol poslije | 21,9 °C | 32 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 20 |
| 14. kol poslije | 21,8 °C | 32 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 15. kol poslije | 24,5 °C | 38 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umjerena 17 |
| 16. kol poslije | 29,3 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 17. kol poslije | 31,1 °C | 31 % | 37 km/h | 0,2 mm | Visoka 23 |
| 18. kol poslije | 30,7 °C | 28 % | 59 km/h | 3,0 mm | Umjerena 18 |
| 19. kol poslije | 22,3 °C | 46 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
| 20. kol poslije | 27,5 °C | 35 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 21. kol poslije | 32,8 °C | 36 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 22. kol poslije | 32,5 °C | 18 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 23. kol poslije | 24,7 °C | 41 % | 31 km/h | 0,1 mm | Visoka 22 |
| 24. kol poslije | 21,9 °C | 40 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 25. kol poslije | 22,7 °C | 36 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 26. kol poslije | 22,4 °C | 41 % | 16 km/h | 0,0 mm | Umjerena 17 |
| 27. kol poslije | 21,8 °C | 43 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umjerena 20 |
| 28. kol poslije | 21,2 °C | 43 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umjerena 20 |
| 29. kol poslije | 24,9 °C | 40 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 30. kol poslije | 27,2 °C | 35 % | 29 km/h | 0,1 mm | Visoka 22 |
| 31. kol poslije | 28,0 °C | 45 % | 19 km/h | 0,2 mm | Umjerena 20 |
| 1. ruj poslije | 28,0 °C | 30 % | 38 km/h | 0,3 mm | Visoka 29 |
| 2. ruj poslije | 23,9 °C | 43 % | 32 km/h | 1,1 mm | Umjerena 15 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus5. svibnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 8 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 7Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 309 haPutyvl Путивльський районsvibanj 2023 · 1 dan · 3 km daleko
- 381 haBilopillia Білопільський районtravanj 2025 · 3 dana · 8 km daleko
- 367 haPutyvl Путивльський район18. travnja 2025. · 1 dan · 12 km daleko
- 687 haBilopillia Білопільський район14. rujna 2024. · 3 dana · 13 km daleko
- 629 haPutyvl Путивльський район24. rujna 2024. · 2 dana · 15 km daleko
- 1.335 haPutyvl Путивльський район13. rujna 2024. · 5 dana · 22 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Putyvl?
- Službeni opseg navodi samo datum početka (2. svibnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 2. svibnja 2026. (1 dan od 2. svibnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 250 hektara (2,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Putyvl (249 ha, 0,2 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Putyvl i zaustavila se 15,0 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 35,5 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 59 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 34, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Ukrajina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 101 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 7 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.