Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Ponte da Barca, travanj 2017 Entre Ambos-os-Rios, Ermida e Germil

Ugašen · zadnja detekcija 22. tra 2017. 03:14 UTC

Požar je počeo 20. travnja 2017. na području općine Entre Ambos-os-Rios, Ermida e Germil, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 525 hektara, raspoređen na jednu freguesiju. Prema ICNF, otkriven je 20. travnja 2017. u 01:39, a ugašenim je proglašen 20. travnja 2017..

To je 3. najveći u regiji Ponte da Barca od 2016. (od 10 sa stranicom). 91. u državi Portugal u 2017., od 211.

Opožarena površina
525ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
20. tra 2017. – 22. tra 2017.
Pogođene freguesije
1
freguesija
Počeo
20. tra
2017
Toplinska žarišta
25
u jednom žarištu: 95 MW
Opasnost na početku
23
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
171MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 20. tra22. tra
22. tra 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

20. tra 2017. · 484 MW · 15 21. tra 2017. · 21 MW · 6 22. tra 2017. · 8 MW · 4
20. tra 21. tra 22. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

22°najviša
59km/h · najjači udar
29%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 24,5 mm 30. tra.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 0,8 % površine koju ima Zagreb (5,2 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Entre Ambos-os-Rios, Ermida e Germil 498 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    525 ha stigao 20. tra
    14 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja93 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija7,3 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 63 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 20. travnja 2017. i opožario 544 ha (satelit je izmjerio 525 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 11 % površine (Portugal)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
20. tra 21,8 °C 30 % 59 km/h 0,0 mm Visoka 23
21. tra 22,3 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 18
22. tra 21,5 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 15
23. tra poslije 21,4 °C 41 % 27 km/h 0,2 mm Umjerena 17
24. tra poslije 20,1 °C 48 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 17
25. tra poslije 13,6 °C 67 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 14
26. tra poslije 13,3 °C 30 % 48 km/h 0,0 mm Umjerena 19
27. tra poslije 15,5 °C 25 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 22
28. tra poslije 17,0 °C 21 % 50 km/h 0,0 mm Visoka 25
29. tra poslije 14,1 °C 53 % 49 km/h 0,3 mm Umjerena 21
30. tra poslije 9,9 °C 74 % 76 km/h 24,5 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 22,9 i najnižom vlagom od 30 %; prije toga: 1 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 33.

FWI na početku 22,9
Najniža vlaga 30 %
Dani bez kiše 1
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Monção, srpanj 2022
165 ha 1 dan FWI 22,5 Najniža vlaga 30 % udaljen 26 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,3 mm, 19. srp.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
217 ha
medijan površine
9 %
prešli 1.000 ha
3,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 20 od 33)

Bio je 2,4 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 3 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 7 od 33 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 33 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

24,5 mmprva kiša
30. tra8 dana nakon kraja
59km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 22. tra, a 30. tra palo je 24,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 20 od 33, s medijanom od 3,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 13. tra 2017.
Poslije · 29. tra 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

20. travnja 2017. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 18: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,535 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1038 µg/m³
18. tra20. tra22. tra24. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 25Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ponte da Barca?
Copernicus ga datira između 20. travnja 2017. i 22. travnja 2017.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 20. travnja 2017. u 01:39, a ugašenim je proglašen 20. travnja 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 525 hektara (5,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao samo u Entre Ambos-os-Rios, Ermida e Germil (525 ha, 14 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Entre Ambos-os-Rios, Ermida e Germil i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 22,3 °C, najniža vlaga od 29 % i udari vjetra od 59 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 23, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 33. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 217 ha; 9 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 7 od 33 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 33 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 25 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 544 ha službeno prema 525 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.