Požar Pong, 27. ožujka 2026.
ปง · Pong, Chiang Muan, Mueang Nan
Ugašen · zadnja detekcija 21. tra 2026. 18:31 UTC
Požar je počeo 27. ožujka 2026. na području Pong, Tajland, a sateliti su ga vidjeli kako gori 26 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 14.483 hektara, raspoređen na 3 općine.
39. u državi Tajland u 2026., od 688.
GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (listopad 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (28,4 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
14.483ha
Unija 5 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
27. ožu 2026. – 21. tra 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
26dana
Od 27. ožu 2026. do 21. tra 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 21. tra 2026. 18:31 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
27. ožu 2026.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
27. ožu 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
411
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 28 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
27. ožu 2026. – 21. tra 2026.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
381MW
Zbroj zračene snage 16. travnja 2026.; žarišta tog dana: 58.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
16. tra 2026.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
37,1FWI · visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 5.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
40,0°C · 20 % RV
Najviša temperatura 40,0 °C i najniža vlažnost 20 % 15. travnja 2026.; udari vjetra 44 km/h 29. ožujka 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 300osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 4,0 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
dnevnik
Površina: 15.350 → 14.483 ha.
dnevnik
Datum početka: 2. travnja 2026. → 27. ožujka 2026..
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani reanalizom ERA5
dnevnik
Datum početka: 27. ožujka 2026. → 2. travnja 2026..
dnevnik
Datum početka: 2. travnja 2026. → 27. ožujka 2026..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
40°najviša
44km/h · najjači udar
19%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 12,4 mm 24. tra.
Ovo je područje već gorjelo
88 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 6.336 ha 2016., 1.762 ha 2017., 1.616 ha 2018., 8.469 ha 2019., 2.715 ha 2020., 1.130 ha 2021., 680 ha 2022., 4.911 ha 2023., 1.100 ha 2024., 5.201 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 12.758 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina4,0ha
Stanovnici≈ 300
Unutar opsega bilo je oko 4,0 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
27. ožu
38,3 °C
21 %
40 km/h
0,0 mm
Visoka 37
28. ožu
38,2 °C
25 %
37 km/h
0,0 mm
Visoka 34
29. ožu
37,7 °C
26 %
44 km/h
0,1 mm
Visoka 38
30. ožu
37,9 °C
25 %
35 km/h
0,0 mm
Visoka 34
31. ožu
38,0 °C
28 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 33
1. tra
38,0 °C
31 %
23 km/h
0,0 mm
Visoka 31
2. tra
38,5 °C
29 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 36
3. tra
38,6 °C
29 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 33
4. tra
37,4 °C
33 %
25 km/h
0,0 mm
Visoka 33
5. tra
38,1 °C
34 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 34
6. tra
38,1 °C
33 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 33
7. tra
37,9 °C
36 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 32
8. tra
38,6 °C
24 %
33 km/h
0,0 mm
Visoka 33
9. tra
38,6 °C
22 %
33 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
10. tra
39,1 °C
22 %
38 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
11. tra
38,4 °C
26 %
38 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 46
12. tra
38,8 °C
21 %
23 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
13. tra
39,1 °C
28 %
26 km/h
0,0 mm
Visoka 37
14. tra
39,6 °C
25 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 38
15. tra
40,0 °C
20 %
39 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
16. tra
39,6 °C
19 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 48
17. tra
38,4 °C
30 %
22 km/h
0,0 mm
Visoka 36
18. tra
38,0 °C
35 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 37
19. tra
38,7 °C
25 %
36 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
20. tra
36,9 °C
37 %
37 km/h
0,1 mm
Visoka 36
21. tra
38,5 °C
31 %
34 km/h
0,1 mm
Vrlo visoka 38
22. tra poslije
38,9 °C
36 %
35 km/h
0,0 mm
Visoka 37
23. tra poslije
36,5 °C
39 %
34 km/h
0,7 mm
Visoka 35
24. tra poslije
35,6 °C
50 %
32 km/h
12,4 mm
Vrlo niska 3
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
↔
Prije · 20. ožu 2026.
Poslije · 28. tra 2026.
Sentinel-2 tog dana nije prošao ovuda. Pokušaj s drugim datumom ili lažnim bojama, koje su dnevne.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus
17. travnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 246 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 181: 12 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Vrhunac PM2,5246µg/m³
Dana iznad smjernice25dana
PM10282µg/m³
Optička debljina2,38
SZO 15
31. ožu5. tra10. tra15. tra20. tra
DobroPrihvatljivoUmjerenoLošeVrlo lošeEkstremno
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija· 411Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.›
⬇ Preuzmi CSVVremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 27. ožujka 2026. do 21. travnja 2026. (26 dana). Perimetar ga datira od 2. travnja 2026. do 21. travnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 14.483 hektara (144,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Pong (14.818 ha, 8,7 %); Chiang Muan (490 ha, 0,7 %); Mueang Nan (115 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,0 °C, najniža vlaga od 19 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tajland (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 5 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 2. travnja 2026. do 21. travnja 2026.. 411 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.