Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska ·

Požar Prunișor, 21. ožujka 2022. Prunișor, Husnicioara

Ugašen · zadnja detekcija 21. ožu 2022. 12:19 UTC

Požar je počeo 21. ožujka 2022. na području općine Prunișor, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 130 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 64. najveći u regiji Mehedinți od 2016. (od 85 sa stranicom). 133. u državi Rumunjska u 2022., od 186.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (13,4 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
130ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
21. ožu 2022. – 21. ožu 2022.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
21. ožu
2022
Toplinska žarišta
8
u jednom žarištu: 13 MW
Opasnost na početku
3
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
50MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. ožu21. ožu

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. ožu 2022. · 50 MW · 8

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

12°najviša
18km/h · najjači udar
10%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,1 mm 31. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Prunișor ovdje je počeo
    74 ha stigao 21. ožu
    0,6 %
  2. 56 ha stigao 21. ožu
    0,8 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja89 %
  • Listopadne šume11 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 8,1 % površine (Rumunjska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. ožu 12,5 °C 10 % 18 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
22. ožu poslije 19,0 °C 17 % 21 km/h 0,0 mm Niska 6
23. ožu poslije 16,7 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Niska 6
24. ožu poslije 20,4 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 12
25. ožu poslije 16,9 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Umjerena 13
26. ožu poslije 17,8 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Niska 9
27. ožu poslije 19,8 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 11
28. ožu poslije 17,2 °C 16 % 21 km/h 0,0 mm Niska 10
29. ožu poslije 20,8 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Niska 11
30. ožu poslije 18,5 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 12
31. ožu poslije 14,3 °C 46 % 39 km/h 9,1 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 3,0 i najnižom vlagom od 10 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 18.

FWI na početku 3,0
Najniža vlaga 10 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Teregova, ožujak 2025
115 ha 3 dana FWI 6,3 Najniža vlaga 9 % udaljen 65 km, 2025.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 11,9 mm, 11. ožu.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
235 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
9,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 18 od 18)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 130 ha prema medijanu od 235 ha. Trajao je 1 dan (medijan: 3 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 9,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

9,1 mmprva kiša
31. ožu10 dana nakon kraja
18km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 21. ožu, a 31. ožu palo je 9,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 18 od 18, s medijanom od 9,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. ožu 2022.
Poslije · 28. ožu 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

20. ožujka 2022. je zrak uz požar dosegnuo 23 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,523 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1041 µg/m³
19. ožu21. ožu23. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 8Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Prunișor?
Copernicus ga datira između 21. ožujka 2022. i 21. ožujka 2022.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 130 hektara (1,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Prunișor (74 ha, 0,6 %); Husnicioara (56 ha, 0,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 12,5 °C, najniža vlaga od 10 % i udari vjetra od 18 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 3, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 18. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 235 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 9,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 8 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.